Industriální styl bydlení aneb neobyčejný interiér plný cihel betonu a kovu

Zkuste podčlánkovou inzerci

Nemusíte hned balit kufry a hledat nový domov ve staré továrně, abyste si mohli splnit sen o životě v industriálním stylu bydlení. Tento osobitý designový směr se totiž dokáže přizpůsobit i klasickému obydlí. Stačí jen vhodně kombinovat prvky, barvy a doplňky, a během chvilky se stanete majitelem neobyčejného a stylového interiéru.

Industriální styl se vyznačuje drsnou, ale vkusnou estetikou. Typické jsou velké a otevřené prostory, ale i v menších bytech lze dosáhnout neokoukaného vzhledu. Pokud toužíte po jedinečném a originálním domově, který bude nejen krásný a moderní, ale také naprosto působivý, pak se nechte inspirovat našimi tipy a přizpůsobte si své bydlení tímto unikátním designovým stylem.

Základní prvky industriálního stylu

Industriální styl se hodí spíše pro mladé muže, kteří chtějí svému bydlení dodat drsný a vkusný vzhled. Ovšem když se přidají správné doplňky, může být styl vhodný i pro mladé moderní rodiny. Tento styl však není pro milovníky barevných a vzorovaných doplňků nebo pro ty, kteří chtějí mít útulné prostory plné denního světla.

Jedním z hlavních prvků je velký otevřený prostor, a pokud to situace dovolí, měly by být koupelna a ložnice odděleny od zbytku interiéru. Surové materiály jako masivní dřevo, kov, kůže, beton a cihly jsou základními stavebními kameny tohoto designového stylu, zatímco materiály typu hedvábí, samet nebo i lesklé povrchy sem určitě nepatří. Tyto materiály by mohly narušit drsný a surový charakter tohoto stylu.

industrialni styl

Zdi, okna a podlahy jako hlavní prvek interiéru

Nebojte se neupravených detailů! Na první pohled mohou holé cihlové zdi nebo dřevěné trámy na stropě působit nedokonale, ale právě to jim dodává osobitost a nezaměnitelnost. Skvěle tak ušetříte i za dekorace – není nutné zdi zdobit obrazy či dekoračními doplňky, stačí k ní přidat kus pozoruhodného nábytku, například masivní knihovnu, kovový regál nebo elegantní stůl.

Pokud máte štěstí a ve vašem domě či bytě jsou na stropě dřevěné trámy, neskrývejte je, ale naopak zvýrazněte a udělejte z nich hlavní prvek interiéru. Co se týče podlah, jednoduchý beton celému prostoru dodá moderní vzhled a zároveň nezaměnitelnou eleganci. Kapitolou samou o sobě jsou pak velká okna vyplňující stěny od stropu až po podlahu či drobná podélná okýnka připomínající okna ve skladech.

TIP: Zvolili jste velká okna, ale jejich mytí vám zabere příliš času a není úplně dokonalé? Pořiďte si robotický čistič oken! V naší recenzi jsme se podívali na to, jak takového robota vybrat, a doporučíme vám ty nejlepší modely na trhu.

Dřevo, kov a kůže – dokonalá kombinace

Získat ten správný design pro váš byt či dům není jen o nábytku, ale také o výběru materiálů. Jedním z nich je masivní dřevo, které je nejen kvalitním materiálem s dlouhou životností, ale také dokáže skvěle zjemnit typickou “tvrdost” některých designů. Masivní dřevo společně s kovem vytváří naprosto dokonalou kombinaci. Kov by měl být dominantním prvkem v celém interiéru.

Inspirovat se můžete například továrnami a průmyslovým stylem. Představte si plechové skříňky, kovová zábradlí a schody, stroje všude okolo v průmyslovém prostoru. Zkuste třeba klasickou “dělnickou” skříňku nebo upravený starý motor auta jako konferenční stolek. V kombinaci s koženým křeslem navodíte tu pravou atmosféru.

Volba doplňků: nápadité nebo obyčejné?

Výzdoba interiéru je pro mnohé lidi důležitá a často se snaží využít co nejvíce dekoračních prvků. Industriální styl však vychází z minimalismu a méně je někdy více. Když už ale nějaké doplňky zvolíte, volte originální a nápadité kousky. V bazarech, starožitnictvích a na bleších trzích se dají najít skvělé kousky s nádechem historie, které můžete oživit novým nátěrem a darovat jim tak druhý život.

Malované obrazy a přecpané polštáře se do industriálního stylu moc nehodí, ovšem plakáty či jiná jednoduchá grafika do interiéru zapadnou skvěle . Zajímavým prvkem může být také osvětlení, které by mělo být dostatečné a funkční. Můžete použít obyčejné žárovky visící ze stropu na kabelech, geometrická stínidla nebo mohutné stojací lampy z kovu. 

bydlení v industriálním stylu

Výběr správných barev

Industriální styl je často spojován s neutrálními barvami, jako jsou šedé, černé a bílé. Tyto barvy jsou výrazné, přesto však umožňují zachování jednoduchého a minimalistického designu, kterým se tento styl vyznačuje. Pokud se však rozhodnete pro více barev, vyberte si tmavé a matné barvy, které dokáží vytvořit pěkný kontrast k průmyslovým materiálům, jako jsou kov a beton. Jestliže máte chuť na něco více výrazného, použijte červenou, která dokáže vytvořit pěkný akcent a dodat prostoru na síle.

Oživení interiéru správnými rostlinami

Jelikož nikdo nechce bydlet v neosobním prostoru, měli byste do svého interiéru zahrnout i nějaké rostliny. Místo květin s pestrou paletou barev, které se nehodí do této estetiky, můžete zvolit stálezelené pokojové rostliny, jako kapradiny, monstery nebo pothosy. Ty dokážou interiér oživit a dodat mu skvělou atmosféru.

V kuchyni se pak hodí umístit bylinky, které navíc využijete při vaření. Pokud hledáte něco více neotřelého, můžete zkusit rostlinné akvárium plné vodních rostlin nebo řasokoulí. Důležité je však zvolit vhodné květináče, které budou ladit s továrním stylem.

TIP: Milujete přírodní barvy a materiály jako je dřevo, kámen či cihla, ale industriální styl je na vás příliš “moderní”? Co takhle styl venkovský? Jak vypadá, a které prvky zde hrají prim se dozvíte v našem předchozím článku.

Autor: Kamil Vítek


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup