Jak žít ekologicky a ekonomicky zároveň?

Aktuální doba, kdy závratně rostou ceny potravin i energií a inflace je na nevídané úrovni, nás všechny opět nutí přitahovat si někde opasky. Člověk se často ale ani nemusí omezovat, občas se totiž stačí zamyslet nad tím, jak žije, jak se chová, a kolik za to musí platit. Ekologický přístup totiž dokáže ušetřit nejen naši planetu, ale také peněženky. Spočívá totiž v šetrném přístupu k energiím, a právě ty bývají dost vysokou částkou na našich účtech za bydlení. Žít zároveň ekologicky i ekonomicky tak není nic složitého – jsou to 2 strany jedné mince, které na sebe přirozeně navazují.

Jak účinně šetřit energiemi?

Výška našich účtů za energie je přímým zobrazením našeho přístupu k nim. Pokud se chováme laxně a energie nás velmi nezajímají, možná nás z letargie probere až faktura za služby od dodavatelů energií a nepříjemný nedoplatek. Pokud si naopak na svou spotřebu dáváme pozor a snažíme se dodržovat základní pravidla ohledem šetření energiemi, naše účty budou nízké a možná nás ve fakturačním období potěší dokonce nějaký ten přeplatek.

Takové chování je navíc ekologické – čím méně toho spotřebujeme, tím méně si bereme od naší planety a tím méně jí samozřejmě zatěžujeme. Ta už je teď pomalu, ale jistě, na pokraji svých možností, a proto by se nad podobným přístupem k životu a bydlení měli zamýšlet všichni.

A jak tedy při běžném používání šetřit energie? Jednotlivé zásady si rozdělíme podle oblastí.

jak žít ekologicky?

Osvětlení

  • Používejte LED žárovky – jde o nejúspornější způsob svícení. Pokud máte někde ještě staré vláknové žárovky, měli byste se jich zbavit nadobro. Jsou naopak extrémně neúsporné.
  • Zhasínejte vždy světlo a snažte se svítit co nejméně jen v těch chvílích, kdy je to skutečně potřebné. Pokud pravidelně na tyto detaily zapomínáte, zapřemýšlejte nad senzory pohybu, které budou rozsvěcovat a zhasínat za vás.

Spotřebiče

  • Kupujte pouze energeticky nejšetrnější spotřebiče (spotřebu zjistíte z energetického štítku).
  • Elektroniku a spotřebiče, které nevyžadují trvalý provoz, vždy vypínejte úplně a nenechávejte je běžet ve stand-by režimu.
  • Vytahujte ze zásuvky mobilní nabíječku.

Vaření

  • Nevařte s malými hrnci na velkých plotnách.
  • Používejte pokličku – vaření s ní je mnohem rychlejší.
  • Vařte v nezbytně nutném množství vody – proč byste měli ohřívat litry zbytečné vody navíc?
  • Před samotným vařením je nejúspornější ohřát si vodu v rychlovarné konvici. Následně jí přelijete do hrnce a můžete začít.
  • Popřemýšlejte nad koupí indukční varné desky – jde o nejúspornější způsob vaření.

Praní

  • Perte vždy a pouze plnou pračku.
  • Pokud to není nutné, nevyvařujte zbytečně prádlo.
  • Pokud máte tu možnost, vyprané prádlo sušte vždy na čerstvém vzduchu – sušička je zbytečný požírač elektřiny.

Koupání

  • Raději volte sprchu než vanu.
  • Používejte úsporné sprchovací hlavice.
  • Ve chvílích, kdy se ve sprše myjete, vodu vždy zastavujte. To samé platí i v případě mytí zubů.

Vytápění

  • Nikdy místnosti zbytečně nepřetápějte (množství lidí topí až na teploty někde kolem 25 °C, což je úplně zbytečné – mnohem levnější je topit na 19-20 °C a pokud nám je chladno, obléci si svetr). Z tohoto důvodu je také velmi výhodné používat doma termostat.
  • Nepřikrývejte ničím radiátory a neblokujte je nábytkem ani záclonami.
  • Vždy větrejte krátce, ale velmi intenzivně – větrání na ventilačku po delší dobu při zapnutém topení je holý nesmysl.
  • Investujte raději do kvalitních oken – přes stará okna dochází k obrovským tepelným ztrátám.
  • Investujte také do zateplení domu.

Ohledem vyšších vstupních investic nemusíte mít strach. V podobě energetických úspor se vám několikrát vrátí.

vytápění

Pokud se chcete zařadit mezi pokročilejší, můžete začít uvažovat také o vyrábění vlastní energie. Ta vás kromě pořizovacích nákladů na věci nutné k její výrobě nic stát nebude. Řeč je hlavně o solárních panelech na střeše, na které se začíná spoléhat stále více lidí. Kromě elektřiny si tímto způsobem můžete vyrábět také část tepla, které následně můžete využívat k ohřevu vody. Ušetřit tak můžete kromě elektřiny také za teplou vodu.

A jelikož vytápění v zimních měsících představuje nejvyšší položku na našich účtech za energie, vrátíme se na závěr ještě jednou právě k němu. Pokud chcete něco ušetřit a zároveň se chovat ekologicky, rovnou totiž zapomeňte na vytápění elektřinou.

Jak na ekologické topení?

Pokud chcete topit ekologicky, rozhodně nebudete moci topit elektřinou jako takovou. Proč?

I v případě, že pomineme finanční náročnost tohoto vytápění, nám zde totiž zůstane nekompromisní fakt, který říká, že při výrobě a přenosu elektřiny ztratíme až ¾ energie, kterou obsahovalo původní palivo, například uhlí. Toto uhlí je proto lepší hodit rovnou do kotle než z něho vyrábět elektřinu. K tomu, abychom jí vyrobili a dosáhli tak stejného množství tepla, totiž spotřebujeme 4 x více uhlí než v případě přímého použití uhlí v kotli.

Ekologické topení se tudíž ubírá úplně odlišným směrem – výborné je například tepelné čerpadlo, které ale vyžaduje dost vysoké vstupní investice. Těch byste ale neměli litovat, protože mají velmi rychlou návratnost – tepelná čerpadla jsou totiž nejúspornějším způsobem vytápění vůbec. V současnosti navíc stále běží dotační program, kdy si o dotaci na tepelné čerpadlo můžete zažádat od státu.

Dalším ekologickým způsobem vytápění je pak kotel na biomasu. Ať už spalujete dřevo, pelety nebo uhlí, budete topit ekologicky i ekonomicky zároveň.

TIP: Víte, jak připravit dřevo na zimu a na co nezapomenout? Poradíme vám v našem předchozím článku!

Autor: Marek Kočan