Podzimní zahrada aneb sezóna ještě nekončí

Podzimní zahrada je nejen skvělým místem k načerpání energie a podzimní nálady. Potřebuje také hodně práce, která s nástupem chladnějšího počasí nekončí.

Říká se: “Jak zaseješ, tak sklidíš.” (Marcus Tullius Cicero). U zahrady je to však ještě trochu jinak. Na úrodu nestačí myslet až se setím. Důležitá je podzimní příprava půdy i zimní řez stromů, do kterého se lze pustit mnohdy už nyní.

Co vše je zapotřebí udělat na zahradě na podzim?

Málokomu se chce s poklesem teplot pokračovat v pracích na zahradě. Ale pro dobrou úrodu v příštím roce, i pro krásnou zahradu, toho nejvíce uděláte právě nyní. Rozhodně tedy zahradní sezóna neskončila. Jaro navíc v našich klimatických podmínkách nastupuje ze dne na den a času na to, abychom na jaře dohnali vše, co jsme na podzim zanedbali, příliš nemáme.

V teplejších podzimních měsících ještě sklízíme zbytky úrody. Stáleplodící zeleninu necháváme v záhonech klidně do doby, kdy ještě dozrávají poslední plody. Typickou podzimní zeleninou jsou dýně – poslední sklízíme klidně ještě v říjnu. Začíná také období sklizně hrušek, jablek a ořechů, kdy tyto plody připravujeme k uskladnění.

O zeleninu a ovoce už ale koncem léta nemusíme příliš pečovat, protože většina už je sklizená, takže se mnoho zahradníků uchyluje k pěstování podzimních květin. Mezi ty nejoblíbenější patří astry, chryzantémy či různé druhy vřesů. 

K podzimním pracím na zahradě bezesporu patří také výsadba dřevin i péče o ty stávající, příprava dřeva na zimu nebo příprava záhonů na jaro. 

Skliďte zbylé ovoce a pusťte se do přípravy zahrady na příští rok

Na stromech nejspíš stále máte zimní a pozdně zimní jablka, někdy též zimní hrušky. Ze stromů padají vlašské ořechy. Vše je třeba sklidit a správně uskladnit. Sklízíme a uskladňujeme i další pozdní odrůdy zeleniny jako jsou brambory či mrkve.

TIP: Víte, jak správně uskladnit brambory, vlašáky nebo třeba česnek? O správném skladování plodin ze zahrádky se více dozvíte v tomto článku.

Vzhledem k extra teplému podzimu možná na stáleplodících jahodnících sbíráte poslední jahody, i když už ne ve zcela perfektní kondici. Je čas též zazimovat některé nemrazuvzdorné trvalky. Citlivější rostliny ocení zakrytí. S pokročilejším podzimem lze začít i se zimním řezem stromů.

Pojďte si připravit záhony na jarní výsadbu

Teď je ten správný čas připravit si záhony na jarní výsadbu. Půdu je zapotřebí prokypřit, ideálně zorat a přidat do ní zahradní kompost, případně hnůj. Pro desinfekci půdy je možné do půdy zapravit dusíkaté vápno. Likviduje škůdce, ale též částečně eliminuje semena plevelů v půdě.

Nezapomeňte na cibuloviny. Ty se sází právě nyní. Z kuchyňských se jedná o česnek. Zasaďte jej než přijdou mrazy, ale při nižších teplotách. Je nežádoucí, aby začal růst již nyní. Taktéž okrasné cibuloviny, jako třeba narcisy, tulipány, krokusy, sněženky a další se sadí nyní. Na jaře vás pak uhranou svojí krásou. Zasadit lze i sazenice dvouletek. Třeba macešek a violek. Zakvetou mnohdy dříve, než ustoupí zima.

Dřevo je letos v kurzu

Vzhledem k cenám energií se řada lidí rozhodla letos topit dřevem. Někdo jej ještě shání, jiní uskladňují, nebo jím již topí. Dřevo by mělo před použitím na otop prosychat dva až čtyři roky. Pak je na topení ideální. Každý, kdo topí dřevem, ocení štípací sekyru nebo elektrickou štípačku. Pokud máte vlastní sad nebo dokonce lesík, případně odebíráte větší kusy dřeva na otop, bude se vám hodit i motorová pila. Ta usnadní ořez stromů i následnou přípravu dřeva do krbu či kotle. 

TIP: Hledáte kvalitní motorovou pilu a příliš se v nabídce nevyznáte? S výběrem vám poradí tato recenze motorových pil, ve které najdete nejen tipy, na co se zaměřit, ale také konkrétní oblíbené modely. 

Neopomeňte ani podzimní výzdobu

Záhony pořád září podzimními astrami, někde dokvétají další květiny, které se zatím nechtějí odporoučet. Barevné listí pomalu ze stromů mizí. Letos zatím výjimečně nepomrzly balkonovky, ale po jiná léta v tomto čase již jednoznačně kralují chryzantémy. Obrovské nakvetlé polokoule nejsou jenom na hřbitovy. Umí rozzářit zahradu a vydrží v truhlících a v květináčích skutečně dlouho.

Nachystat si můžete i podzimní a zimní truhlíky. Z listí, chvojí, se šiškami, s drobnými odolnými květinami, které se rozkvetou třeba již za teplejší zimy, nebo si při té tuhé počkají až do jara. Teď mohou truhlíky zdobit vřesy s ozdobnými tykvemi. Možností je mnoho, a pokud do truhlíků přidáte LED světýlka, budou truhlíky zářit i po setmění. To teď přichází již o hodinu dříve.

Nezapomínejte ani na interiér domu a vneste podzim i sem! Jak na to se dozvíte v tomto článku!