Keto dieta: Co to je a jak funguje?

S keto dietami se na internetu doslova roztrhnul pytel. Existuje nespočet různých diet, u kterých není třeba ani vařit – vše vám přijde hezky nasáčkované na 6 týdnů dopředu a vy dané pokrmy prakticky pouze smícháte s vodou. Někteří sportovci pak propagují keto dietu bez těchto “umělých pokrmů”, kdy se jedná o jídelníček složený z určitých typů potravin. Jak takový jídelníček vypadá, co lze při ketogenní dietě jíst a jak vlastně funguje?

Co je to keto dieta?

“Ketogenní” je termín pro nízkosacharidovou dietu (jako například Atkinsova dieta). Cílem je získání více kalorií z bílkovin a tuků, a naopak méně ze sacharidů. Základem je tedy omezení sacharidů, které jsou snadno stravitelné, jako je rafinovaný (ale i přírodní) cukr, bílé pečivo a různé přílohy.

Když sníte méně než 50 gramů sacharidů denně, vaše tělo nakonec vyčerpá veškeré palivo – cukr rozpuštěný v krvi – které může rychle využít. Obvykle to trvá 3 až 4 dny. Pak začnete rozkládat bílkoviny a tuky na energii, což vám může pomoci zhubnout. Tento stav se nazývá ketóza. Uvědomte si, že ketogenní dieta je krátkodobá dieta zaměřená hlavně na rychlé hubnutí – zdravotních výhod moc nepřináší.

Pro koho je keto dieta vhodná?

Většina lidí volí ketogenní dietu nejčastěji k hubnutí, ale může také pomoci zvládnout některé zdravotní obtíže, jako je epilepsie či ADHD. Může také pomoci lidem se srdečními chorobami nebo těm, kteří trpí akné. Před zahájením diety se ale poraďte se svým ošetřujícím lékařem. To platí hlavně pro pacienty léčící se s cukrovkou I. a II. typu.

Vedlejší účinky keto diety

Ty nejčastější vedlejší účinky, které se u lidí v keto dietě objevují, většinou nejsou nijak závažné. Můžete mít zácpu, mírně nízkou hladinu cukru v krvi nebo zažívací potíže. Mnohem méně často mohou nízkosacharidové diety vést k ledvinovým kamenům nebo vysokým hladinám kyselin v těle, tzv. acidóze. Další vedlejší účinky mohou zahrnovat “keto chřipku”, která může zahrnovat bolesti hlavy, slabost a podrážděnost, zápach z úst či únavu.

Povolené potraviny u keto diety

Mezi povolené potraviny patří prakticky vše, co obsahuje bílkovinu – ať už se jedná o maso, vejce, mléčné výrobky nebo luštěniny. S luštěninami se však v tomto případě postupuje opatrně, jelikož jsou také bohatým zdrojem sacharidů. Dále musíme do jídelníčku zařadit zeleninu a ovoce. I zde klademe důraz na méně sladké plody, ideální je tedy “zelená” zelenina, jako jsou různé saláty, cukety, okurky, zelené papriky, pórek a podobně. Z ovoce volíme bobuloviny, které obsahují méně cukru.

Při keto dietě je hlavním zdrojem energie tuk. To samozřejmě neznamená, že jíme tučná jídla dle libosti. Zařazujeme tuky zdravé, například olivový, avokádový či lněný olej, ořechy, semínka, avokádo, olivy nebo tučnější mořské ryby jako je losos.

Naopak z jídelníčku na chvíli vyřadíme všechny přílohy. Těstoviny, brambory, rýže a další sacharidové bomby v prvních týdnech vůbec nepodáváme a nahradíme je zeleninou, případně speciálními keto přílohami, které lze zakoupit ve specializovaných e-shopech.

Jak vypadá keto dieta? Ukázkový jídelníček na den

Při keto dietě se mimo jiné učíme jíst pravidelně, dostatečně pít a zvykáme si na zdravé a nutričně bohaté potraviny. Jak ale takový keto jídelníček na den vypadá?

 • Snídaně – vaječná omeleta ze dvou vajec se sušenou šunkou, avokádem a microgreens
 • Svačina – kvalitní řecký jogurt bez příchuti, vlašské ořechy, hrstka borůvek
 • Oběd – Hovězí steak připravený na kvalitním oleji, fazolové lusky, sezamová semínka
 • Svačina – cizrnový hummus a salátová okurka
 • Večeře – filé z lososa s grilovanou zeleninou a olivovým olejem

Nejlepší keto diety

Nevíte, jaká jídla připravit? Nechce se vám denně vařit nebo na to nemáte čas? Ani jedna z těchto věcí není při keto dietě žádnou překážkou. Zakoupit si totiž můžete dietní balíčky plné chutných pokrmů, které jsou připravené doslova do pár minut. Vždy se jedná o nutričně vyvážená jídla, kterými můžete na několik týdnů úplně nahradit klasickou stravu. Výrobou takových diet se zabývá hned několik značek, které jsou nejlepší?

 1. Ketodiet
  Keto dieta s nejlepší chutí, vyváženou stavbou jídel a malým množstvím cukrů. Nevýhodou je o něco vyšší cena.
 2. Ketomix
  Levnější varianta, která je zároveň kvalitní a velmi oblíbená mezi zákazníky.
 3. Ketofit
  Chlubí se nejnižším obsahem sacharidů, což slibuje rychlejší hubnutí než u konkurenčních diet.