Květomluva – jaké významy mají barvy květin?

Zkuste podčlánkovou inzerci

Již dlouhou dobu jsou květiny součástí mnohých rituálů, obřadů, svateb a dalších událostí. Jejich rozmanitost druhů, tvarů a barev často dokáže sdělit různé zprávy i beze slov. Každá barva květu od bílé, přes sytě rudou až po světle modrou, s sebou nese svůj vlastní příběh. Když vybíráte kytici, vždy myslete na to, co chcete obdarované sdělit. Abyste si byli naprosto jistí, že vámi vybraný pugét říká přesně to, co máte na srdci. Pojďme se podívat na význam jednotlivých barev, tedy na to, co říká květomluva.

Co říkají květiny – i druh hraje svou roli

Nejen barva, ale i druh květiny nese své zprávy. Tulipány je vhodné darovat přátelům nebo nebo blízkým lidem, ke kterým nemáte romantický vztah Gerbery jsou vhodné pro nemnoho blízké lidi jako jsou učitelé nebo obchodní partneři. Lilie mají velké, nádherně vonící a ušlechtilé květy, jsou vhodné při významných příležitostech. Slunečnice, jiřiny nebo narcisy mají zlepšit náladu a jsou to květiny, které se mohou darovat jen tak pro radost.

květomluva barvy

Co znamená symbol růže?

Růže jsou obecně vyznáním lásky, náklonnosti a vášně. Konkrétní poslání pak ukáže barva. Zatímco červené růže ukazují na vášeň a hluboké, vřelé city, bílé růže jsou symbolem něžnosti a nevinnosti.

Význam pivoňky

Pivoňky byly v minulosti velmi významnou historickou i mytologickou květinou spojenou s mnoha symboly. Dnes ji považujeme za květinu romantiky, prosperity, štěstí, manželství, bohatství a cti.

Květomluva slunečnice

Co znamená, když dostanete slunečnice? Ten, kdo vám květinu daruje, chce vyjádřit pozitivní zprávy či emoce. Slunečnice znamená štěstí, úspěch, ale také touhu druhého potěšit a rozjasnit mu den.

Význam hortenzie

Hortenzie jsou majestátní květiny, často označující intenzivní a srdečné emoce. Je to květ vděčnosti a pochopení. Ovšem pokud je ve špatné kombinaci, může nést i negativní poslání.

květomluva hortenzie

TIP: Chcete mít čerstvé květiny pro své blízké vždy po ruce? Pěstujte si je sami. U většiny okrasných rostlin se není třeba obávat vysokých nároků na péči a s pěstováním vám také pomohou kvalitní a estetické květináče.

A co říkají barvy květin?

Květomluva červených květin

Červená je barvou vášně, touhy a vážné lásky. Hlubší význam prozradí kromě barvy také druh. Červené růže jsou nejčastějším zástupcem této barvy a jsou považovány za květiny zamilovaných. Růže jsou oblíbené především na svatého Valentýna jako vyjádření lásky, vášně a krásy. Červenými tulipány potěšte svou pravou lásku. Za to chryzantémy v této barvě lze vyjádřit i přání štěstí.

Růžová

Pugéty v růžových odstínech představují něžnost, mladí a ženskost. Tato barva není tak intenzivní jako jiné druhy barev, naopak je jemná a “dívčí”. Jsou ideální volbou pro romantická gesta. O tom, kdo je daruje, mohou prozradit mnohé o jeho vkusu a smyslu pro eleganci.

Bílá

Tato barva květů značí čistotu, nevinnost, upřímnost a eleganci. Květiny bílé barvy se často využívají do svatebních pugétů, a to nejen proto aby ladily se svatebními šaty nevěsty, ale také kvůli svému významu. Bílá je rovněž symbolem lásky a upřímnosti.

Žlutá

Žlutá je ideální barvou pro věnování květin z přátelství mezi dvěma ženami nebo rodinným příslušníkům třeba k narozeninám. Je totiž znakem neromantické lásky mezi dvěma osobami, které často doprovází přátelský vztah. Květiny v těchto barvách se hodí i při mimořádných a veselých akcích, jako je narození dítěte nebo jiné oslavy.

květomluva slunečnice

Oranžová

Květomluva říká, že květy této barvy obdržené ženou od muže můžou znamenat touhu po něčem víc, než je jen přátelství. Avšak pokud ji obdrží žena od ženy, znamená to přání štěstí, radosti a zdraví. Květy těchto barev vyvolávají pocit tepla, domova a skrývají v sobě pozitivní energii. Jsou výborné i jen tak do vázy pro radost. 

Modrá

Odstíny modré naznačují klid a vyrovnanost. Kvítka těchto barev si často věnují dlouholetí manželé, jsou totiž symbolem porozumění a věrnosti. Modrá je vhodná v případech, když chcete někomu poděkovat nebo popřát nemocnému kterému chcete popřát brzké uzdravení. Modrá také uklidňuje emoce a působí proti úzkosti a smutku, můžete ji použít i k soustrasti.

Fialová

Jako neobyčejná barva v minulosti spojovaná s královskými rody, se fialová váže k výjimečným situacím, zejména k oslavě úspěchu. Kvítka v tónech fialkové se uplatní při příležitostech jako je dokončení studia, povýšení a dokončení jiných životních cílů. Darování kytice v této barvě může znamenat také obdiv.

Zelená

Květy této barvy jsou opravdu jedinečné, v této barvě jsou k dostání například kaly. Skvěle ladí k fialové jak kontrastem barev, tak i významem. Zelená symbolizuje štěstí, oslavu života a vyhlídku na lepší budoucnost.

květomluva růže

Ať už darujete jakoukoliv květinu, myslete také na vkus obdarované. Jestliže ji dobře znáte a víte, že miluje lilie a jejich vůně jí udělá větší radost než vášnivá barva rudých růží, budou pro ni jednoznačnou volbou právě ty. Ovšem ne vždy, je vhodné květomluvu použít,  přesto může být vhodným prostředkem, jak beze slov říct to, co máme na srdci, nebo napomoct při výběru květiny v případě, že nevíme, co osoba kterou chcete kyticí potěšit, upřednostňuje. Význam barev květů nám také pomůže s vhodnou volbou kvítka pro událost s danými společenskými pravidly, jako je například pohřeb.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup