Nábytek z palet: Levný trend, který zvládnete vyrobit i sami!

Nábytek z palet je velkým trendem poslední doby. Možná je to díky nízké ceně materiálu, širokým možnostem využití palet. Nebo díky tomu, že si nábytek vyrobíte i sami. Oproti běžnému typovému nábytku z řetězců je ten z palet jistým osvěžením každého interiéru i exteriéru.

Pokud jste tak trochu kutil a práce s vrtačkou a malířskými pomůckami vám není cizí, pusťte do projektu. Ať už se vrhnete na sedačku, stolek nebo třeba stojan na květiny, v první řadě potřebujete palety. Že nevíte, kde palety sehnat, jak začít a co všechno k výrobě nábytku potřebujete? Nevadí, my vám to prozradíme!

nábytek z palet

Jaké palety potřebujeme a kde se po nich ptát?

Palety seženeme ve čtyřech základních rozměrech – 1200 x 1000 mm, 1200 x 800 mm, 800 x 600 mm a 600 x 400 mm. Kromě délky a šířky se mohou lišit také v nosnosti. Ta začíná na 50 kilogramech, takže k našemu využití je rozhodně dostačující. Výběr velikosti závisí hlavně na tom, co chcete z palet vyrobit. Jestliže máte v plánu velkou sedací soupravu na terasu, rozhodně sáhněte po těch největších. Vyrábíte z palet dělat odkládací stolek nebo polici na drobnosti či květiny? Využijte i menší rozměry!

Palety lze samozřejmě sehnat přímo u výrobce. Není to však nejlepší cesta, potřebujete jich totiž jen pár a výrobci je obvykle prodávají po desítkách až stovkách. Porozhlédněte se tedy v okolí po výkupně palet nebo na internetových bazarech. Vybírejte pěkné, zachovalé a nepoškozené kousky, což se o všech použitých paletách rozhodně říct nedá.

Příprava a potřebný materiál

Zakoupené palety nemůžeme začít hned po příjezdu domů montovat v nábytek. Nejprve si připravte palety a naplánujte konečný vzhled. Palety si tedy rozložte tak, jak budou ve finále. Nezapomeňte si jednotlivé kusy označit, aby se nepomíchaly – zejména pak ve chvíli, kdy některou z nich zkracujete pomocí pilky.

Dalším krokem je obroušení povrchu. Na to je nejlepší elektrická bruska s jemným kotoučem, na záhyby nebo místa okolo hřebíků si vezměte brusný papír. Palety nikdy nebudou úplně hladké, jde však o to, aby z nich netrčely třísky a nebyly tak nebezpečné. Chcete-li nábytek umístit ven, povrch naimpregnujte. Použijte vhodnou impregnaci, která ochrání dřevo před vlhkostí i škůdců. Palety můžete také natřít barvou na dřevo dle vlastního výběru.

Ve fantazii se meze nekladou

Je opravdu velké množství možností, jak s paletami naložit. V interiéru se velice dobře hodí na výrobu postelí. Díky ideálním rozměrům větších variant na ně výborně sedí běžné matrace. Dalším oblíbeným kouskem z palet je naprosto jednoduchý botník. Snadno ho vytvoříte z upravené palety postavené na bok, otočená její vrchní stranou ke zdi. Do mezer mezi jednotlivými prkny jednoduše postavíme boty a botník je na světě. Vrchní strana pak může sloužit třeba k odkládání klíčů a jiných drobností.

Palety se dají výborně využít i venku. Paletové sedací soupravy i stoly jsou levným, a zároveň nápaditým a odolným řešením pro každou terasu a zahradu. Poskládat si je můžete přesně dle vašich prostorových možností. Pak už stačí jen pořídit pěkné textilní doplňky a podsedáky, a můžete se v klidu posadit. K sedačce si nezapomeňte vyrobit ani jednoduchý stůl z několika palet postavených na sebe. Nahoru položte skleněnou desku a je hotovo!

jak vyrobit botník z palety?

Údržba a životnost paletového nábytku

Mnoho lidí se dřevu kvůli náročné péči vyhýbá, zejména pak v exteriéru, kde mají mnozí pocit, že dřevo rychle podléhá působení vnějších vlivů. Palety jsou ale velice odolné. Při správném opracování a kvalitní impregnaci vás tedy nábytek z palet potěší roky. Pozitivní je, že dát paletám nový vzhled je velice jednoduché – prostě jen obrousíte povrch a znovu natřete.

Do běžné údržby pak spadá otírání povrchu navlhčeným hadříkem. Problém může nastat při usazovaní prachu a jiných nečistot v otvorech palet, hlavně při venkovním využití. K jejich vyčištění je nejrychlejší a nejjednodušší použít vysavač.

TIP: Použijte nábytek z palet jako venkovní posezení na terasu. Díky němu si můžete vychutnat jídlo s celou rodinou na čerstvém vzduchu!