Pěstování okurek – jak na to?

Zkuste podčlánkovou inzerci

Okurky jsou oblíbenou a chutnou zeleninou, která se často pěstuje nejen na zahrádkách, ale i v květináčích na balkonech či terasách. Jejich výhodou je rychlý růst a bohatá sklizeň, což ocení především začínající zahrádkáři. Pěstování okurek však vyžaduje určité znalosti a postupy, aby byl výsledek co nejúspěšnější.

V tomto článku se podíváme na to, jak pěstovat okurky krok za krokem – od způsobu předpěstování sazenic, přes jejich výsadbu do záhonů až po návod na pěstování po celou sezónu. Díky těmto tipům si tak snadno a rychle zajistíte bohatou úrodu této chutné zeleniny.

Pěstování okurek

Pěstování okurek je oblíbenou činností mnoha zahrádkářů, neboť tyto chutné plody nabízejí rychlý růst a hojnou sklizeň. Abychom dosáhli úspěšného pěstování, dodržujeme několik zásad – především zajistíme dostatek slunečních paprsků, správnou teplotu a vlhkost. Okurky nejčastěji předpěstováváme jako sazenice uvnitř domu či skleníku, a následně vysazujeme ven do záhonů. Během vegetace je třeba rostlinám dopřát pravidelnou péči, která zahrnuje zalévání, hnojení a kontrolu škůdců či nemocí. Dodržením těchto kroků si můžete vychutnat bohatou úrodu lahodných okurek na své zahradě či balkoně.

pěstování okurek

Pěstování okurek na síti

Pěstování okurek na síti je praktickou a efektivní metodou, která umožňuje ušetřit prostor na zahradě či balkoně a zároveň podporuje lepší růst a vývoj rostlin. Síť slouží jako opora pro popínavé stonky okurek, které se tak snáze rozvíjejí ve vertikálním směru. Tato technika umožňuje lepší cirkulaci vzduchu kolem rostlin a snižuje riziko vzniku plísňových onemocnění či škůdců. Navíc si sklizeň usnadníme díky jejich zvýšené poloze nad zemí. Při pěstování okurek na síti musíme zajistit dostatečnou stabilitu opory, pravidelnou péči o rostliny, zejména zalévání a hnojení, a průběžně kontrolu stavu sazenic.

Vyvazování okurek

Vyvazování okurek má podobné výsledky jako pěstování na síti. Rozdílem je, že v tomto případě nenatahujeme síť, ale vyvazujeme okurky na provázky uvázané k menšímu kolíku u země, přičemž druhý konec je připevněný ke kůlu na jeho horní straně. Kolem tohoto kůlu uvážeme provázky do kruhu s dostatečným rozestupem a je každému kolíku vysadíme sazenici.

Následně rostliny navádíme po provázcích směrem vzhůru a stonky velmi opatrně připevňujeme k hlavnímu provazu menšími provázky, aby rostlina nepadala na zem. Poté již okurkám věnujeme stejnou péči jako obvykle.

Pěstování okurek v nádobách

Pěstování okurek v květináči je ideální volbou pro ty, kteří nemají k dispozici zahradu nebo chtějí mít okurky pohodlně na dosah na balkoně či terase. Volíme dostatečně velký květináč s průměrem alespoň 25-30 cm a hloubkou nejméně 40 cm, který zajistí prostor pro růst kořenů. Zemina by měla být bohatá na živiny a dobře propustná. Můžete využít substrát namíchaný přímo pro pěstování plodové zeleniny.

Okurky potřebují dostatek slunečního svitu, minimálně 6 hodin denně, proto volte vhodné místo pro umístění květináče. Rostliny vyžadují pravidelné zalévání a hnojení – o něco častější než okurky ve volných záhonech. Nezapomínejte také na oporu pro popínavé stonky – i v květináči lze použít síť nebo malý kolík. Při dodržení těchto zásad si můžete vychutnat bohatou sklizeň čerstvých okurek přímo ze svého balkonu či terasy.

pěstování okurek

Předpěstování okurek

Okurky většinou předpěstováváme, abychom získali náskok před výsevem přímo do záhonů a ve stejný čas již mohli sázet rostliny a prodloužit tak vegetační dobu okurek. Předpěstování probíhá uvnitř domu nebo ve skleníku, kde jsou rostliny chráněny před chladem a mrazem. Začněte výsevem semen do malých květináčů nebo rašelinových tablet cca 4-6 týdnů před plánovanou výsadbou ven. Zvolte kvalitní substrát bohatý na živiny a udržujte vlhkost půdy.

Okurky potřebují teplotu minimálně 20-25 °C a dostatek světla pro klíčení a růst sazenic. Jakmile sazenice dosáhnou výšky asi 10 cm a vyvinou první pravé listy, začínáme s jejich otužováním. Po posledním mrazících (tedy v druhé polovině května), vysazujeme okurky do zahrady či květináče venku.

Čím hnojit okurky

Okurky preferují živiny bohaté na dusík, fosfor a draslík, které podporují růst listů, květů a plodů. Pro úspěšné hnojení je vhodné začít aplikací základního hnojiva před výsadbou sazenic do půdy nebo květináče.

Během vegetace doporučujeme pravidelně přihnojovat rostliny každých 2-3 týdny odpovídajícím hnojivem – volte spíše organická tekutá hnojiva, která aplikujeme se zálivkou, případně kompost či hnůj. Tato “tuhá” hnojiva aplikujeme častěji ještě před výsadbou a zapravíme přímo do záhonu.

Při hnojení dbejte na správné dávkování a postup podle návodu výrobce, aby nedošlo k nadbytku živin, což by mohlo vést ke spálení.

Čtěte také: Jak zpracovat okurky kromě klasického zavaření?

Okurky na balkoně

U pěstování okurek na balkoně postupujeme stejně, jako jsme si uvedli v předchozím odstavci o pěstování v květináči.

Zásadní je tedy dostatečně velká nádoba a dostatečně prosluněný balkon, na který svítí sluneční paprsky minimálně 6 hodin denně. Doporučujeme zvolit větší truhlík, do kterého se vlezou alespoň dvě sazenice vedle sebe, a také opora, například síť nebo kovová opora pro pěstování rajčat či fazolí, na kterou stonky nasměrujeme.

okurky

Výsev okurek

Správný výsev (vedle správného načasování) je především o řádné přípravě půdy. Nedostatečná příprava půdy pro setí bývá často příčinou pozdního a špatného klíčení plodin, i když jsou semena v pořádku.

Před výsevem pozemek zbavíme veškerého plevele, kamenu a rozbijeme hroudy zeminy. Poté zapravíme kompost nebo hnůj a celý pozemek upravíme jemnými hráběmi. Takto upravíme vrchní vrstvu půdy do hloubky asi 4-8 cm, aby semena při setí dosahovala neuvolněné půdy. Prokypřená půda také zabraňuje vysychání.

Na záhonech by měl být rozestup mezi jednotlivými rostlinami asi 40-60 cm, aby měly dostatek prostoru pro růst. Zalévejte sazenice po vysazení a nezapomeňte na oporu pro popínavé stonky, jako je síť či kolík.

pěstování okurky

Kdy sázet okurky?

Semena můžeme vysévat přímo na záhon či do květináčů, avšak doporučujeme začít s předpěstováním uvnitř domu nebo ve skleníku, jak již bylo zmíněno výše – plodů se pak dočkáte dříve a sklidíte jich více.

Při výsevu semen do malých květináčů použijte kvalitní substrát, ideálně zeminu určenou pro klíčení semen. Předpěstované sazenice umístíme ven až v druhé polovině května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Semena vyséváme ven ve stejnou dobu, pokud jste rozhodnutí pro předpěstování, vysejte do květináčků semena už 6 týdnů před předpokládaným sázením.

Výběr semen

Máme-li správně připravenou půdu, zvolíme ideální odrůdu. Na trhu jich najdeme nespočet, ale pokud chcete kvalitní semena, nakupujte přímo od šlechtitelů nebo v kvalitním zahradnictví.

NakládačkySalátovkyKvašáky
Admira F1Aikon F1Borus F1
Bohdana F1CaptainEva
Elisabet F1Emilie F1Iwonna F1
Jitka F1Cheer F1Monika
Octopus F1Orca F1Partner F1
Svatava F1Tribute F1White Wonder
pěstování okurek

Čtěte také: Pěstování chřestu – jak na sezónní pochoutku z vlastní zahrádky?

Škůdci a choroby okurek

Mezi nejběžnější choroby a škůdce okurek patří:

  • žloutnutí okurek – způsobené celou řadou faktorů, většinou však nesprávným pěstováním, tedy nedostatečnou zálivkou nebo naopak přelitím, špatným hnojením i některými škůdci.
  • plíseň okurková
  • hlízenka obecná
  • mšice, třásněnky a molice
  • svilušky

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply