Chřipka a nachlazení – jak na bolest v krku a ucpaný nos?

Zkuste podčlánkovou inzerci

Rýma, nachlazení a bolest v krku jsou zdravotní problémy, které nás trápí nejčastěji. U lidí se slabší imunitou klidně i několikrát do roka. Říká se, že léčená rýma trvá týden, zatímco ta neléčená 7 dní. To ale nemusí být úplně pravdivé tvrzení. Stačí znát a dodržovat pár základních věcí spojených s kvalitní prevencí a chřipka a nachlazení nemají šanci.

Prevence je při nachlazení alfou i omegou

Základem při prevenci bolestí v krku a ucpaného nosu je samozřejmě silná imunita. Pokud se chceme otravné rýmě vyhnout, měli bychom jí pravidelně posilovat.

K tomu lidské tělo potřebuje hlavně vitamín C, jehož dostatek nabízí hlavně citrusy. Citrusové plody proto konzumujte pravidelně v průběhu celého roku. Velmi účinné mohou být i různé výtažky z citrusů a podobně. 

Dnes jsou populární také doplňky stravy s obsahem vitamínu C. Pokud ale chcete najít takový doplněk, který na vaši imunitu bude mít skutečně příznivý vliv, musíte vybírat z těch kvalitních. Mohou vám nabídnout až 1 000 mg vitamínu C v jedné tabletě, což je přibližně 1 000 % referenční hodnoty příjmu. Kvalitní vitamín C by měl obsahovat vždy také něco navíc, často jsou to například flavonoidy. 

Ti, kteří preferují raději jinou formu prevence než doplňky stravy, mohou vyzkoušet například bylinné čaje. Čaje z šípků či zázvoru jsou přitom nejenom výbornou prevencí nachlazení, ale také účinnou léčbou ve chvíli, kdy se příznaky nastupujícího onemocnění již naplno rozvinou. 

chřipka a nachlazení bolest v krku

Co s prvními nepříjemnými příznaky?

Pokud i přes veškerou prevenci začnete pociťovat první příznaky nachlazení, kterými jsou nejčastěji ucpaný nos a škrabání či bolesti v krku, je dobré vědět, co organismus v té chvíli potřebuje.

Nejdůležitější je voda a kvalitní a pravidelný pitný režim. Proti normálu je žádoucí zvýšit jej až několikanásobně. Tělo se při onemocnění nadměrně potí, ztrácí tekutiny – snaží se vyplavit infekci z organismu. Dostatečným pitným režimem tuto očistu podpoříte a organismu pomůžete se infekce zbavit. Pít můžete čistou vodu, více než vhodné jsou ale také již zmiňované bylinné čaje, které vám kromě tekutin pomohou doplnit také hladiny vitamínů a minerálů. Při nadměrném pocení tělo velmi ztrácí zejména minerály, a proto je nutné myslet i na to.

Co dělat, pokud se příznaky naplno rozvinou?

I přes veškerou snahu samozřejmě může nastat situace, že vás infekce nakonec přemůže a nachlazení se rozvine naplno. V té chvíli začnete bojovat s ucpaným nosem a bolestmi v krku. Jak na ně?

Co na ucpaný nos?

Kapky do nosu z lékárny jsou pro někoho první volbou, měly by být ale až na třetím místě ve chvíli, kdy nic jiného nezabírá.

Základem na ucpaný nos je mořská voda či podobné solné nosní spreje, které čistí nosní sliznici a zpomalují projevy nastupujícího onemocnění. 

Další starý dobrý trik je napařování. Rozhodně však nemusíte stát v nepříjemné poloze nad hrncem s horkou vodou. Napařovat se můžete v horké sprše, ideálně v horké vaně, která by měla mít teplotu alespoň 40 °C. Vlhké teplo vám pomůže zprůchodnit ucpané nosní dutiny. Pokud do koupele přidáte esenciální oleje, bude napařování ještě účinnější. 

Pokud vás přesto trápí ucpaný nos i nadále, pak už nezůstává nic jiného než sáhnout po nosních kapkách z lékárny, které vám umožní lépe dýchat.

chřipka a nachlazení ucpaný nos

Co na bolest v krku?

Na začínající bolest v krku i kašel je nejlepší bylinný čaj s medem. Kdo chce, může si přidat do nápoje i trochu rumu, případně si dát medvědí mléko (mléko s medem a rumem). 

Kromě pití čaje je při bolestech v krku nutné také kloktat, a to buď slanou vodu, nebo zkusit nějaký z jiných receptů (zabírá například klokotání šalvěje). 

Osvědčenou klasikou je ale stále slaná voda. Sůl totiž napomáhá snižovat zánět i pročišťovat a zklidňovat podrážděné sliznice.

Pokud budete na tyto rady z oblasti léčby i prevence nachlazení dbát stále, nikoli pouze v období nastupujícího onemocnění, velmi pravděpodobně se vám bolesti v krku i ucpaný nos budou vyhýbat širokým obloukem. A pokud se i přesto objeví, budete vědět, jak správně a včas zakročit.

Autor: Marek Kočan

Foto: autorské fotografie redakce Nebydliblbě.cz


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply