Bylinky naší zahrádky – 1. díl

Zkuste podčlánkovou inzerci

V dnešní době plné moderních vychytávek, které nemíjejí ani medicínu, se často opomíjí léčiva, která jsou nám nejpřirozenější a najdeme je všude kolem sebe. Jedná se o bylinky – ty představují nejen estetický prvek našich zahrad, ale jsou také skutečnými poklady bohatými na léčivé látky. Už od nepaměti lidé využívali léčivé síly bylin pro léčení různých neduhů nebo jako prevenci proti nemocem.

V našem článku se pokusíme přiblížit některé z těchto bylin, jejich vlastnosti a možnosti využití.

Bazalka pěstování

Bazalka, známá také pod latinským názvem Ocimum basilicum, je jednou z léčivých bylin, které se často objevují na našich zahradách. Je oblíbená nejen pro své charakteristické aroma, které obohacuje mnoho kulinářských pokrmů, ale také pro své léčivé vlastnosti.

Bazalka má silné antibakteriální účinky, přispívá k dobré funkci trávicího systému a podporuje zdraví srdce. Navíc se díky své vůni používá také v aromaterapii, kde při boji se stresem. Její využití je tedy široké a může představovat přírodní alternativu k farmaceutickým výrobkům.

bazalka

Bazalka je rostlina, která preferuje slunné a teplé klima, a je tedy ideální pro pěstování v našich zahradách během letních měsíců. Pro její růst je nezbytná dobře propustná půda a pravidelná zálivka, ale je důležité se vyhnout přemokření, které by mohlo vést k hnilobě kořenů. Mladé rostliny je dobré vysadit s dostatečným rozestupem, aby měly dostatek prostoru pro růst a větrání, což zabraňuje rozvoji plísní.

Bazalka je citlivá na nízké teploty, takže je třeba ji na podzim před mrazem přenést do interiéru. Jedná se však o letničku, takže s přezimováním jako takovým si nemusíte dělat starosti. S pravidelnou péčí a správnými podmínkami vám tato aromatická bylinka poskytne bohatou sklizeň během celého léta.

Čtěte také: RECENZE – Chytré květináče

Bazalka druhy

Mezi nejznámější a nejčastěji pěstované druhy bazalky patří:

  • bazalka pravá (Ocimum basilicum), která je oblíbená zejména v italské kuchyni a je součástí známého pesto
  • bazalka citrónová (Ocimum basilicum var. citriodorum) s charakteristickou citronovou vůní
  • bazalka posvátná (Ocimum tenuiflorum), která je důležitou součástí tradiční ajurvédské medicíny.
  • K dalším druhům bazalky se řadí bazalka fialová, bazalka řecká, bazalka kadeřavá, bazalka kanelová a mnoho dalších. Každý druh bazalky má své specifické aroma a léčivé vlastnosti.

Výsev bazalky

Výsev bazalky je jednoduchý a je možné ho provést jak přímo na záhon, tak do květináčů ve skleníku či interiéru. Bazalku vyséváme na jaře, zhruba v dubnu až květnu, kdy je již půda dostatečně prohřátá.

Semena vyséváme do řádků s rozestupy zhruba 20-30 cm a zahrneme do hloubky zhruba 1-2 cm. Po výsevu záhon dobře zalijeme a udržujeme stále vlhký. Při výsevu v interiéru se mohou semena vysévat do květináčů nebo pařeniště. 

Sázení bazalky

Po asi dvou týdnech začnou semena klíčit – jakmile dosáhnou výšky asi 5 cm, přesazujeme je na finální místo. Při výsadbě dodržujeme dostatečný rozestup mezi jednotlivými rostlinami, aby měly dostatek prostoru pro růst. Ideální spon je 25 na 25 centimetrů, ale i více – bazalka se totiž za příznivých podmínek může poměrně dost rozrůst.

bylinky bazalka

Bazalka v květináči

Pěstování bazalky v květináči je ideální volbou pro ty, kdo nemají k dispozici vlastní zahradu, nebo pro pěstování této bylinky mimo letní sezónu. Pro pěstování bazalky v květináči volíme hlubokou nádobu s drenážními otvory, abychom předešli přemokření a případné hnilobě kořenů.

Jako substrát se hodí kvalitní zahradní půda smíchaná s kompostem. Květináč umístíme na slunné a teplé místo, ideálně na jižní okno. Bazalku pravidelně zaléváme, ale nikdy příliš, aby nedošlo k přemokření. Pro udržení bohatého růstu a tvorby nových listů pravidelně zaštipujeme vrcholky rostliny. S pravidelnou péčí poskytne i bazalka v květináči bohatou sklizeň po celý rok.

Bazalka pěstování na zahradě

Bazalka preferuje slunné a teplé stanoviště s dobře propustnou půdou. Volíme pro ni místo, které není vystaveno silnému větru nebo průvanu, aby nedocházelo k poškození listů. Při výsadbě dodržujeme dostatečný rozestup mezi rostlinami, zhruba 20-30 cm, jak již bylo zmíněno výše.

Pravidelná zálivka a případná aplikace organického hnojiva podpoří bohatý růst a tvorbu aromatických listů. Tato bylinka patří v našich podmínkách mezi letničky, je tedy nezbytné ji do zahrady vysazovat každé jaro znovu.

Pěstování bazalky v zimě

Jak již bylo v předchozím textu zmíněno, v zimě nám bazalka v záhonu neporoste. Pěstujeme ji tedy nejčastěji jako jednoletou rostlinu, nicméně chcete-li mít čerstvé lístky k dispozici i v zimě, doporučujeme pěstování v květináči v interiéru. Tu můžeme přes léto přenášet libovolně ven.

Meduňka pěstování

Meduňka lékařská je vytrvalá bylina, která je v našich zeměpisných podmínkách hojně rozšířená. Je oblíbená pro své léčivé vlastnosti a výraznou mentolovou vůni. Pěstování meduňky není náročné, rostlina preferuje polostinné až slunné stanoviště a humózní, dobře propustnou půdu.

bylinky meduňka

Vysazujeme ji na jaře nebo na podzim a dodržujeme dostatečný rozestup mezi jednotlivými rostlinami. Meduňka je velmi odolná vůči suchu a nemocem, a tudíž nevyžaduje zvláštní péči.

Její listy se sklízejí v době květu a využívají se nejen v lékařství, ale také v kuchyni, kde se přidávají do čajů, salátů nebo dezertů. Meduňka lékařská je také oblíbená pro svou atraktivní zelenou barvu a květy, díky čemuž je často využívána jako okrasná rostlina.

Čtěte také: Heřmánek – jak ho pěstovat a na co využít?

Meduňka pěstování v květináči

Pěstování meduňky v květináči je poměrně jednoduché a nevyžaduje speciální péči. Meduňka preferuje slunečné až polostinné stanoviště a dobře odvodněnou půdu. Její výsadba by měla proběhnout na jaře. Je důležité zajistit dostatečné zalévání, ale zároveň se vyhnout přemokření.

Pravidelné zastřihávání rostliny podporuje její růst a zvyšuje výnos listů, které se mohou sušit a využít jako léčivý čaj. Meduňka je rostlina odolná, ale v zimě je vhodné ji přemístit na chladnější a světlé místo doma, aby přečkala zimu. Meduňka je také oblíbenou rostlinou včel, takže její pěstování může přispět k podpoře těchto důležitých opylovačů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply