Na to, abyste v rodinném domě zvládli postavit schody, nemusíte být zrovna mistr ze stavby. Postačí průměrná manuální zručnost spojená s maximální pečlivostí a důkladností. Pokud se k tomu odhodláte, nejvhodnějším typem schodiště bude pro domácí kutily dřevěné schodiště rovné. Co k tomu budete potřebovat? A jak na to?
Pamatujte na předpisy
Stavba schodiště je již trochu složitější činností, při které musíte dodržovat bezpečnostní předpisy. Před samotným měřením a stavbou schodů je tak důležité tyto předpisy znát a poté se jimi řídit. Jak by tedy schodiště mělo vypadat a co vše musí splňovat, aby bylo bezpečné?
- Šířka schodiště musí v uzavřených bytech a prostorech činit minimálně 80 cm, ideálně pak 100 cm.
- Schodiště musí být v případě, že má otevřenou jednu nebo obě strany s výškou případného pádu 1,5 m, vždy opatřeno zábradlím, ke kterému se vážou další pravidla – pokud je schodiště širší než 125 cm, musí být chráněno zábradlím z obou stran vysokým nejméně 90 cm, přičemž jeho příčky nesmí být od sebe vzdáleny více než 12 cm.
- Výška jednotlivých schodů by měla být maximálně 19 cm a jejich hloubka by měla začínat minimálně na 25 cm, přičemž rozměry všech schodů musí být stejné. Při chůzi byste totiž poznali i minimální rozdíly.
- Na vrcholu schodiště nesmí být žádné dveře, které by se otevíraly směrem ven ke schodištnímu klesání – hrozilo by vysoké riziko pádu.
Poté, co budete předpisy ohledně stavby schodů sypat z rukávu, můžete přejít k další fázi – důkladné přípravě.

Měření a plánování schodiště
S konkrétními rozměry schodů a schodiště vám poradit nemůžeme, každé schody jsou unikátní. Vypočítáme je podle vašich prostorových potřeb. Klíčovými faktory jsou samozřejmě výška prostoru (výškový rozdíl mezi body, které budete schodištěm spojovat), a také sklon schodiště.
Sklon by se měl pohybovat mezi 25-40°, přesáhnout by nikdy neměl 45°.
V dalším kroku plánování pak spočítejte, kolik stupňů a schodů potřebujete, abyste výšku vašeho prostoru překlenuli. Pomozte si vzorcem 2 x v + h = 63 cm. Ten slouží k tomu, abyste vytvořili takové schody, které budou při chůzi pohodlné. Výsledek vzorce by se měl pohybovat mezi 60-66 cm, ideálně by měl být na čísle 63 cm. V praxi to tedy znamená, že potřebujeme schody vysoké 19 cm a hluboké 25 cm (2 x 19 + 25 = 63).
Poté, co si důkladně změříte výšku vašeho prostoru a budete znát výšku jednoho schodu, si už lehce spočítáte, kolik schodů přesně potřebujete.
Jakmile máte vše rozměřené a promyšlené, můžete přistoupit k výběru materiálu. Na schody je vhodné tvrdší dřevo, například dub, buk nebo jasan. Jsou i levnější varianty, jako například smrk či borovice, jejich dřevo je ale měkčí a takové schody se rychle opotřebují.
Konkrétní rozměry prken se opět odvíjí od vašich prostorových potřeb. Potřebujete ale určitě 2 bočnice a jednotlivé stupnice. Pokud nebudete chtít stavět otevřený typ schodiště, pak i podstupnice.
Už máte připravený materiál. Než se však pustíte do samotné stavby, připravte si také veškeré nářadí, které byste mohli potřebovat.

Potřebné nářadí
- pásová bruska
- ruční okružní pila
- aku vrtačka
- klasická vrtačka a vrták na dřevo
- kladivo a dláto
- závitové tyče s maticemi
- montážní lepidlo a štětec
- kovové úhelníky a spojovací materiál
Poté, co už máte všechno připravené opravdu důkladně, můžete konečně přejít k samotné stavbě schodiště.
TIP: Nacházíte se prakticky na stavbě a v domě není zapojená elektřina? Nevíte, kam si zapojit veškeré nářadí napájené ze sítě? Použijte elektrocentrálu na LPG. Jak ji vybrat se dozvíte v našem dalším článku.

Pracovní postup
- Nejdříve si musíme rozměřit 2 bočnice. Po nařezání si je připravíme. Nejdříve si na bočnicích vyznačíme jednotlivé stupně schodů v pravidelných intervalech. Měření a vyznačení musí být maximálně přesné a zářezy na obou bočnicích musí být ve stejné výšce, v opačném případě nám vzniknou křivé schody. Po vyznačení přistoupíme k řezání a pomocí ruční okružní pily zhotovíme zářezy, které by měly být hluboké alespoň 20 mm. Jejich šířka musí odpovídat tloušťce stupňů schodů. Zářezy dál vysekáme pomocí kladiva a dláta.
- Teď následuje postavení a ukotvení bočnic pomocí kovových úhelníků. Opět měřte alespoň třikrát a upevňujte jednou, protože bočnice musí být osazeny maximálně přesně – jen tak vznikne požadovaná šířka schodů. Poté, co bočnice upevníte, se projeví, zda jste v prvním kroku měřili přesně. Jednotlivé paralelní zářezy v bočnicích musí být ve stejné výšce na milimetr přesně.
- Dále přistoupíme k řezání jednotlivých stupnic. Po jejich zhotovení všechny také z čelní strany upravíme pásovou bruskou.
- Namícháme si montážní lepidlo a pomocí štětce ho naneseme do zářezů v bočnicích. Poté přistoupíme k zasouvání jednotlivých stupnic do zářezů – vždy tak provádíme zezadu. Postupně uložíme všechny stupnice.
- Vybereme si jeden schod (přibližně ve středu schodiště), pod kterým vyvrtáme do obou bočnic otvory ve stejné výšce. Těmito otvory prostrčíme závitovou tyč a pomocí matic stáhneme bočnice pevně k sobě. To zajistí doražení a zpevnění jednotlivých stupnic a také větší celkovou soudržnost schodiště.
- Pokud chcete své schodiště zavřít, musíte dále pomocí vrutů instalovat také podstupnice. Funkci schodů to ale nijak zásadně neovlivňuje a podstupnice tak nejsou nutné.
- Nakonec nezapomeneme na otevřenou stranu schodiště a namontujeme vhodný typ zábradlí. Pokud je jedna strana schodiště uzavřena zdí, můžeme pro vyšší pohodlí instalovat madla také z této strany.
- Poslední krok už je nejjednodušší – naneseme vhodnou vrstvu schodišťového laku, který bude schody chránit a prodlouží tak životnost našeho nového schodiště.