Svítidlo jako originální dekorace? Lampy a lustry do interiéru

Primární funkce osvětlení interiéru je jasná a nesporná. Jeho úkolem je co nejlépe nasvětlit domácnost tak, abychom všude viděli a nikde nám nevznikala tmavá zákoutí. Osvětlení je většinou řešeno stropním svítidlem, které bývá hlavním zdrojem světla v místnosti, a pak dalšími doplňkovými světly – stojacími lampami, bodovými svítidly, stolními lampičkami a podobně. 

Ze všech druhů svítidel ale můžete vybírat i tak, aby následně neplnila pouze svou primární funkci, ale také tu sekundární, kterou je dekorativní účel. Pokud si při výběru svítidel vyhrajete, můžete si doma stvořit naprosto unikátní atmosféru útulnosti a klidu. V článku se podíváme na to, jaká svítidla můžete v domácnosti využít jako originální dekorace.

Lustry a stropní svítidla do všech místností

Základem osvětlení každé místnosti je stropní svítidlo. Ze všech svítidel tohoto typu nejlépe dekorativní účel plní lustr. Stane se ozdobou místnosti, jakýmsi ústředním bodem, kolem kterého bude vystavěná celá místnost. 

Více než jakékoli jiné svítidlo je ale lustr potřebné vybírat velmi pečlivě s ohledem na to, v jakém stylu je vystavěný váš interiér. Jinak by v místnosti namísto dekorace mohl působit spíše nepatřičně. 

Do luxusně zařízených místností by mohl skvěle sedět křišťálový lustr. Jde o nejhonosnější volbu mezi všemi typy lustrů. Křišťálový lustr při vstupu do místnosti rozhodně nikdo nepřehlédne a stane se její dominantou.

Pokud je vaše domácnost laděná do přírodního stylu a preferujete přírodní materiály, jako dekorace vám výborně může posloužit minimalisticky vyhlížející dřevěný nebo ratanový lustr.

Vyznavači starší módy se okamžitě zamilují do retro či vintage lustrů. Kdo miluje venkovský styl, může místnost ozdobit rustikálním lustrem, které se vyrábí z různých materiálů. Interiér v industriálním stylu zase nejlépe ozdobí kovový, betonový nebo skleněný lustr. 

Při všech zmíněných typech lustrů můžete vybírat z nejrůznějších designových provedení. Fantazii se meze nekladou. Trochu vás svazuje pouze styl místnosti, kterému by lustr měl odpovídat. Při samotném designu už se můžete víc vyřádit. Dnes se lustry vyrábí v nejrůznějších designech – například v dekoru listů či větví stromů, s volně visícími řetězy či kusy křišťálu, s hřejivým podsvícením a podobně.

Další možnosti dekorativního osvětlení

Vedle klasiky, kterou jsou v případě dekorativního osvětlení hlavně stojací lampy či stolní lampy v různých designech, existuje ale také spousta dalších možností, jak si interiér ozdobně nasvětlit. Právě detaily jsou při osvětlení to, co interiér rozzáří a dodá mu charakter. Ani menší zdroje světla byste proto rozhodně neměli opomenut. Podívejme se na to, jaké jsou možnosti.

Svítící LED dekorace

Ať už jde o světelné řetězy, LED závěsy nebo svíčky či různé svítící LED dekorace na zeď, dekorativní LED osvětlení vám ve srovnání s tím běžným žárovkovým nabídne spoustu výhod. LED světla jsou účinnější, mají delší životnost, svítí jasněji a nespotřebují tolik energie. Neprodukují ani teplo, proto se LED dekorace nebudou nadměrně zahřívat.

LED závěsy i světelné řetězy lze pověsit například na okno či na zeď a krásně tak doplnit interiér. Jejich využití není pouze na Vánoce, právě naopak. Lze je využívat celoročně. LED svíčky jsou zase modernější a bezpečnější náhradou těch klasických voskových.

Projektory

Jedním z velmi oblíbených dekorativních svítidel jsou projektory. Interiéru v přítmí dodají jedinečnou atmosféru. Nejoblíbenější jsou zřejmě projektory hvězd, které na strop a zdi promítají noční oblohu. Jde o výborný doplněk nejen dětského pokoje, ale například i ložnice.

Lampy

Kromě klasických stojacích či stolních lamp, ačkoli jsou také dekorativní, můžete interiér doplňovat také dalšími, menšími lampičkami, v jejichž případě už dekorativní účel převažuje ten svítící. Mohou to být zejména lávové lampy, v jejichž vnitřku se pomalu přelévá zahřátý vosk a v místnosti tak vytváří atmosféru klidu a pohody. Plazmové lampy zase umí ve svém vnitřku vytvářet pohyblivé paprsky (s pomocí plynu a kovové elektrody), které zaujmou nejen děti, ale i dospělé. Solné lampy zase dokážou místnost jaksi prohřát, a navíc mají příznivý vliv na lidský organismus.

osvětlení lampy

Dekorativní osvětlení může mít i funkce navíc

Při výběru dekorativního osvětlení je dobré řídit se tím, jaké funkce navíc konkrétní svítidlo nabízí. Může jít zejména o časovač, který automaticky zapne nebo vypne světlo. Funkce chytrého osvětlení vám zase nabídne možnost ovládat světla pomocí hlasového asistenta či telefonu. Díky dálkovému ovladači si zase na světýlkách můžete upravovat intenzitu či barvu svícení a nastavovat si je podle aktuální atmosféry či denní doby. Je vhodné vybrat si taková svítidla, která vám toho nabídnou nejvíc.

Závěrem

V případě osvětlení dvojnásobně platí, že celek vytváří ty nejmenší detaily. Pokud chcete svítidla využít jako originální dekorace, musíte si vyhrát s jejich celkovým uspořádáním i designem. A hlavně nezapomenout na drobnosti. Takovou drobností mohou být například LED pásky, které lze umístit kamkoli dle vaší vůle – například za TV, která tak bude krásně podsvícená. Jsou to právě tyto detaily, díky čemu dosáhnete kýženého výsledku.

Autor: Marek Kočan

Leave a Reply