V létě a na začátku podzimu se v domácnostech objevují drobné mušky – octomilky. Ty vyhledávají běžné “pachy”, ať už je to vůně zralého ovoce, octa, vína, zápach zahnívajících květin nebo rostlin v květináčích, odér z koše či zaneseného odpadu. Je také možné, že si jejich vajíčka přinesete do domu spolu s ovocem nebo zeleninou. Tento hmyz se navíc množí opravdu rychle a mušky mohou být velmi otravné. Kromě toho dokážou snadno znečistit jídlo a jsou přenašeči hniloby a kvasinek. Jak na octomilky vám poradíme v následujících řádcích.
Co jsou to octomilky?
Jedná se o drobný hmyz o velikosti 1-6 mm, obvykle 2 mm. Octomilky lidově nazývané také jako vinná, octová, ovocná nebo banánová muška, patří do rodu much a řádu dvoukřídlých. Jejich oblíbenou potravou je kvasící ovoce a zbytky tekutin z otevřených lahví, zejména pak těch, které obsahují cukr či kvasinky. Existuje asi 2000 druhů a nejznámějším z nich je octomilka obecná (Drosophila melanogaster), která se proslavila ve 20. století jako výzkumný objekt v genetice.

Jak se zbavit octomilek?
1 . Udržujte čistotu
V čistotě udržujte zejména kuchyň. Pravidelně vynášejte odpadkový koš a zajistěte, aby šel dobře zavřít a pachy z něj neunikaly do okolí. Také pracovní deska musí být perfektně čistá, každou kapku rozlité tekutiny musíme ihned setřít. V neposlední řadě udržujeme v čistotě všechny odpady v domácnosti. V odtoku kuchyňského dřezu často zůstávají zbytky potravin, které zahnívají a mušky tak přilákají. Pravidelně proto odpad vyčistěte vhodným prostředkem.
2. Ovoce konzumujte co nejdříve
S konzumací zakoupeného ovoce příliš neotálejte. Zejména banány a hrušky mají tendenci velmi rychle dozrávat a při tomto procesu se v nich pomalu množí kvasinky, mají stále vyšší podíl cukru a octomilkám velmi intenzivně voní. Kolem mísy s přezrálým ovocem jich bude ve chvíli poletovat celá skupina. Navíc mohou ovoce kontaminovat.
3. Koření a bylinky
Je známo, že některý hmyz účinně odpuzují určité druhy vůní. Jako přírodní repelent proti octomilkám dobře fungují například levandule a hřebíček. Výhodou je, že nám lidem tyto suroviny voní, proto si ze sušené levandule a hřebíčku můžeme vytvořit vonné pytlíčky či misky, které rozmístíme po kuchyni do blízkosti koše, dřezu, oken a mísy s ovocem.
4. Masožravé rostliny
Patříte-li mezi vášnivé pěstitele rostlin a květin všeho druhu, určitě jste někdy zatoužili vlastnit “masožravku”. Pokud se potýkáte s nálety octomilek, je nejvyšší čas si několik masožravých rostlinek domů pořídit. Umístěte je na parapety a uvidíte, jak populace mušek během pár dnů klesne. Masožravky navíc ochrání ostatní pokojové rostliny či bylinky v jejich blízkosti před dalšími nezvanými hmyzími hosty.
5. Domácí pasti
Jak jsme si již uvedli výše, octomilky milují vůni přezrálého nakvašeného ovoce, octa či piva. Toho můžeme využít při výrobě domácích pastí. Vezměte si prázdnou PET lahev a horní část láhve (asi 1/3). Tuto část následně otočte víčkem dolů a umístěte do spodního kusu lahve, který naplňte troškou octa a několika plátky citronu. Mušky se začnou do lahve slétat, úzkým hrdlem jich ale většina nenajde cestu ven.

Přípravky na octomilky
Pokud žádná z babských rad na octomilky nezabírá, nejspíše se nevyhnete použití klasických insekticidů. V nabídce jsou různé lepící pasti, spreje na octomilky nebo lapače mušek. Pasti se dají umístit prakticky kamkoliv – od oken, kterými mohou mušky létat dovnitř, až po květináče, ve kterých se často líhne nová generace.
Zbavit se některých hmyzích škůdců není nejjednodušší záležitost. Více o boji s hmyzem v domácnosti najdete v tomto článku.