Čaj, jako nápoj klidu

Zkuste podčlánkovou inzerci

Čaj – nápoj, bez kterého si mnoho z nás nedokáže představit svůj ranní rituál, odpolední relax nebo večerní rutinu pro zklidnění před spánkem. Kromě toho, že nám čaj výborně zahřeje tělo i duši, má také mnoho pozitivních účinků na lidský organismus. Pojďme nahlédnout do historie tohoto nápoje a zjistit, jaké druhy čaje jsou k dostání a proč bychom jej měli pít.

Historie a tradice

Rostliny čajovníku pocházejí z Číny, nicméně koho napadlo jejich lístky louhovat a následný odvar popíjet není tak úplně známo. Do Evropy se však čaj dostal až během 16. století, kdy jej sem přivezly portugalské obchodní lodě. Když se řekne historie čaje v Evropě, každého jistě napadne Anglie a pití čaje o páté.

Tuto tradici zavedla hraběnka Anna z Bedfordu v 80. letech 19. století. Dámy z vyšší společnosti spolu v odpoledních hodinách popíjely čaj, podávaly se sušenky, sendviče a vdolečky. Tato krásná tradice se uchovala dodnes nejen v Británii. Krásný čajový servis, pochutiny a poklidné usrkávání čaje si dnes už naštěstí mohou dopřát i “obyčejní” lidé.

čaj jako nápoj klidu

Jaké jsou druhy čajů, a které z nich jsou nejlepší?

Pravý čaj pochází z čajovníku čínského, nicméně dnes není výjimkou pít čaje bylinné či ovocné. Druhy čajů pak můžeme rozlišovat dle jejich zpracování na zelené, černé, bílé, ochucené a čajové směsi. Je mnoho dalších aspektů, podle kterých se druhy čajů dělí. Bylinné a ovocné čaje bývají často označovány jako “nečaje”, protože zpravidla žádný pravý čaj neobsahují.

K dostání jsou také čaje sypané nebo v pytlících. Je opravdu nepřeberné množství druhů a forem tohoto nápoje, ze kterých si lze vybírat. Obecně však platí, že z pravých čajů jsou nejkvalitnější ty, které jsou vyrobeny z prvních nejmladších lístků čajovníku. Nejblahodárnější účinky má pak čaj zelený, který obsahuje obrovské množství antioxidantů.


TIP: Ty pravé čaje sice pocházejí pouze z čajovníku čínského, nicméně ty nejzdravější “čaje”, chcete-li odvary, si připravíte z bylin a jiných plodin. Pro nachlazení se hodí čaj zázvorový, na kašel, nevolnosti a další neduhy využijte bylinné čaje!

čaj

Kdo by měl čaje pít a kdo raději ne?

Pokud se to s množstvím nijak nepřehání, jsou čaje vhodné téměř pro každého, tedy až na ty bylinkové. Někteří lidé účinky bylinek velmi podceňují. Například těhotné ženy by se měly vyhnout pití většiny čajů, zejména pak čaji ze šalvěje, který může ve větším množství dokonce způsobit potrat. Co se týče čajů pravých, měli byste mít při jejich pití na paměti, že obsahují kofein.

Je tedy vhodné si dopřát nanejvýš tři šálky tohoto moku, jinak riskujete nespavost, nervozitu a podrážděnost. Nejvhodnější je během dne kombinovat různé druhy. Ráno si přichystat čaj zelený či černý, který vás skvěle nakopne díky kofeinu a poslouží jako náhrada kávy, přes den popíjejte ovocné nebo mátové čaje a večer si připravte odvar z heřmánku či meduňky, který vás uklidní a podpoří ve kvalitním odpočinku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup