Přemýšlíte, jak zútulnit své bydlení? Seznamte se s hygge!

Zkuste podčlánkovou inzerci

V Dánsku hodně rozšířený styl hygge není pouze stylem bydlení, nýbrž spíše kombinací bydlení a životního stylu. Jeho cílem je hodit člověka do pohody a udělat ho šťastnějším. Odkud se tento trend vzal? Jak nám může pomoci také v běžném životě? A jak si přestavět domácnost ve stylu hygge? Vše se dozvíte v následujícím článku.

Kde se vzalo hygge a co to vlastně je?

Jak napovídá již samotné slovo hygge, jeho původ budeme muset hledat ve Skandinávii. Pochází z norského jazyka a je zkratkou slova hyggelig. Tyto pojmy označují hřejivou, útulnou a dobrou atmosféru, pohodu.

Tento pojem si ale nejvíc ze všech skandinávských národů osvojili Dánové. A to natolik, až se z něho stal životní styl, který dnes již symbolizuje život v této severské zemi.

Hygge proto není pouze stylem bydlení, nýbrž samotným životním stylem a postojem, který se ve stylu bydlení projevuje. Člověka má naučit tomu, jak se radovat z maličkostí a najít štěstí během všedních dnů. Kromě toho, že učí člověka například odpočívat na jeho oblíbené pohovce s hrnkem jeho oblíbeného nápoje v ruce, nebo například relaxovat při dobrém jídle a hudbě, je hygge jiné také v tom, že se snaží zaměřit naši pozornost na maličkosti, které nám mohou udělat radost a dopřát pocit domova – na příjemnou huňatou deku, kterou se na pohovce přikryjeme, nebo například na bavlněný svetr a teplé ponožky, které nás během dlouhých zimních večerů zahřívají.

Jde ale pouze o příklady. Tento styl totiž nelze zevšeobecnit. Pro každého to bude něco jiného podle toho, co má rád, a co u něho tudíž navodí pocit pohody. A to je na hygge to nejlepší.

Teď jsme už našli odpověď na otázku, proč jsou Dánové nejšťastnějším národem na světě.

hygge

Proč je tento styl tak populární?

Odpovědí na tuto otázku je jistě uspěchaný životní styl, který mnoho z nás v dnešní době žije. Všichni někam či za někým spěcháme, musíme stihnout všechny naše pracovní či osobní povinnosti, protože jinak se samozřejmě hroutí svět. Málokdo má pak ještě čas sám na sebe.

A hygge právě chce, abychom si ten čas udělali. Na tom, zda si ve volné chvilce uvaříte dobré jídlo, pustíte oblíbenou hudbu, budete jen tak ležet na gauči a koukat do krbu, nebo si napustíte vanu a budete v ní relaxovat se svíčkami, už tolik nezáleží. Jde o to, aby se vám to líbilo, abyste tuto činnost měli rádi, aby to pro vás bylo prostě hygge – relax a pohoda.

V souvislosti s výše zmíněným uspěchaným životním stylem je pak jasné, proč se hygge líbí takové spoustě lidí – jde o jedinou cestu, jak si pořádně odpočinout, naučit se těšit z maličkostí a vyhnout se depresím, jejichž riziko narůstá v nastupujícím zimním období.

TIP: Hygge je nedílnou součástí podzimu – měkké deky, chlupaté polštářky, svíčky a další nezbytnosti skvěle doplní atmosféru. Jak vyzdobit interiér na podzim se dozvíte v tomto článku.

populární hygge

Jak postavit domácnost podle hygge?

K tomu, abyste do vašeho domova vnesli hygge, toho zase tolik nepotřebujete – základem je však správně zvolený nábytek.

Potřebujete váš byt či dům prohřát – a to s plastovými či kovovými kusy nábytku zvládnete jen stěží. K dosažení hygge je proto volíme nábytek ze světlého dřeva, případně dřevěného masivu.

Dále je to pak spíše už o doplňcích a detailech. Základem je, aby se líbily vám. Jen vy totiž víte, co pro vás znamená hygge. Univerzální návod proto poskytnout nelze, nicméně v hygge domácnostech se nejčastěji vyskytují spousty měkkých podsedáků a polštářků na židlích a pohovkách, různé imitace kožešin, měkké vlněné deky a teplé přehozy, vysoké a měkké koberce či množství pokojových rostlin.

Samostatnou kapitolou jsou pak svíčky – ty atmosféru jemně doladí. Svým matným světlem dokážou zútulnit každý prostor, dodat mu jakýsi nádech domova, romantiky a pohody. Správná hygge domácnost má proto vždy svíček či jejich vonných variant co největší množství. Svíčky může nahradit i krb. Pokud nemáte rodinný dům ani komín, nezoufejte. Existují totiž krby vhodné také do bytu – podívat se na ně můžete například zde.

Zdroj náhledového obrázku: Unsplash.com

Autor: Marek Kočan


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup