Jak připravit palivové dřevo na zimu?

Poptávka po palivovém dřevu stoupá. Stejně jako ceny elektřiny i plynu. Spousta lidí z garáží vytahuje stará kamna a plánuje topit po staru. Tedy klasickým dřevem. Ale samozřejmě ne ledajakým.

Zapomeňte na to, že se s károu a motorovou pilou vydáte do lesa, kde si nějaké to dřevo nařežete a doma si s ním zatopíte. Zaprvé byste se dopustili trestného činu krádeže a za druhé byste si moc nezatopili.

Když dřevo, tak suché

Dřevo, aby mělo dobrou výhřevnost, musí být dobře vysušené, tedy ideálně loňské. Takové seženete u seriózních dodavatelů, kteří ho mají uskladněné. Poptávka ale v současné době převyšuje nabídku a může se tak stá, že suché dřevo prostě neseženete. Budete-li mít štěstí alespoň na čerstvé dřevo, tak ho co nejdříve zpracujte.

jak připravit dřevo na zimu

Měkké, nebo tvrdé?

Zřejmě víte, že dřevo se dělí na měkké a tvrdé. Tedy z měkkých (smrk, borovice, vrba, olše nebo lípa) a tvrdých dřevin (buk, dub, jasan či ovocné dřeviny). Mezi nejtvrdší dřeviny patří habr, tis a akát. Pro topení se vám hodí oba druhy. Na roztopení je každopádně vhodnější měkké dřevo (ve formě třísek). Jakmile kamna pořádně rozžhavíte, přikládat můžete dřevem tvrdým. Déle hoří, a také má lepší výhřevnost.

V kamnech se můžete zbavit také starého dřeva, nábytku nebo třeba palet. Všechny tyto výrobky si před spálením naštípejte na menší kusy, dřevo zbavte kovových komponentů. Z paletového dřeva jsou také skvělé třísky na rozdělávání ohně.

Pila, sekera nebo štípačka dřeva?

Ještě před tím si ale palivové dřevo budete muset na topení připravit, tedy jej naštípat. K tomu vám poslouží motorová pila, sekery na dřevo různých velikostí i štípačka. Jaký nástroj kdy použít? Ke kácení stromů a opracování dřeva slouží motorová pila. Jednotlivá polínka pak rozštípete velkou sekerou. Nechcete-li na sekání dříví vynakládat příliš velkou námahu, pořiďte si štípačku na dříví. Ta vám práci značně usnadní.

TIP: Nevíte si rady s výběrem vhodné motorové pily? Na Pěstitelka.cz se dozvíte vše, co potřebujete před nákupem vědět! Potřebné rady najdete také u recenze na sekery či štípačky na dřevo – teď už máte vše, co na topnou sezónu potřebujete.

Jak dřevo uskladnit?

K tomu, aby vám dřevo vydrželo suché po celou zimu, ho samozřejmě budete muset dobře uskladnit. Ideálně na suchém a dobře provzdušněném místě krytém před deštěm. Uskladněné palivové dřevo by také nemělo být v kontaktu s vlhkostí zespodu. Z tohoto důvodu ho postavte třeba na palety.

Autor: Redakce

Zdroj foto: Pixabay.com