Jak pěstovat citrusy?

Citrus je rod stálezelených a teplomilných rostlin. Většinou jde o větší keře nebo dokonce stromy, které původně pocházejí z tropických a subtropických oblastí. Mezi nejznámější zástupce citrusových plodů patří mandarinka, pomeranč, citron, kumkvat, cedrát, pomelo či grapefruit.

Citrusy mají rády specifické podmínky, pěstovat je ale můžete také v těch našich. Pokud jim dáte správnou péči, dařit se jim bude překvapivě dobře. Do vaší domácnosti či zahrady vnesou nádech Středomoří, ozdobit a doladit ale mohou také vaší zimní zahradu. Pokud je dovedete až k plození, dopřejete si také chutné mandarinky či pomeranče vypěstované vlastníma rukama.

Pro začátečníky bude nejsnadnější začít pěstováním citronovníku. Vypěstovat mandarinkovník nebo pomerančovník může být větší výzvou, i to je ale samozřejmě možné.

Při pěstování citrusů ale musíte dbát na řadu pravidel. Jak na to?

jak pěstovat citrusy?

Začněte výběrem vhodného umístění

Citrusy milují teplo, světlo a slunce. Při výběru vhodného místa pro jejich zasazení proto myslete hlavně na tento faktor.

Vlhkost musí být přiměřená a vzájemný poměr mezi teplem a světlem by měl být vyvážený. Dodat rostlině dostatek tepla proto nestačí, musí být vystavena také dostatku světla. V našich končinách jsou citrusy perfektní pokojovou rostlinou.

Pěstujete-li citrus doma v květináči, najděte mu tedy takové okno, kde během dne dostane co nejvíce světla. Zároveň pokud možno zamezte vystavení citrusů průvanu – s tím si tyto rostliny velmi nerozumí.

Jak jsme ale již zmínili, citrusy pocházejí z tropických oblastí, a proto mají velmi rády také vyšší vlhkost. Z tohoto důvodu se jim nejlépe daří při pěstování ve skleníku. Ideálně v takovém, který je v zimě vyhřívaný. Dobrou volbou pro umístění je také temperovaná zimní zahrada.

pěstování citrusů

Nastudujte si výživu citrusů

Poté, co stromku najdete vhodné místo, byste měli něco vědět také o jeho výživě. Na tu sice není nijak náročný, nicméně pár pravidel zde je.

Půda, ve které citrus pěstujeme, by měla mít mírně kyselou až neutrální reakci. Pokud se nechcete zaobírat poměrem jednotlivých složek zeminy, ale přesto chcete svému citrusu dopřát to, co potřebuje, pak si pořiďte substrát přímo pro citrusy. Najdete ho v každém zahradnictví. Tato zemina má pH a všechno kolem optimální právě pro pěstování citrusů.

Dále budete rozhodně potřebovat také specializované hnojivo na citrusy. Pamatujte si ale jednu věc – hnojit nadměrně je mnohem horší než nehnojit vůbec. Přísně proto dodržujte intenzitu hnojení. V létě citrusy hnojíme jednou týdně, v zimě postačí přihnojit jednou měsíčně.

Občas přihnojte citrus také hnojivem se stopovými prvky. Pro citrusy je dobré železo, naprosto nevhodný je vápník. Pokud si pořídíte hnojivo pro citrusy, bát se nemusíte – vápník v něm určitě nebude.

Naučte se citrusy správně zalévat

Citrusy nemají rády přemokřený substrát. To si při jejich pěstování musíte zapamatovat. Zalévejte je vždy odstátou vodou, která není studená. Ideální je pokojová teplota.

Jak často zalévat a v jakém množství nelze přesně určit. Musíte to odhadnout sami s ohledem na okolní teplotu. Při vyšších teplotách v létě zalévejte více, při zatažených a chladnějších podmínkách na množství vody uberte. Nikdy citrus nezalévejte za prudkého slunce. Ideální doba pro jeho zálivku je proto ráno a večer.

Pokud pěstujete citrus doma v květináči a necháváte mu v misce pod ním vodu, aby jí měl dostatek, pak vězte, že mu to vadí. Misku s nadbytečnou vodou proto vždy vylévejte.

V zimním období citrus zalévejte pouze mírně. Stačí zamezit úplnému proschnutí substrátu. Pokud pěstujete citrus doma v květináči, také mu v zimním období vodu uberte. Snažte se naopak zvýšit vlhkost okolního vzduchu.

citrusy pěstování

Kdy citrusy přesazovat?

Citrusy přesazujeme nejlépe na jaře. K přesazení přikročíme ve chvíli, kdy je stávající květináč pro rostlinu příliš těsný.

Přesazujeme vždy do speciálního substrátu pro citrusy, který před samotným přesazením mírně zalijeme. Pokud přesazujeme do jiného květináče, na jeho dně vytvoříme štěrkovou drenáž.

Těsně po přesazení chráníme rostlinku před přímým a prudkým sluncem. Na jaře by to ale neměl být problém, v létě už trochu ano. V tu chvíli dejte raději citrus odpočinout do stínu. V zimě a na podzim citrusy zásadně nepřesazujeme.

Pokud dodržíte tato základní pravidla, která nejsou zas tak složitá, pak budete mít velkou šanci na to, že si jednou vypěstujete váš vlastní vzrostlý citrusový strom. Vlastnoručně vypěstované citrusové plody pak budou třešničkou na dortu vašeho snažení.

Autor: Marek Kočan