Barvení vajíček: 5 tipů na jednoduché techniky zdobení

Zkuste podčlánkovou inzerci

Zdobení vyfouknutých či vařených vajíček je českou velikonoční tradicí, která nesmí v žádné domácnosti chybět. Vajíčka nezdobíme jen pro koledníky, ale také jako tematickou interiérovou dekoraci. Možností, jak taková vajíčka ozdobit, jsou desítky. Některé techniky jsou velmi náročné a daly by se považovat za řemeslnou práci, jiné zvládnou i šikovné děti. A právě tyto techniky a tipy na jednoduché barvení vajíček si představíme v našem článku.

Barvení vajíček rýží

Pro tuto techniku budeme potřebovat balení rýže, potravinářskou gelovou barvu a zipové sáčky nebo plastovou misku.

Do sáčku nebo misky si nasypeme rýži, přidáme pár kapek potravinářského barviva a promícháme. Dále postupujeme co nejrychleji, barvivo na rýži poměrně rychle zasychá, nejlepší výsledky získáme v prvních minutách. Vyfouknutá nebo uvařená vajíčka položíme do obarvené rýže, kterou je hezky “obalíme” ze všech stran. My jsme použili krabičku, nicméně mnohem lépe vám půjde práce od ruky se zipovými sáčky – ty naplníte rýží s barvivem, vhodíte vajíčko, zapnete, jemně zatřesete a máte hotovo.

Výsledkem jsou krásně kropenatá vajíčka. Nemusíte se však omezovat pouze na jednu barvu. Vajíčko dejte postupně do dvou a více barev a sledujte, jaký bude jeho výsledný vzhled!

Barvení vajíček cibulí

barvení vajíček
Zdroj: Unsplash.com

Místo potravinářských barviv, která mají mnohdy až “jedovatý” vzhled, můžete využít o něco přírodnější barvy. Najdete je ve spíži i v lednici. Nejčastěji se vajíčka barví cibulovými slupkami. Pro fialové odstíny využijte slupky z cibule červené, žlutá a hnědá vajíčka zajistí slupky klasické kuchyňské cibule. Za použití zeleniny však vykouzlíte i další barvičky. Například z červeného zelí budou vajíčka modrá. Výborně poslouží také červená řepa.

A jak na to? Vezměte si hrnec a napusťte jej do poloviny vodou. Přidejte zvolenou zeleninu, lžíci klasického octa, vejce, a vařte asi 20 minut. Poté nechejte vychladnout, vejce vyjměte a osušte. U cibule bude výsledek ihned zřejmý, vajíčka barvená zelím chytnou ten správný odstín až po několika hodinách.

Čtěte také: Jak uplést pomlázku? Návod krok za krokem

Zdobení vajíček ubrouskovou technikou

Takzvaná decoupage vajíčka, tedy vajíčka zdobená ubrouskovou technikou, zvládnou vyrobit i ti nejmenší. Potřebujeme ubrousky s velikonočním či jarním motivem, nůžky, štětec, tekuté lepidlo (může být i Hercules, případně lepidlo přímo na techniku decoupage) a samozřejmě vajíčka. Ta si vyfoukneme a zvenčí omyjeme jarovou vodou, abychom povrch dobře odmastili.

Poté si vystřihneme z ubrousků zvolené motivy a naplánujeme si jejich umístění na vajíčku. Část, kam budeme ubrousek lepit, si potřeme lepidlem, umístíme motiv a přetřeme vrstvou lepidla ještě přes ubrousek. Takto postupujeme, dokud nemáme vajíčko celé ozdobené. Dále již s vajíčky nic dělat nemusíme, pokud je však chcete zavěsit ven nebo je využít jako dekoraci i v dalších letech, ošetřete povrch lakem ve spreji.

Zdobení vajíček fixy

K tomuto zdobení potřebujeme vyfouknutá a odmaštěná vajíčka, barevné fixy a potravinovou folii nebo ubrousek.

Ubrousek či folii si pokreslíme barevnými fixami tak, aby plocha vystačila na celé vajíčko. Poté si ubrousek nebo folii jemně pokropíme, aby se barvy z fixy uvolnily a lépe přenesly na vajíčko. Postačí k tomu jedno stříknutí z rozprašovače. Vajíčko umístíme na vybarvený podklad a zabalíme tak, aby se barevné části ubrousku či folie dotýkaly celé plochy vajíčka. Chvíli jemně “pomačkáme”, abychom barvu na vajíčko přenesli, rozbalíme a necháme uschnout.

Malování permanentním fixem

Dalším snadných způsobem je malování obličejů na vajíčko permanentními fixy. Vznikají jednoduchá, minimalistická a milá vajíčka, která skvěle doplní jarní větvičky ve váze i velikonoční jídelní stůl. Vajíčko můžete navíc přizdobit sušenými či čerstvými květinami, případně odstranit kousek vrchní části, naplnit vajíčko zeminou a zasít například řeřichu – po pár dnech bude mít vaše vajíčko čerstvé řeřichové “vlásky” 🙂

Náročnější techniky zdobení velikonočních vajec

Jako bonus vám přinášíme ještě galerii s inspirací (pro některé možná i motivací) na tradiční a složitější techniky zdobení velikonočních vajíček.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply