Jak posunout běhání na novou úroveň?

Zkuste podčlánkovou inzerci

Rozeběhli jste se poprvé a běhá se vám natolik zalíbilo, že byste ho chtěli provozovat pravidelně a na vyšší úrovni? Děláte dobře, protože běh vám kromě zvýšení fyzické kondice může přinést celou řadu dalších zdravotních benefitů. Jak však posunout běhaní na vyšší úroveň? Budete potřebovat alespoň základní vybavení. Spolu s ním pak půjde nahoru i vaše kondice.

Běžecké boty

Na prvních pár výběhů vám určitě postačí obyčejné tenisky, pokud ale budete chtít běhat pravidelně, budete už potřebovat běžecké boty. A to z důvodu, že jinak byste ničili zdraví svých nohou. Běžecké boty jsou totiž uzpůsobené na to, aby fixovaly kotník a nárt a tím podporovaly zdravý běh. 

Pro vhodný výběr běžecké obuvi bude stěžejní si zadefinovat, na jakém povrchu nejraději běháte. Boty určené k běhu na silnici a boty do terénu se od sebe některými vlastnostmi dost liší.

běhání

Silniční běžecké boty

Tyto boty jsou určené k běhu po chodnících, silnicích či dráhách. Jsou proto vhodné pro městské prostředí, ale neztratí se ani na zpevněných polních cestách.

Silniční boty charakterizuje hladká podrážka, která k tvrdému povrchu dobře přilne. Mají nízkou hmotnost a celkově jsou uzpůsobeny pro dosažení co největšího komfortu běžce. 

Musíte se s nimi držet ale opravdu pouze na zpevněných površích, do terénu jsou kvůli své podrážce absolutně nevhodné. Svršek je také co nejprodyšnější, proto by v terénu okamžitě promokly.

Terénní běžecké boty

Hrubá a členitá podrážka trailové boty je uzpůsobená k tomu, aby bota co nejvíce zabrala na blátivém povrchu. Vyrovná také všechny nerovnosti, jako šišky, kameny či spadané větve; hodí se proto pro jakékoli lesní či terénní běhání. Její svršek je voděodolný.

Univerzální běžecké boty

Existují také univerzální boty pro silnici i terén. Jelikož ale jde o jakousi zlatou střední cestu, ani na jednom povrchu proto nedosáhnou maximálního výkonu a pohodlí. Pokud chcete běhat oba terény, mnohem víc se vyplatí koupit si 2 páry bot – jedny silniční a jedny trailové.

Čtěte také: Keto dieta – co to je a jak funguje?

Chytré hodinky a náramky

Po určité době běhání zjistíte, že pro zlepšení tréninku potřebujete znát základní parametry vašeho běžeckého výkonu. Jakou mám průměrnou rychlost? Za jakou dobu stihnu uběhnout 10 km? Bez odpovědí na tyto typy otázek sice výkon dále posouvat lze, ale s nimi to jde mnohem rychleji. Souvisí to nejspíš s motivací, kdy pravidelně vidíte své pokroky. A v tu chvíli začnete přemýšlet, že byste asi potřebovali chytré hodinky a náramky.

Dnes tyto přístroje disponují celou řadou funkcí – kromě vzdálenosti a času změří také vaší tepovou frekvenci či počet kroků, mají monitoring spánku, disponují také oxymetrem či barometrem. Po spárovaní s telefonem s nimi můžete dokonce platit či telefonovat.

Jelikož je běh outdoorová aktivita, a občas možná budete chtít běhat i v hroším počasí, vyplatí se pořídit si chytré hodinky a náramky, které jsou voděodolné.

běhání

Co s tou bolestí?

Ze svých vlastních zkušeností mohu říci, že pokud svůj běžecký trénink v začátcích přestřelíte, bolest bude pekelná. Místy může připomínat až hřebíky zaražené v chodidlech, vystřelující do lýtek. Nicméně i pokud se tomuto vyhnete, bolest a únava vás po běhu občas stejně neminou. Co s tím? Přemýšlejte nad účinky terapie červeným světlem.

A jak tato terapie dokáže zvýšit svalový výkon a urychlit regeneraci po běhu? Působení červeného světla zvýší ve vašich buňkách hladinu adenosintrifosfátu – molekul nesoucích buněčnou energii. 

Mitochondrie v buňkách budou díky tomu nabité energií, díky čemuž může samotná buňka zvýšit svůj výkon a mnohem rychleji po výkonu regenerovat. K regeneraci proto nepotřebujete užívat žádné stimulanty či suplementy.

Kromě toho dokáže terapie červeným světlem ovlivňovat také lidskou psychiku, což se může příznivě podepsat pod vaší motivaci k běžeckému tréninku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply