K Velikonocům bezesporu patří pomlázka. V dnešní době si ji můžete v období těchto svátků zakoupit prakticky v každém obchodě, ovšem už samotné pletení je krásnou tradicí, tak proč se ochudit. Není to nic náročného, s naším návodem, jak uplést pomlázku, to zvládnete i vy!
Velikonoční pomlázka jako česká tradice
Pomlázka je česká velikonoční tradice, která spočívá v šlehání žen a děvčat mladým prutem, a to právě na Velikonoční pondělí. Tradovalo se, že pokud nebude dívka či žena prutem šlehnuta, do příštího roku uschne. Samotná pomlázka je pak spojována také s “očistou a obnovou” – v některých částech Česka, ale i na Slovensku se tedy setkáme také s poléváním vodou, házením do vody nebo stříkáním voňavkou.
Při pomlázce se vždy využíval proutek z vrby či jiného “jarního” stromku nebo keře. Jednoduché proutky se také podle tradice splétaly a dodnes tak můžeme vidět doslova přehlídku pletených pomlázek, které mohou být až několik metrů dlouhé a několik kilogramů těžké. Na konci pomlázky pak děvčata chlapcům uvazují stuhy a mašle jako odměnu.
Samotné slovo “pomlázka” se používá hlavně v Čechách. Na Moravě a ve Slezsku se setkáme spíše s jinými termíny, kterých je skutečně mnoho a liší se podle oblasti a daného nářečí. Patří sem například mrskačka, mrskút, šmigrust, koleda, šibačka, tatarovačka a podobně. Také samotný proutek v obecné řeči nazývaný pomlázkou má na Moravě a ve Slezsku mnohem bohatší pojmenování – na Velikonoční pondělí se zde setkáváme s tatary, korbáči, karabáči, ale i s hodovačkou, šibarem nebo kančúchem.

Jak uplést pomlázku?
Pomlázka se plete z několika proutků, nejčastěji se jedná o sudý počet – 6-12 prutů. Způsobů splétání je mnoho. Zkušení muži umí pomlázky různě ozdobně oplétat a tvořit zajímavé struktury. Tím se my v našem postupu však zabývat nebudeme a podíváme se na to, jak uplést velikonoční pomlázku z 8 prutů.
- Přichystáme si 8 stejně dlouhých vrbových proutků. Další dva pružné proutku budeme potřebovat na stažení obou konců pomlázky.
- Všech osm prutů dáme k sobě. Vezmete jeden z proutků na konce a spodní část svazku jím pevně omotáme. Konec proutku pak zastrčíme doprostřed svazku tak, aby se nerozmotal.
- Nyní začneme se samotným splétáním. Svazek uchopíme tak, že jeho omotaná část směřuje od těla. Následně si pruty rozdělíme na dvě poloviny – na každé straně tedy máme čtyři pruty.
- Na levé strany strčíme mezi pruty prst tak, abychom měli tyto čtyři pruty rozdělené na dva a dva. Do vzniklé mezery pak vložíme první prut zprava. Tento prut opět vrátíme na pravou stranu – tentokrát už ne úplně na okraj, ale doprostřed.
- Poté uděláme prstem mezeru mezi čtyřmi pruty na pravé straně tak, jako v předchozím bodě a mezerou prostrčíme první prut zleva, který omotáním opět vrátíme na levou stranu, opět doprostřed, nikoliv na výchozí krajní pozici.
- Takto pokračujeme a střídáme strany, až dokud není pomlázka dopletená.
- Hotovou pomlázku ještě musíme ukončit. Potřebujeme k tomu poslední volný proutek, který jsme si nechali stranou. Ten opět omotáme obdobně jako na začátku a prostrčíme svazkem, aby se nám pomlázka nerozpletla. Nezapomeňte si na konci nechat dostatečný prostor pro uvazování. Přebytečnou délku prutů pak můžete seříznout.
- Teď už jen stačí uvázat stuhy a vyrazit na koledu!
TIP: Mezitím, co si chlapci a pánové pletou pomlázky, mohou dámy a děvčata upéct například velikonočního beránka. Jak na to vám poradíme v tomto článku.