Jak pěstovat chilli papričky?

Zkuste podčlánkovou inzerci

Chilli papričky už dávno nejsou doménou jen mexické kuchyně. Jejich ostrá chuť se dostala do pokrmů po celém světě a díky své oblíbenosti se šlechtitelé doslova předháněli ve vytváření nových kultivarů. Dnes už jsou odrůdy chilli papriček poměrně ustálené a my si tak můžeme vybrat od těch lehce pikantních po skutečně nebezpečně ostré. Jak je ale vypěstovat v domácích podmínkách?

Klíčení semínek

V prvním kroku samozřejmě necháme vyklíčit semena. Ta je dobré na den namočit do teplé vody, a poté vyset do sadbovače, který lze přikrýt plastovým víkem. Semínka pak můžeme umístit do blízkosti radiátoru, protože je vyséváme už během února, kdy je ještě zima, ovšem paprikám prospívá spíše teplo. Když nastavíme optimální podmínky, vyklíčí nám semena již v prvním týdnu.

chilli papričky

Přesazení na stanoviště

Když se objeví první lístky, rostlinky přepikýrujeme. S tím vyčkáme, než sazeničky zesílí, zpevní a stonky se nebudou ohýbat. Po pikýrování ještě necháme papriky zesílit. Teprve když mají sazenice více než 15 centimetrů a jsou dostatečně silné, přemístíme je do volné půdy na zahradě. Drobnější odrůdy chilli papriček lze pěstovat také jako “pokojovky” na okenním parapetu – skvěle se hodí například do kuchyně.

Hnojení

Málo která rostlina nám poroste jen tak bez živin a jinak tomu není ani u chilli papriček. V období růstu potřebují jiné živiny než při květu a dozrávání plodu, to bychom měli mít na paměti. Dusík je důležitý zejména v prvních týdnech života rostliny. Poté už jej střídáme spíše za draslík a fosfor. Dobrým kompromisem mohou být již připravená organická hnojiva pro plodovou zeleninu nebo dobře uležený kompost, který promícháme se substrátem ještě před vysazením.

pěstování chilli papriček

Pozor na houby a škůdce

Houbová onemocnění mohou na papriky čekat již v substrátu. Z tohoto důvodu vybíráme substrát co nejkvalitnější. Ani tak se však jejich přítomnosti nemusíme vyhnout a mohou napadnou naše mladé sazeničky, což způsobí takzvané padání klíčních rostlin. S houbovými chorobami lze bojovat jednoduše – pomocí tekutých fungicidů, které se aplikují společně se zálivkou.

Co se týče škůdců, nejčastěji se objevují mšice a jiný savý hmyz. Skvělou prevencí je rozmístění kávové sedliny kolem dostatečně silných rostlin nebo zalévání kopřivovým macerátem. Při opravdu silném napadení není obyčejně jiného východiska než použít klasický insekticid určený k hubení mšic.

Dobroty z chilli aneb Jak papriky použít

Štiplavé plody mají celou řadu využití zejména v kuchyni. Jsou součástí klasických mexických a asijských jídel. Jejich chuť se však uplatní i v našich pokrmech, například v domácím guláši, buřtech na pivu nebo v polévkách a marinádách na maso.

Pokud milujete chilli a rádi byste ho měli vždy po ruce, můžete využít nejen vlastní plody, kterých je často omezený počet, ale také již hotové produkty od osvědčených výrobců. Pátrat můžete v supermarketech, specializovaných obchodech i na internetu. Zde najdete mnoho e-shopů specializujících se přímo na pálivé produkty z těchto druhů paprik. Některé speciality mohou být skutečně velmi ostré, jiné zase netradiční. Kromě klasického koření totiž narazíte i na chilli medy, zavařeniny, ochucené oříšky nebo sirupy s chilli.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup