Jak si zařídit pracovní místo a ulevit svému zdraví?

Zkuste podčlánkovou inzerci

V dnešní počítačové době tráví hodně lidí spoustu času prací za počítačem. Může to být i několik desítek hodin týdně, nebo dokonce denně. V případě, že se práce ještě spojí také s trávením volného času za počítačem, například hraním počítačových her, může se toto číslo ještě o pár hodin navýšit a začít způsobovat zdravotní problémy. Jak tedy při sezení za monitorem ulevit svému zdraví?

Klíčové jsou židle a stůl

Stěžejními prvky při zařizování zdravého pracovního místa jsou vhodná ergonomická židle a polohovací stůl.

Ergonomická židle by měla být pevné a stabilní konstrukce proto, aby při sezení držela záda vzpřímená. Sedák židle by měl disponovat 3 nastavitelnými parametry – výškou, hloubkou a sklonem. Zanedbat nelze také polohovatelné podpěrky pro ruce a nohy.

Polohovací stůl

Pevný stůl, u kterého nelze nic nastavit a musíte u něho sedět pořád ve stejné poloze, bude, co se týče pracovních míst, dřív nebo později minulostí. S ohledem na zdraví pracovníků jsou dnes moderní polohovací stoly. V čem spočívají jejich výhody? Jsou flexibilní, snadno ovladatelné, dokážou zvýšit produktivitu pracovníka a předchází problémům s páteří a bolestem zad.

A to hlavně proto, že u nich lze nastavit ideální výšku jak pro práci vsedě, tak vestoje. Vy tak už nebudete muset sedět celý den za stolem v jedné poloze. To bude mít příznivý vliv na zdraví vaší páteře.

Jakou výšku stolu nastavit?

Výška pracovní desky u vašeho pracovního místa se odvíjí od vaší výšky. Vždy je potřebné sedět tak, abyste dodrželi pravidlo 90° – při sezení jsou lokty ohnuty tak, že předloktí a paže spolu svírají úhel 90°. To samé pak platí také pro stehna a lýtka a trup a stehna.

Při práci vestoje opět platí stejný úhel pro paže a předloktí.

PROHLÉDNOUT POLOHOVACÍ PRACOVNÍ STOLY

Chytrý monitor

Konkurenci pro klasické stolní počítače začínají představovat chytré monitory. Co to takový chytrý monitor vůbec je? Jde o monitor, který nepotřebuje připojení k žádnému počítači, protože sám o sobě počítačem je – je v něm ukrytý operační systém.

Takový monitor umí všechno stejně, jako klasický stolní počítač. Nebudeme vás zde zatěžovat jeho technickými parametry, pro článek nejsou podstatné. Zásadním je ale jeho vliv na zdraví vašich očí. V čem tedy spočívá jeho výhoda proti klasickému počítači?

Odpovědí je adaptivní jas. Tuto funkci lze využívat díky senzoru okolního světla, který je zabudovaný do monitoru. Ten hlídá množství okolního světla, a tomu přizpůsobuje jas monitoru – díky tomu je obraz za světla vždy dobře čitelný, a za tmy vás monitor neoslňuje. Všechno nastavení jasu probíhá automaticky, vy se tak můžete soustředit na práci a nemusíte nic manuálně upravovat. Váš zrak je přitom v bezpečí a pracujete s ohledem na jeho zdraví.

PROHLÉDNOUT NEJLEPŠÍ CHYTRÉ MONITORY

Nezanedbejte okolní prostředí

Zásadní vliv na pohodlí a tím i produktivitu pracovníků má také okolní prostředí v místnosti. Kromě kvalitního osvětlení v případě tmy a dostatku denního světla ve dne, hrají nezanedbatelnou roli také teplota v místnosti a kvalita vzduchu, který dýcháte.

Kancelář by proto měla disponovat vzduchotechnikou, která bude hlídat kvalitu vzduchu. Při vydýchaném vzduchu a vysoké koncentraci oxidu uhličitého v místnosti mohou při práci nastávat bolesti hlavy či pálení a zarudnutí očí. Vzduchotechnika má za úkol tomuto zamezit a přivést do místnosti čerstvý vzduch.

Vhodné je také pořídit si klimatizaci do místnosti. Ve vysokých teplotách za letních horkých dnů se organismus rychle přehřívá, člověk je tudíž rychle unavený a nepodává odpovídající pracovní výkon. Klimatizace bude udržovat nastavenou teplotu v místnosti bez ohledu na to, kolik je venku stupňů. Nabídka klimatizací je velmi široká, vybírat můžete jak z mobilních, tak z nástěnných variant.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup