Ke krásné a zdravé zahradě patří rovněž ptáci. Toužíte po ptačí zahradě? Nepletete se, je to skutečná nádhera. Díky ptákům zahrada žije a zpívá po celý rok. O ptáčky se je vhodné i s rozmyslem starat. Umíte postavit budku a ptáčky správně přikrmovat.
Někdo ptáčky na zahradě nemá rád, protože je obviňuje ze sklízení úrody. Na to je jednoduchý recept. Udělejte svoji zahradu na plodiny natolik bohatou, že se o úrodu můžete s ptáčky směle podělit. Bez ptáčků by navíc žádné zahrady nebyly, určitě ne ty bio. Jsou totiž užiteční a likvidují ekologicky nadbytečný a škodlivý hmyz, který by jinak naši zahradu sklízel mnohem úspěšněji, než to dělají ptáci.
Ptačí zahrada je nádherná
Jak na ptačí zahradu? Živá zahrada rozhodně neoplývá pouze vydlážděnými plochami a nízko střiženým trávníkem. Ptáčkové milují živé ploty. Ne ty z tújí, ale nejlépe plodící. V zahradě plné ptáčků však potřebujete i vzrostlé stromy, kde se mají ptáci možnost ukrýt do bezpečí před predátory. Do zahrady s ptáčky též instalujte na léto pítka. Nenechávejte vodu, ale ani krmítka, o kterých bude řeč za chvíli, bez čištění. Je nutné je udržovat čistými, bez trusu, aby nebyla zdrojem nemocí, které by se mohly následně mezi opeřenci šířit.

Je vhodné ptáčky krmit?
Ptáčkové si po většinu roku umí najít potravu sami. Právě podzim je však ideální roční doba, kdy instalovat krmítka. Ubývají totiž přirozené zdroje potravy a v tuhé zimě se zdroji potravy pod sněhem trpí ptáci nedostatkem potravy.
Ptáky je však nutné krmit chytře. Předně přirozeně. To znamená nebát se na zahradě nechat nějaké to nesklizené ovoce, zejména na jabloních. Vysadit si můžete i okrasná jablíčka. Ta se nesklízí a jsou vydatným zdrojem potravy ptáčků po celou zimu. Různí ptáci samozřejmě preferují odlišný typ potravy. Pořiďte si dalekohled a pozorujte, jaké ptáčky máte na své zahradě. Pak si nastudujte, který typ potravy bude pro ně jako zimní příkrm nejvhodnější.
Jak postavit krmítko pro ptáčky?
Budování ptačích krmítek by mělo patřit k podzimním hobby každého zahrádkáře. Postarat se o ptáčky v zimě je projevem úcty k nim za to, že nás zbavují přemnoženého a škodlivého hmyzu. Hmyzí škůdci jsou pro naši zahradu nebezpeční a mnohdy si s nimi neporadí ani chemie. Ideální je umísťovat krmítka na zahradě během podzimu, aby pak v zimě, když napadne sníh, mohla sloužit svým strávníkům.
Jedna z nejdůležitějších zásad je budovat krmítka tak, aby se k ptáčkům v nich nedostali predátoři. Těmi jsou na zahradách zejména kočky. Často je proto vhodnější krmítko na fasádě než na kůlu uprostřed trávníků, či třeba na nízkém stromě. Na tato místa se totiž nejen kočky, ale třeba i kuny snadno dostanou.

Z čeho a jak postavit ptačí krmítko?
Pokud jde o materiál, budují se ptačí krmítka ze dřeva, z dřevobetonu, z plastu, ale třeba i keramická. Dřevěná se pokládají za nejvhodnější. Izolují totiž před chladem. Dřevěné krmítko by mělo být snadno čistitelné. Opět platí, že byste jej měli udržovat hygienicky čistým. Střecha musí být širší než základna krmítka, aby se zabránilo natékání vody do budky. Zvenčí je vhodné budku ohoblovat a natřít, aby lépe odolávala vnějším vlivům. Vnitřek se doporučuje nechat hrubším.
Nejméně vhodná jsou plastová krmítka. Kondenzuje v nich voda, která pak znehodnocuje jejich obsah.
Zajímavou možností jsou krmítka z keramiky. Plní na zahradě i estetickou funkci. Nezapomeňte však, že potřebujete keramiku mrazuvzdornou. Ta závisí na teplotě výpalu. Ptejte se, na jakou teplotu bylo vypáleno vaše krmítko.
Nemáte teď po ruce nic na pořádné krmítko? Vyrobte jej třeba z nepoužívaných květináčů a podmisek. Jednu podmisku použijte jako dno krmítka. Do něj umístěte vzhůru nohama menší květináč. Na ten pak jako střechu umístěte druhou podmisku.
Jako krmítko však postačí i větší sklenice omotaná esteticky provazem. Prostě se kolem sebe rozhlédněte. Materiálu na budky najdete skutečně přehršle.

Ptáčky krmte s rozumem a vhodným krmivem
Přilepšení ptačím hostům je zapotřebí vybírat s rozmyslem. Ptáci nejsou popelnice! Rozhodně jim nedávejte odpad z kuchyně. Vhodná je pouze vařená rýže či ječné kroupy, ale vařené bez soli. Nejlepší je nakupovat profi krmivo pro ptáky. To obsahuje pouze hodnotné a pro ptáčky neškodné ingredience. Ideálním krmivem pro ptáčky je například slunečnice. Tu si vypěstujete i svépomocí. Pak jí můžete v zimě dávat ptáčkům. Ptáky však nikdy nepřekrmujte. Nevadí, když není krmítko celý den plné potravy. Krmte tedy střídmě a zdravě.