Zatímco klasická finská sauna vyžaduje poměrně dost prostoru a hodí se spíše k venkovnímu využití nebo do wellness zóny v domě, infrasauna může díky kompaktnějším rozměrům a její nenáročnosti posloužit klidně v menším bytě. Jak vybrat infrasaunu i jaké jsou její výhody vám řekneme v následujících řádcích.
Infrasauna – co to je?
S klasickou finskou saunou asi přišel do kontaktu každý, minimálně prostřednictvím filmu a podobně. Jedná se o saunu, ve které se teploty šplhají až ke 100 stupňům celsia, je třeba zde zvlhčovat vzduch poléváním horkých saunouvých kamenů na rozpálených kamnech a člověk se zde vypotí během 10 minut.
Pokud vám tyto vysoké teploty a typický suchý vzduch nedělají dobře, ale saunování se přesto nechcete vzdát, je pro vás ideálním řešením infrasauna. Podle průzkumů z Japonska, kde je tento typ saun nejoblíbenější, je zřejmé, že pro mnohé uživatele jsou infrasauny vhodnější než finská varianta. Jedná se zejména o lidi s vysokým krevním tlakem, dýchacími obtížemi a podobně. Infrasauna se totiž nerozehřívá na extrémně vysoké teploty, ale pouze na 30 až 60 stupňů.
Místo kamen disponuje infrasauna panely s infračerveným zářením. Tyto paprsky neohřívají okolní vzduch ale pronikají přímo do lidské tkáně a prohřívají tak tělo “zevnitř”. Díky tomu se můžete potit více i při nižších teplotách. Infrasauna má také mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví, ale o tom až později.
Infasauna do bytu
Kam umístit infrasaunu? Většina kabin je vhodná zejména do interiéru, protože se sauna musí připojit k elektrické síti. Umístit ji můžete klidně do koupelny, obývacího pokoje, do chodby nebo kamkoliv se vám v bytě hodí. Kabina může být různě velká, záleží na počtu osob, které se do ní vejdou. Pro využití v bytě je nejvhodnější malá sauna pro jednu až dvě osoby, která zabere asi tolik prostoru jako průměrný sprchový kout.
Kabina je také skvělým doplňkem wellness zóny v rodinném domě, kterou lze vytvořit například z udržovaného a suchého sklepa. Někdy se setkáme s jejím umístěním na zaskleném balkoně nebo kryté terase.
TIP: Hledáte spíše saunu vhodnou k umístění ven do zahrady? V tomto článku vám pomůžeme s jejím výběrem.
Zásady saunování v infrasauně
Pravidla pro saunování v infrasauně se od těch u finské sauny trochu liší. Před samotným saunováním je potřeba se osprchovat, umýt mýdlem či sprchovým gelem a utřít úplně do sucha.
Čistou a suchou osušku si vezměte také do sauny, nezapomeňte ani na houbu z přírodního materiálu. V infrasauně se sedí, panely jsou tomu přizpůsobeny. V poloze vleže se rovnoměrně neprohřeje celé tělo.
Poté, co se začnete potit, můžete houbou masírovat pokožku – díky tomu odstraníte odumřelé kožní buňky. K intenzivnímu pocení dochází narozdíl od finské sauny až po patnácti minutách.
Po dokončení saunování se v tomto případě nechodí do sprchy ihned. Tělo musí postupně vychladnout a vlažnou sprchu si můžete dát až po několika minutách. Při sprchování po saunování nepoužívejte žádnou kosmetiku, pouze čistou vodu. Nezapomeňte ani na dostatek tekutin.

Jak dlouho můžu být v infrasauně?
Tělo se začíná viditelně potit až po 15 minutách. Doporučuje se saunovat alespoň 30 až 40 minut, v sauně však můžete setrvat klidně hodinu. Záleží na vašich preferencích i nastavené teplotě.
Kdo nesmí do infrasauny?
Infrasauna se nedoporučuje používat onkologicky nemocným pacientům, lidem s ledvinovou nedostatečností, závažným onemocněním jater, s chronickou žilní dysfunkcí, s vážnějšími formami diabetu, při špatném odtoku lymfy, při onemocnění spojených s kardiovaskulárním systémem.
Na pozoru by se měly mít také těhotné ženy, lidé s implantáty nebo děti. Obecně platí, že při každé závažnější změně zdravotního stavu bychom měli jakékoliv činnosti mimo běžnou denní rutinu konzultovat s ošetřujícím lékařem.
Jak často se může používat infrasauna?
Nedoporučují se každodenní návštěvy infrasauny. Ideální je frekvence dvakrát až třikrát týdně, protože tělo potřebuje nějaký čas na regeneraci. Nejvhodnější je chodit do infrasauny ráno.
Účinky infrasauny
Infračervené záření proniká do tkání, do hloubky až 4 centimetrů. Dostane se tedy nejen k pokožce, ale ke svalstvu a kloubům. Pomáhá při ztuhlosti svalů, při bolestech kloubů či zad. Sauna je prospěšná také při kožních onemocněních jako je atopický ekzém nebo lupénka. Infračervené záření působí blahodárně i na psychiku.
Dále pomáhá rozproudit lymfu a zlepšuje celkový stav pokožky, zpomaluje její stárnutí a pomáhá s celulitidou. Infrasauna může dokonce zlepšit imunitní systém, pomoct s hubnutím nebo ulevit od menstruačních bolestí.
Výhody a nevýhody infrasauny
+ saunu stačí jen zapnout a můžete se ihned saunovat | – saunovat se můžete pouze v poloze v sedě |
+ je vhodná také pro lidi s vysokým tlakem, astmatiky a podobně | – někteří odpůrci mají za to, že vyzařuje elektromagnetické záření škodlivé pro lidský organismus (nepodložené tvrzení) |
+ provoz je levnější než u finské sauny | |
+ má mnoho pozitivních účinků na lidský organismus, vyhřívá tělo zevnitř, nikoliv zvenčí |
Jak vybrat infrasaunu?
Při výběru sauny musíme vzít v potaz několik důležitých parametrů jako jsou prostorové možnosti, počet osob, které se budou saunovat, vhodné umístění zářivek i jejich typ nebo další funkce sauny jako je přehrávání hudby a podobně.
Prostor
Tento parametr je první, co nás bude zajímat. Najděte pro saunu vhodné místo ve vašem bytě a tento prostor si dobře změřte. Když víte, kolik místa můžete kabinou “zabrat”, teprve poté volte konkrétní model v daných rozměrech.
Počet osob
Infrasauna může být velmi malá – určená pro jednu či dvě osoby. Existují však i větší kabiny, do kterých se pohodlně usadí i celé rodina. Ty už však bývají o něco větší, při nedostatku prostoru se tak budete muset smířit s tím, že se budou jednotliví členové domácnosti saunovat samostatně. O to víc se však zrelaxujete.
Zářiče
Při výběru sauny se zaměřte také na typ zářivek a jejich materiál. Zářiče můžeme podle délky vlnového záření rozdělit do tří skupin:
- IR-A – infračervené záření v krátkých vlnách, 0,7–1,4 mikrometry.
- IR-B – infračervené záření ve středních vlnách, 1,4–3 mikrometry.
- IR-C – infračervené záření v dlouhých vlnách nad 3 mikrometry.
Toto označení vám napoví, jak účinné záření v dané sauně bude. Obecně platí, že čím kratší vlny jsou, tím hlouběji do pokožky záření proniká a je tak účinnější.
Zajímat nás bude také materiál použitý na výrobu zářičů. Zde máme tyto možnosti:
- Keramické infrazářiče – povrchová teplota je velmi vysoká a dosahuje až 300 stupňů, jsou tedy kryté ochrannou mříží. Výhodou je rychlé nahřívání, dlouhá životnost a nižší cena. Nevýhodou je dlouhovlnné záření a vyšší spotřeba energie.
- Světelné keramické infrazářiče – neboli Red Light jsou ještě teplejší, a to 300 až 500 °C. Prostor sauny vyhřejí doslova za pár minut. Mají také dlouhou životnost, kromě tepla vyzařují také světlo, což zlepšuje účinnost saunování. Tyto zářiče vydávají obvykle střední až dlouhé vlny.
- Karbonové infrazářiče – jejich povrchová teplota je 70 až 170 °C, nahřívání sauny tedy trvá déle než u předchozích dvou typů. Mají však ještě delší životnost, vydávají středněvlnné záření, takže jsou o něco účinnější. Paprsky navíc rozdělují rovnoměrně a dochází tak k dokonalému prohřátí celého těla. Nevýhodou je vyšší cena.
- Infrahalogenové lampy – tyto lampy vydávají všechny tři druhy vlnových délek, jedná se tak o nejúčinnější zářivky, se kterými naplno využijete účinky infračerveného záření. Jejich životnost je prakticky neomezená a nahřejí se už za pár vteřin. Infrahalogenové lampy jsou nejlepší volbou.
Doplňky a příslušenství
Některé modely infrasaun mohou mít další doplňující funkce jako je například rádio či mp3 přehrávač, podlahové topení, zařízení pro světelnou terapii, osvětlení, ionizátor a podobně.

Nejlepší infrasauny
Infrasauna Belatrix Benton 2
Dobře vybavená saunovací kabina s plnospektrálními zářiči. Lze si regulovat nejen teplotu, ale také intenzivu infračerveného záření. Disponuje LED světelnou terapií, displejem se snadným ovládáním, osvětlením, rádiem s mp3 přehrávačem, panelem na nohy, ionizátorem a střešní ventilací. Je vyrobena z prémiových materiálů. K jejímu připojení stačí klasická zásuvka s napětím 220V. Kabina je určena pro jednu až dvě osoby.
Infrasauna Hanscraft ITALIA 2
Saunovací kabina pro jednu osobu z kvalitních materiálů. Díky podlahovému infrazářiči si prohřejete také chodidla. Sauna disponuje technologií Bluetooth, se kterou lze kabinu spárovat se smartphonem a užít si tak svou oblíbenou hudbu. LED zářivky umožňují funkci světelné terapie. Karbonové zářiče jsou nahřáté za pár minut. Pro své kompaktní rozměry se vleze kamkoliv.
Infrasauna Marimex Trendy 2001 L 11105611
Sauna Marimex má elegantní provedení, které skvěle doplní každý interiér. Dveře jsou prosklené, zatímco zbytek kabiny je vyroben z kvalitního dřeva. V sauně najdete deset karbonových zářičů, ovládací panel s displeje, rádiem a mp3 přehrávačem. Sauna Marimex má nízkou spotřebu, topidla jsou rozehřátá během pár minut a teplota se následně pohybuje mezi 45 až 60 stupni. Montáž je velmi jednoduchá a kabinu pro její spuštění stačí připojit k elektrické síti prostřednictvím klasické zásuvky.
TIP: Chcete svou wellness zónu rozšířit? Vsaďte na vířivku! Jak vybrat nafukovací vířivku vám poradíme v našem předchozím článku.