7 tipů, jak zvětšit prostor (nejen) obývacího pokoje

Zkuste podčlánkovou inzerci

Určitě znáte ten pocit, když chcete na chvíli vydechnout, ale necítíte se doma úplně komfortně či dokonce stísněně. Bývá tomu tak, když především malou místnost zařídíte nevhodně. My vám ale ukážeme spousty tipů, jak takovéto situaci předejít nebo vyřešit a udělat tak z vašeho obývacího pokoje, ložnice či kuchyně příjemnější prostředí, ve kterém se budete cítit o kus lépe. Výsledek je sice jen optický, ale lepší náladu a atmosféru zaručí jednoznačně. Mrkněte na naše tipy, jak zvětšit prostor ve vašem interiéru.

Jak zvětšit prostor pomocí barev?

Pro začátek je dobré vědět, že světlé barvy opticky zvětšují, tudíž hrají velkou roli i ve vašem obývacím pokoji nebo jakékoliv jiné místnosti. Popadněte váleček a vymalujte si obývací pokoj na bílo a hned uvidíte, jak místnost „ožije“. Ovšem nemusí to být pouze čistě bílá, pokud ji nemáte rádi. Svůj úkol dobře splní i světlé pastelové odstíny či lesklé povrchy nebo i doplňky ve studených tónech. Nezapomeňte zavěsit i bílé záclony.

jak zvětšit prostor v kuchyni

Kouzlo zrcadel

Určitě je vám jasné, že zrcadla odráží obraz, ale co hodně lidí opomíjí je, že zrcadla odráží i světlo a to ve značné míře. Zrcadlo opravdu dokáže místnost zvětšit a to ne málo. Ideální zrcadlo je bez rámů a v nejlepším případě umístěné naproti oknu. Pokud přemýšlíte kam umístit zrcadlo například v ložnici, tak ideální je skříň se zrcadlovými dveřmi.

TIP: Máte velké zrcadlové skříně či vysoká zrcadla přes půl zdi a nebaví vás je neustále ručně čistit a leštit? Povolejte na pomoc robotický čistič oken, který si hravě poradí i se zrcadly!

Spoléhejte na minimalismus

Minimalismus také hraje klíčovou úlohu. Určitě to znáte, „jedna svíčka tam, druhá zas támhle a ještě květináč sem“. Vyplatí se pořídit si hezký nábytek a pár kytek či ozdob taky neuškodí, ale rozhodně nechcete mít všude po místnosti zbytečnosti či tzv. lapače prachu. Vzhledu místnosti to také moc nepomůže a jedná se o jeden z dalších důvodů, proč se cítíte stísněně ve vašem obývacím pokoji. Odstraňte tyto zbytečnosti a věřte, že se místnost opticky zvětší. Minimalismus je zkrátka trend z nějakého důvodu.

Pryč s dveřmi

Jestliže do obývacího pokoje dveře máte a nevyužíváte je, pak stojí za zkoušku jejich odstranění. Nejen že se vám bude o něco lépe procházet, ale tentokrát nejen opticky, ale i doslova, uvolníte značný kus plochy vaší místnosti. Potřebujete-li dveře nadále využívat nebo je zkrátka nemůžete dát pryč, zvolte alespoň tu správnou barvu jak samotných dveří, tak zárubní. Ideální jsou světlé odstíny od bílé po krémovou až béžovou. Za zmínku stojí i posuvné dveře, které moc místa taky nezaberou.

jak zvětšit prostor světlé barvy

Důležitost rozmístění a volby nábytku

Vhodně rozmístěný nábytek je základem všeho. Přece nechcete aby nábytek zabíral dvě třetiny místnosti. Ideálně byste měli nábytek rozmístit tak, aby byla místnost vzdušná. Samozřejmě není od věci si vybírat nábytek ve světlých barvách, o kterých jsme se už bavili dříve. 

Nábytek by se ideálně měl držet, již zmíněného minimalismu, ale zároveň plnit svoji funkci a to sice uskladnit oblečení, předměty a jiné záležitosti. Rozhodně tedy nepořizujte na každou zbytečnost nějakou poličku nebo skříňku, jde vám přece o to, abyste se v obývacím pokoji cítili komfortně a ne stísněně. 

TIP: Zařizujete pracovnu na malém prostoru? V tomto článku vám poradíme, jak vytvořit pracovní kout v ložnici, obývacím pokoji nebo třeba v chodbě!

Začněte být multifunkční

Doporučujeme vyzkoušet víceúčelový nábytek, který ušetří spoustu prostoru. Pořiďte si postel s výsuvnými zásuvkami nebo sklápěcí stolek do obývacího pokoje, na kterém můžete v případě potřeby obědvat a večeřet. Svou roli také perfektně odehraje i rozkládací pohovka, přes den je menší a na noc si ji jen roztáhnete. Tyto typy nábytku se dají perfektně využít i v dětském pokoji, můžeme zmínit například vyklápěcí postel – přes den nenápadná skříň a v noci zase pohodlná postel.

Pořádek hraje prim

Pořádek musíme udržovat, to všichni víme, ale ne vždy si uvědomujeme, že na nás má velký vliv. Má vliv především na naši pozornost, to také může ovlivnit naši náladu a zase to může místnost opticky zvětšit. Tudíž doporučujeme uklízet i malé drobnůstky, například tužky, propisky nebo i peněženky. Každý předmět by měl tedy mít své místo. Nejen že si díky tomu lépe zapamatujete, kde se co nachází, ale také se každá zbytečnost nebude „povalovat“, kde se jí zachce. Určitě pravidelně umývejte podlahu a utírejte prach, i když se vám zrovna nechce, věřte, že výsledek bude stát za to!

Autor: Kamil Vítek


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup