Čalouněné židle, a nábytek celkově, jsou vždy výbornou volbou – interiéru dodají šmrnc a nádech domova a pohodlí. Působí tepleji a útulněji než kov či plast, zároveň jsou měkčí a pohodlnější než dřevo. Při výběru se však nesmíme orientovat podle vzhledu a barvy, ale také podle kvality použitého materiálu. Na to je třeba hledět hlavně pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky? Které čalounění zvolit, aby se udržovalo co nejlépe? Na to si odpovíme v následujícím článku.
Čalouněné židle – v čem jsou lepší než jiné?
Čalouněné židle jsou pohodlnější než židle bez čalounění. Není potřeba k nim dokupovat podsedáky, které z nich stále padají, brzy se prosedí a stále nejsou tak pohodlné. Pro maximální pohodlí zvolte celočalouněné židle, které mají měkkou i opěrku.
Velký výběr materiálů, barev a vzorů pak zaručí, že vaše židle vždy budou dokonale ladit ke zbytku interiéru, nebo budou dokonce jejím hlavním prvkem. Židle neslouží pouze k pohodlnému posezení, ale také jako vkusný doplněk, který prostor oživí a může do něj vnést trochu barvy.
Nezapomínejte ani na jejich bezpečnost. Tu vyhledávejte hlavně, pokud máte malé děti. Při sezení na čalouněné židli z ní menší děti jen tak nesklouznou a navíc jim nehrozí nebezpečí při hraní v místnosti. Nemají totiž žádné ostré rohy ani hrany.
TIP: Čalounění se neomezuje jen na sedací nábytek. Skvělou volbou jsou také čalouněné postele. Jak zařídit ložnici od postele až po úložný prostor vám poradíme v tomto článku.
Materiály – které látky zvolit?
Jak jsme již zmínili, při výběru nových židlí se nesoustřeďte pouze na jejich vzhled, ale hlavně na kvalitu a vlastnosti samotné látky. Měla by se snadno udržovat, protože hlavně u jídelních židlí může častěji docházet k jejich zašpinění. Dalším důležitým parametrem o který bychom se měli zajímat, je otěruvzdornost. Jedná se o odolnost látky vůči odření, ke kterému v případě tenké a laciné potahové látky dochází často, i po krátké době. Také se zaměřte na stálobarevnost materiálu. Zejména pokud máte jídelní stůl se židlemi u oken, kde často dochází k vyblednutí látky, v nejhorším případě pouze z jedné strany. To je důvod, proč by měla být látka odolná proti záření UV.
Umělé či přírodní?
Rozhodovat se můžete také mezi přírodními a umělými materiály. Mezi ty přírodní patří například pravá kůže, bavlna a jiné rostlinné tkaniny. Z umělých materiálů můžeme vyjmenovat polyester nebo PVC, které napodobuje kůži. Větší péči je třeba věnovat přírodním materiálům. Musí se udržovat a kůži pravidelně impregnovat, aby nedošlo k popraskání. Za to snadnější údržba je u umělých materiálů, nemusí se provádět tak často, pouze když dojde k znečištění. Zbavit se odolných skvrn z látkového potahu může být o něco náročnější. Kůže je také vhodná pro alergiky z toho důvodu, že se v nich nehromadí prach.
Aquaclean – co to je a proč se na něj zaměřit?
Co se týče údržby, je výborné zaměřit se na materiály, které mají funkci aquaclean. Jedná se o speciální neviditelnou molekulární povrchovou vrstvu látky, díky které si usnadníme čištění a stačí na to pouze obyčejná voda. Díky tomuto povrchu se rozlitá tekutina, která může způsobit skvrny (například červené víno), nedostane tak hluboko do čalounění a nezanechá trvalé skvrny na nábytku.
Po výběru vlastností se zaměřte i na vzhled
V případě že máme vybraný kvalitní materiál s vlastnostmi, které vyžadujeme, musíme se zaměřit na vhodný vzhled. Nenechte se látkou která se vám líbí omezit, je důležité vybrat takové židle, které se hodí do interiéru. Když se stane, že vybraný vzor či barva nenachází na vzorníku vámi vybraného kousku, pátrejte po těch pravých dál. Při koupi nábytku, není nic horšího než se unáhlit a poté několik let se na nevyhovující kousek stále koukat i když se vám ani nelíbí.
Tipy, jak prodloužit životnost látky
- Snažte se umístit židle mimo přímé sluneční světlo.
- Látku vysávejte a udržujte jemným kartáčkem.
- Nedovolte vašemu mazlíčkovi po židlích lézt a nebo skákat. Drápky mohou čalounění poškodit.
- Vyvarujte se působení ostrých předmětů a zipů u oblečení na vaše židle.
- Pokud se látka znečistí, látku nikdy silně nedrhněte a už vůbec ne hrubým kartáčem. Tekutiny odsajte pomocí hadříku, pokud je čalounění silně znečištěné, použijte vysokotlakový čistič určený na čalounění, nebo jemnou houbou se speciálním šamponem určeným na čištění čalounění.