Abychom předcházeli vloupání do domu, je třeba ho nějakým způsobem zabezpečit. Bodem číslo jedna je prevence – pokud ji nepodceníte, můžete riziko poškození či odcizení vašeho majetku snížit na minimum. Mezi preventivní kroky patří například důkladné zavírání branky, garážových vrat, oken i dveří. Zamykat bychom měli po celý den, což mnoho obyvatel menších vesnic nebo lepších čtvrtí často nedělá. Jak dál zabezpečit dům proti zlodějům?
Dbejte na prevenci
Před každých odchodem z domu pečlivě zkontrolujte všechna okna a dveře. Nezapomeňte zamknout jak vchodové dveře, tak zadní vchod, vrata od garáže či vstup do sklepa. Zkrátka všechny vstupy do domu musí být přístupné pouze vám, jakožto majiteli klíčů.
Oblíbenou disciplínou nejen ve filmech je ukrývání klíčů pod rohožkou, v květináčích okolo vchodu a podobně. Ani to nedělejte a uložte si raději náhradní klíče u blízké osoby, které důvěřujete.
Jedete-li mimo dům na delší dobu, musí to na první pohled vypadat, jakoby byl někdo stále přítomen. Pověřte souseda nebo členy rodiny o vybírání pošty, pravidelnou kontrolu domu a zahrady. Dobré je si v těchto případech pořídit automatický spouštěč světel, máte-li chytrou domácnost, máte napůl vyhráno – světla si spustíte pomocí aplikace i na dálku. Dovolenou se příliš nechlubte u cizích lidí, které příliš neznáte, případně na veřejných sociálních sítích. O zážitky se raději podělte až po příjezdu domů.

Postavte zlodějům do cesty překážky
Řadové domy bez předzahrádek jsou poměrně rizikové, co se krádeží týče. Zloději si totiž umí vytipovat nemovitost a nejraději mají, když jim v cestě ke dveřím či oknu stojí co nejméně překážek, aby byla akce rychlá a nepozorovaná.
Ideální tedy je, aby cizí lidé vůbec neměli přístup k oknům či dveřím. Kolem domu by měl být dostatečně vysoký plot se zamčenou bránou. Zloděje spolehlivě odradí také bezpečnostní dveře. Ty se dělí do několika kategorií (tříd), dle stupně bezpečnosti. Pro byty v panelových domech či rodinné domy s vysokým plotem stačí 3.-4. třída bezpečnosti. Je-li navíc na zahradě volně se pohybující pes většího plemene, který už od prvního pohledu hlídá své teritorium, je riziko vykradení nemovitosti ještě nižší.
Okna by měla být vyrobena z tvrzeného skla o více vrstvách, aby nebylo snadné je rozbít. Na sklo lze umístit také bezpečnostní folie, účinné jsou i předokenní rolety, které lze stáhnout v době nepřítomnosti, nicméně to může být pro zloděje znakem toho, že se v domě nikdo nenachází.
Elektronické vychytávky
Existuje celá řada různých elektronických zařízení, které mohou s ochranou majetku pomáhat. Jedním z nich je například elektronický zámek na dveře, který lze odemknout pouze po zadání číselného kódu, či dokonce po načtení otisku prstu.
Klasikou v odvětví ochrany majetku jsou alarmy. V domě můžete umístit centrální jednotku, na kterou jsou napojeny různé detektory snímající kritická místa, případně také světelné či zvukové alarmy. Centrální jednotka sleduje dění v hlídaném prostoru a nastane-li nějaká změna, informuje vás například prostřednictvím SMS. Novější jednotky se ovládají přes mobilní aplikace, případně se společně s kamerami a dalšími zařízeními připojují k chytré domácnosti. Při výběru centrální jednotky dbejte na to, aby byla snadno ovladatelná a vypnutí alarmu či odemčení elektronického zámku zvládlo i dítě či senior.

Kamerové systémy
Součástí centrální jednotky jsou většinou kamery. Ty by měly být co nejkvalitnější – vysoké rozlišení je důležité pro případnou identifikaci pachatele. Do výbavy kamery by měl patřit také blesk či infračervené přisvícení, aby byly použitelné i snímky pořízené v noci. Obraz by se měl nahrávat do paměti. U starších typů se jedná o vnitřní pevnou paměť přímo u kamer, novější kamerové systémy už přenáší video online, případně záznam ukládají na disk v počítači či podobném zařízení. Zatímco v exteriéru je žádoucí, aby byly kamery dobře vidět už z ulice, uvnitř domu používáme spíše nenápadné modely.
Při nákupu kamer si tedy musíme ujasnit, co od nich očekáváme. Mají pachatele zastrašit? Nebo mají být spíše “neviditelné”? Jak moc mají být záběry použitelné, a co snímání v noci? Myslete také na to, že bezdrátové modely mají často méně kvalitní přenos obrazu.
Po výběru a zakoupení kamer je nainstalujeme Důležité je správné umístění. Kamery musí vždy směřovat na přístupové cesty – měly by tedy snímat branku, případně všechny dveře, vstup do garáže a další místa, kudy se lze do domu dostat. Pokud si s výběrem domovních alarmů či kamerových systémů nevíte rady, oslovte odbornou firmu. Profíci vám rádi poradí s výběrem, umístěním i s následným použitím a provozem kamer.
TIP: Nezávaznou konzultaci i s návrhem vám vypracují například Kamerové systémy Praha. Pokud pocházíte z opačného konce republiky, nezoufejte, odborníci zařídí kamerový systém pro Ostravu, Brno i další česká a slovenská města.