Jak zařídit byt ve stylu japandi?

Zkuste podčlánkovou inzerci

Slyšeli jste už o stylu bydlení Japandi? Pokud ne, nevadí. My vám ho představíme. Jde o jakousi směs, která vznikne, když vyberete to nejlepší z japonského a skandinávského stylu bydlení. Stejně tak vznikl i samotný název stylu Japandi – zkřížením slov japanese (japonský) a scandi (skandinávský). Že jsou Japonsko a Skandinávie od sebe hodně vzdálené? To sice jsou, jejich styly bydlení mají ale více společného, než jste si možná mysleli.

Jak Japandi vznikl a co to je?

Styl Japandi se začal formovat dříve, než si myslíte. Začátky procesu jeho vzniku je potřebné hledat až 150 let v minulosti, kdy dánští umělci hledající novou inspiraci navštívili Japonsko.

Kulturní vazby, které mezi těmito zeměmi vznikly, pak měly za následek prolínání jejich stylů bydlení. Postupně tak vznikal styl Japandi, ve kterém se snoubí dánská funkčnost s japonským minimalismem. Důraz je zde kladen na jednoduchost, přírodu a pocit povznesení. Prostor zařízený v Japandi stylu musí být prostě funkční a zároveň co nejvíce jednoduchý. Přeplněné prostory zde nemají šanci.

Japandi

Jaké jsou rysy Japandi stylu?

Japandi styl poznáte podle čistých a jednoduchých linií, světlých barev a prostor, které jsou maximálně vzdušné a co nejvíce minimalistické.

Preferovány jsou jednoduché tvary a geometrické linie. Složité ornamenty a dekorace v Japandi nenacházejí své místo. Rčení “méně je více” je pro Japandi styl naprosto klíčovou zásadou.

Při zařizování v tomto stylu má vzniknout prostor, který bude esteticky velmi příjemný, ale zároveň bude vysoký důraz kladený také na jeho funkčnost. Jako vybavení bytu se používají přírodní materiály. Povolenými dekoracemi jsou řemeslné ručně vyráběné prvky nebo kusy nábytku.

Propojení japanese a scandi stylů

Minimalismus, funkčnost, prostornost. Tři hlavní zásady, aby vám doma vzniklo Japandi, a ne něco jiného.

Syntetické materiály ponechte stranou. Svou domácnost musíte vybavit s pomocí přírodních materiálů, žádoucí jsou dřevo, bambus nebo kůže.

Japandi prostě vybírá to nejlepší ze skandinávského a japonského stylu bydlení a kombinuje to dohromady.

styl japandi

Jak si zařídit domov v Japandi stylu?

Japandi rozhodně neosloví všechny, a už vůbec ne ty, kteří si potrpí na dekorativní či dokonce extravagantní styly.

Pokud vás ale naopak láká minimalismus a maximálně prostorné bydlení, Japandi je přesně pro vás. Pokud si kladete otázku, jak na to, abyste dosáhli tohoto stylu, připravte se, zde je návod.

Základem jsou vhodné barvy. V Japandi můžete vybírat z bílých, šedých, krémových nebo pastelových odstínů. Variantou je ale také černá. Obecně však platí, že čím světlejší barvy, tím lépe. Z nabídky barev si ale vyberte pouze tři, a ve vaši domácnosti pak už nepoužívejte žádné další. Vhodně je mezi sebou nakombinujte tak, abyste váš dům co nejvíce prosvětlili. Je potřebné dosáhnout co největšího pocitu prostornosti a vzdušnosti.

Nábytek, kterým budete domácnost v Japandi stylu zařizovat, nesmí být z umělých materiálů. Důraz je kladen naopak na přírodní materiály. Vhodné je proto dřevo, bambus, ratan a podobné materiály. Ideální budou řemeslné ruční výrobky, které podtrhnou spojení interiéru s přírodou a uměním.

Nábytek by zároveň měl být také co nejmenší, aby na sebe nepoutal zbytečnou pozornost. Dávejte však pozor, abyste se drželi v Japandi stylu, musí být při malých rozměrech zachovaná stále také jeho funkčnost. Ústředním kusem nábytku v obývacím pokoji bývá většinou pohovka. Tu nechte vyniknout. Ale opět nezapomeňte – přírodní materiály. Jako ideální se proto jeví kožená pohovka.

Dále se nebojte dřevěných obkladů. Ty mohou krásně podtrhnout spojení vaší domácnosti s přírodou. Dbejte na to, aby měly vhodnou barvu. Barva nábytku by také měla celkově ladit s jednoduchými barvami Japandi stylu.

Dekorací se nebojte, ale nepoužívejte nic výrazného. Vhodné jsou květiny, bonsaje, větve nebo tráva, doplňky z hlíny nebo keramiky. Hlavně se vyhněte kýčům. U všeho je nutné držet se zásady přírodních materiálů. Proto neopomeňte ani látky ve vaši domácnosti. Veškeré textilie, které budete doma používat, by měly být vyrobeny z lenu nebo bavlny.

Příbytek v Japandi stylu má být zároveň minimalistický, pohodlný a útulný. Nezapomeňte proto ani na podlahy a některá místa opatřete příjemnými měkkými koberci z přírodních materiálů.

Pokud jste fanoušky minimalismu a dáte si tu námahu přestavět váš příbytek do Japandi stylu, určitě budete z výsledku nadšení.

Autor: Marek Kočan

Zdroje obrázků: Pixabay.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup