Jak postavit schody v rodinném domě?

Na to, abyste v rodinném domě zvládli postavit schody, nemusíte být zrovna mistr ze stavby. Postačí průměrná manuální zručnost spojená s maximální pečlivostí a důkladností. Pokud se k tomu odhodláte, nejvhodnějším typem schodiště bude pro domácí kutily dřevěné schodiště rovné. Co k tomu budete potřebovat? A jak na to?

Pamatujte na předpisy

Stavba schodiště je již trochu složitější činností, při které musíte dodržovat bezpečnostní předpisy. Před samotným měřením a stavbou schodů je tak důležité tyto předpisy znát a poté se jimi řídit. Jak by tedy schodiště mělo vypadat a co vše musí splňovat, aby bylo bezpečné?

 • Šířka schodiště musí v uzavřených bytech a prostorech činit minimálně 80 cm, ideálně pak 100 cm.
 • Schodiště musí být v případě, že má otevřenou jednu nebo obě strany s výškou případného pádu 1,5 m, vždy opatřeno zábradlím, ke kterému se vážou další pravidla – pokud je schodiště širší než 125 cm, musí být chráněno zábradlím z obou stran vysokým nejméně 90 cm, přičemž jeho příčky nesmí být od sebe vzdáleny více než 12 cm.
 • Výška jednotlivých schodů by měla být maximálně 19 cm a jejich hloubka by měla začínat minimálně na 25 cm, přičemž rozměry všech schodů musí být stejné. Při chůzi byste totiž poznali i minimální rozdíly.
 • Na vrcholu schodiště nesmí být žádné dveře, které by se otevíraly směrem ven ke schodištnímu klesání – hrozilo by vysoké riziko pádu.

Poté, co budete předpisy ohledně stavby schodů sypat z rukávu, můžete přejít k další fázi – důkladné přípravě.

jak postavit schody?

Měření a plánování schodiště

S konkrétními rozměry schodů a schodiště vám poradit nemůžeme, každé schody jsou unikátní. Vypočítáme je podle vašich prostorových potřeb. Klíčovými faktory jsou samozřejmě výška prostoru (výškový rozdíl mezi body, které budete schodištěm spojovat), a také sklon schodiště.

Sklon by se měl pohybovat mezi 25-40°, přesáhnout by nikdy neměl 45°.

V dalším kroku plánování pak spočítejte, kolik stupňů a schodů potřebujete, abyste výšku vašeho prostoru překlenuli. Pomozte si vzorcem 2 x v + h = 63 cm. Ten slouží k tomu, abyste vytvořili takové schody, které budou při chůzi pohodlné. Výsledek vzorce by se měl pohybovat mezi 60-66 cm, ideálně by měl být na čísle 63 cm. V praxi to tedy znamená, že potřebujeme schody vysoké 19 cm a hluboké 25 cm (2 x 19 + 25 = 63).

Poté, co si důkladně změříte výšku vašeho prostoru a budete znát výšku jednoho schodu, si už lehce spočítáte, kolik schodů přesně potřebujete.

Jakmile máte vše rozměřené a promyšlené, můžete přistoupit k výběru materiálu. Na schody je vhodné tvrdší dřevo, například dub, buk nebo jasan. Jsou i levnější varianty, jako například smrk či borovice, jejich dřevo je ale měkčí a takové schody se rychle opotřebují.

Konkrétní rozměry prken se opět odvíjí od vašich prostorových potřeb. Potřebujete ale určitě 2 bočnice a jednotlivé stupnice. Pokud nebudete chtít stavět otevřený typ schodiště, pak i podstupnice.

Už máte připravený materiál. Než se však pustíte do samotné stavby, připravte si také veškeré nářadí, které byste mohli potřebovat.

schody v domě

Potřebné nářadí

 • pásová bruska
 • ruční okružní pila
 • aku vrtačka
 • klasická vrtačka a vrták na dřevo
 • kladivo a dláto
 • závitové tyče s maticemi
 • montážní lepidlo a štětec
 • kovové úhelníky a spojovací materiál

Poté, co už máte všechno připravené opravdu důkladně, můžete konečně přejít k samotné stavbě schodiště.

TIP: Nacházíte se prakticky na stavbě a v domě není zapojená elektřina? Nevíte, kam si zapojit veškeré nářadí napájené ze sítě? Použijte elektrocentrálu na LPG. Jak ji vybrat se dozvíte v našem dalším článku.

schodiště

Pracovní postup

 • Nejdříve si musíme rozměřit 2 bočnice. Po nařezání si je připravíme. Nejdříve si na bočnicích vyznačíme jednotlivé stupně schodů v pravidelných intervalech. Měření a vyznačení musí být maximálně přesné a zářezy na obou bočnicích musí být ve stejné výšce, v opačném případě nám vzniknou křivé schody. Po vyznačení přistoupíme k řezání a pomocí ruční okružní pily zhotovíme zářezy, které by měly být hluboké alespoň 20 mm. Jejich šířka musí odpovídat tloušťce stupňů schodů. Zářezy dál vysekáme pomocí kladiva a dláta.
 • Teď následuje postavení a ukotvení bočnic pomocí kovových úhelníků. Opět měřte alespoň třikrát a upevňujte jednou, protože bočnice musí být osazeny maximálně přesně – jen tak vznikne požadovaná šířka schodů. Poté, co bočnice upevníte, se projeví, zda jste v prvním kroku měřili přesně. Jednotlivé paralelní zářezy v bočnicích musí být ve stejné výšce na milimetr přesně.
 • Dále přistoupíme k řezání jednotlivých stupnic. Po jejich zhotovení všechny také z čelní strany upravíme pásovou bruskou.
 • Namícháme si montážní lepidlo a pomocí štětce ho naneseme do zářezů v bočnicích. Poté přistoupíme k zasouvání jednotlivých stupnic do zářezů – vždy tak provádíme zezadu. Postupně uložíme všechny stupnice.
 • Vybereme si jeden schod (přibližně ve středu schodiště), pod kterým vyvrtáme do obou bočnic otvory ve stejné výšce. Těmito otvory prostrčíme závitovou tyč a pomocí matic stáhneme bočnice pevně k sobě. To zajistí doražení a zpevnění jednotlivých stupnic a také větší celkovou soudržnost schodiště.
 • Pokud chcete své schodiště zavřít, musíte dále pomocí vrutů instalovat také podstupnice. Funkci schodů to ale nijak zásadně neovlivňuje a podstupnice tak nejsou nutné.
 • Nakonec nezapomeneme na otevřenou stranu schodiště a namontujeme vhodný typ zábradlí. Pokud je jedna strana schodiště uzavřena zdí, můžeme pro vyšší pohodlí instalovat madla také z této strany.
 • Poslední krok už je nejjednodušší – naneseme vhodnou vrstvu schodišťového laku, který bude schody chránit a prodlouží tak životnost našeho nového schodiště.