Jak vybrat kvalitní lůžkoviny?

Zkuste podčlánkovou inzerci

Kvalitní spánek je základem všeho, bez něho by lidské tělo nikdy nemohlo správně fungovat. Vybavení postele, do které večer pravidelně ke spánku uléháme, by proto mělo být kvalitní a měli byste ho vybírat s rozvahou. Spousta lidí si dá záležet na výběru matrace, na lůžkoviny už ale tolik nedbá. Koneckonců, všechny přece vypadají skoro stejně, nebo ne? Ono to ale není zas tak jednoduché. I v případě lůžkovin totiž existuje několik faktorů, které byste při jejich výběru měli zohlednit. Důležitý ale bude zejména druh výplně.

Jaké druhy výplní jsou v případě peřin a polštářů nejpoužívanější?

Druhů výplní je v současné době na trhu několik, každý z nich přitom disponuje odlišnými vlastnostmi. Výběr konkrétního druhu proto vždy přizpůsobte vašim potřebám. Pokud si nevíte rady, pomůže vám při tom následující přehled nejpoužívanějších druhů výplní a jejich vlastností.

lůžkoviny

Duté vlákno

Výplně z dutého vlákna dokážou velmi dobře odvádět pot, a proto se často používají jako materiál pro letní lůžkoviny. V případě, že výplň z tohoto materiálu bude možné prát alespoň na 60 °C, bude vhodná také pro alergiky. Musíte jí ale prát dostatečně často.

Mikrovlákno

Další materiál, který mohou používat také alergici. Lůžkoviny z mikrovlákna jsou také prodyšné, dobře odvádí pot a jsou velmi lehké. Opět jsou proto výborným materiálem pro letní lůžkoviny.

Vyvařovací výplně

Pokud je vaše dítě či jiný příbuzný alergikem a vy si chcete být naprosto jistí zdravotní a hygienickou nezávadností výplně, měli byste vybrat právě tu vyvařovací. Můžete jí totiž prát až na 95 °C, čímž se zajistí vyhubení mikroorganismů a zničení alergenů. Tyto výplně bývají vyráběny z polyesterových kuliček a polyuretanových tyčinek, jsou nadýchané a vzdušné. Nejčastěji se vyrábí jako lůžkoviny pro celoroční využití.

lůžkoviny přikrývka

Přikrývka Tropico Aloe Vera z bavlny a dutého vlákna

KOUPIT NA E-SHOPU

Peří

Výplně z peří výborně hřejí, vyrábí se proto jako zimní lůžkoviny. Jejich údržba je ale náročnější (musí do čistírny peří) a tyto výplně také nejsou vůbec vhodné pro alergiky.

Paměťová pěna

Na tento materiál narazíte pouze u polštářů. Polštáře z paměťové pěny se snadno udržují, jsou hygienické, vhodné i pro alergiky a svůj tvar perfektně přizpůsobí hlavě, čímž dokáží člověku při spánku ulevit od tlaku.

Hedvábné výplně a lyocelové vlákno

Hedvábné výplně jsou tepelně přizpůsobivé, mají proto celoroční využití. Ty z lyocelového vlákna se hodí spíše na letní měsíce, jsou totiž vysoce prodyšné. Do jedné kategorie je spojujeme kvůli jejich výborné absorpci potu – z toho důvodu jsou obě tyto výplně vhodné pro ty, kdož během noci trpí nadměrným pocením.

Vlněné výplně

Tyto výplně jsou stejně jako ty hedvábné velmi tepelně přizpůsobivé. V zimě vás proto zahřejí a v létě naopak ochladí. Z tohoto důvodu nachází celoroční využití.

přikrývka

Přikrývka Tropico Medical – polyester s bavlnou + duté vlákno

KOUPIT NA E-SHOPU

Podle čeho dále vybírat lůžkoviny?

Nejdříve se určitě zaměřte na otázku případných alergií. Pokud u vás doma někdo alergiemi zvýšeně trpí, musíte pečlivě vybrat hypoalergenní lůžkoviny (bavlna, duté vlákno, mikrovlákno, u polštářů paměťová pěna, vyvařovací lůžkoviny). Ty volíme také v případě, že zařizujeme pokojíček pro miminko nebo menší dítě.

Dalšími faktory důležitými při výběru budou určitě rozměry a gramáž.

Rozměry lůžkovin

Rozměry polštáře je dobré přizpůsobit poloze, ve které nejčastěji spíte. Pokud strávíte většinu noci na zádech, ideální pro vás bude polštář 70 x 90 cm. Pokud raději spíte na některém boku, vybírejte raději z menších polštářů (50 x 70, 40 x 60 cm). V této poloze byste totiž při spánku ramena neměli mít až na polštáři, nýbrž stále na matraci.

Rozměry peřiny by měly být přizpůsobeny velikosti a výšce člověka, který pod touto přikrývkou bude spát. Většinou ale lidé uplatňují jiný postup – vybírají peřiny podle rozměru jejich lůžka. Takto samozřejmě nelze nic zkazit (pokud je pro vás dostatečně velká vaše postel, bude pro vás dostatečně velká také přikrývka).

Nejčastějšími rozměry přikrývky pro jednoho jsou 140 x 200 (univerzální typ), 160 x 200 či 140 x 220 cm (prodloužená verze). Pokud hledáte velkou peřinu pro dva na manželskou postel, její rozměry by se měly pohybovat alespoň kolem 220 x 210 cm (případně 200 x 220). Do malých postelí pro menší děti či do postýlky pro miminka hledejte zase peřinu s rozměry 90 x 130 cm.

přikrývka deka

Zimní přikrývka Curem Exclusive Thermo-Duo; saténová bavlna + duté vlákno

KOUPIT NA E-SHOPU

Gramáž lůžkovin

Gramáž peřiny se může jevit jako detail, nicméně jde o poslední dost důležitý parametr, který byste při výběru určitě měli zohlednit. Napoví vám totiž ohledně hřejivosti peřiny. Udává se v g/m2.

Peřiny s gramáží kolem 200 g/m2 jsou ty nejlehčí. Jsou prodyšné a vynikající zejména pro letní období.

Peřiny s hmotností kolem 300-350 g/m2 již dokáží zahřát také v chladnějších přechodových obdobích. Zimomřiví lidé je mohou využívat celoročně.

Peřiny, které mají gramáž nad 400 g/m2, jsou již vysoce hřejivou lůžkovinou, která vás dokáže během noci zahřát i v nejchladnějších zimních měsících.

Autor: Marek Kočan

Zdroj foto: Unsplash.com; Vyspimese.cz

Pozn.: Všechny produkty zakoupíte na Vyspimese.cz


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup