Královská snídaně nebo rodinný oběd? Vychutnejte si je na terase!

Inspirujte se jižanskými národy a užijte si posezení na terase od jara až do podzimu. Teplé dny jsou naprosto ideální k venkovnímu stolování. Přeneste se z kuchyně na zahradu a vychutnejte si bohatou snídani, oběd ve stylu barbecue nebo večeři s přáteli zakončenou sklenkou dobrého vína na čerstvém vzduchu, protože tam prý chutná nejlépe!

K stolování na terase či zahradě budete potřebovat několik nezbytností. Ať už si uděláte piknik v trávě, nebo pozvete rodinu na sváteční oběd, nesmí vám chybět praktické nádobí nebo pohodlné posezení. Jak tedy přizpůsobit vaši terasu, abyste se těšili, až se zde opět usadíte a vychutnáte si svou snídani? Které materiály zvolit, aby vám posezení dlouho vydrželo a zároveň bylo praktické i estetické?

Pohodlně se usaďte

Aby byla terasa vhodným místem pro servírování pokrmů, je nutné se mít kde posadit. Při výběru stolu a židlí nedejte jen na vzhled, ale i na funkčnost. Jestliže je vaše terasa nezastřešená, celý den vystavena vnějším vlivům počasí a vy nemáte kam odklidit svůj zahradní nábytek, může pro vás být jasnou volbou hliník. Máte-li raději přírodní materiály, sáhněte po dřevu. Je sice náročnější na údržbu a vyžaduje speciální péči, avšak skvěle zapadne do prostředí zahrady.

Pokud si zakládáte na tom, abyste se o nábytek nemuseli nijak starat a jeho cena byla příznivá, vyberte plast. Vydrží déšť i slunce a stačí jej pouze setřít mokrým hadříkem. Pokud si pod pojmem “plastový zahradní nábytek” představujete bílé židle, které se při sebemenším zafoukání převrací, jsou nestabilní a neestetické, tak na to zapomeňte. Dnes patří mezi nejoblíbenější zejména polyuretanový výplet, který se vzhledem podobá na přírodní ratan, nicméně péče o něj je mnohem snadnější.

TIP: Posezení z palet je stále velmi oblíbené. Je levné a nenáročné na údržbu. Jak si takové posezení na terase či v zahradě vytvořit vám poradíme v tomto článku.

oběd na terase

Vhodné nádobí pro venkovní stolování

Máte-li v plánu pořádat spíše pikniky na dece, určitě si pořiďte nádobí plastové. Je velmi praktické k přenášení po zahradě a téměř nerozbitné, takže jej ocení hlavně ti, kolem kterých neustále pobíhají rozdováděné děti. Stejně jako u plastového zahradního nábytku se ani u nádobí z tohoto materiálu nemusíte bát nevkusného a zastaralého vzhledu. Při pohledu na dnešní polykarbonátové skleničky byste jistě ani nepoznali, že se nejedná o sklo. Nezapomeňte však, že se musí jednat o kvalitní výrobky, které neobsahují zdraví škodlivé látky.

Jestliže si potrpíte na servírování na úrovni i venku, pořiďte si sadu odolného nádobí z keramiky. Venkovské květinové či malované vzory se budou uprostřed přírody skvěle vyjímat a spolu s vkusnou karafou nebo džbánkem vytvoří u stolu tu pravou atmosféru.

Stylově i na terase

Pokud se rádi u jídla scházíte během letních měsíců právě na terase, není od věci si to tu trochu zpříjemnit. Začněte se zvelebením posezení, protože není nic protivnějšího než se u jídla těšit, až se konečně zvednete z té tvrdé židle. Pořiďte si proto podsedáky nebo polstrování, které je ale přímo určené k venkovnímu použití.

Stejně jako stůl uvnitř domu, může i ten na terase zdobit prostírání nebo ubrus. Opět volte květinové nebo venkovské kostkované vzory, myslete však na to, že by vám i prostírání mělo ladit s nádobím nebo ostatním textilem. Doprostřed stolu se perfektně hodí džbán s čerstvými řezanými květinami a proutěná ošatka na pečivo nebo ovoce ze zahrádky.

nádobí pro venkovní stolování

Hodujte i po setmění

Terasa je perfektním místem také pro večeři. Stačí, když si svou terasu přizpůsobíte i k večernímu posezení. Nejdůležitější je v tomto případě dobré osvětlení. Nemusí to však být jen standardní světlo na zdi, nabízí se plno originálnějších možností od romantických řetězů ze žárovek až po moderní osvětlení zabudované v zemi. Pro jedinečnou atmosféru můžete využít i světla svíček.

Při teplých letních večerech musíme počítat i s obtížným hmyzem jako jsou komáři nebo třeba chrousti. Existují louče a svíčky, které po zapálení uvolňují extrakty, jenž hmyzu nevoní, a ten se pak vaší terase raději vyhne. Pořídit si můžete také UV lapač, který se zapojí do zásuvky a láká hmyz, který následně spálí. Nicméně poslouchat celý večer, jak se pálí hmyz, není zrovna dvakrát příjemné.

Foto: Pixabay

Autor: Monika Brešťanská

One comment

Leave a Reply