Pokojové rostliny jsou velmi oblíbeným doplňkem interiéru. V domácnosti dokážou i přes dnešní moderní a přetechnizovanou dobu vykouzlit kus přírody. Pokud bydlíte ve městě, kde je přirozené zeleně pomálu, oceníte tento fakt dvojnásobně. Pokojovými rostlinami si můžete v bytě či domě nazdobit parapety, schodiště, skříňky či police. V teplém období se mohou stát také ozdobou balkonů. Fantazii se meze nekladou. Pokud ještě pokojové rostliny doma nemáte a chcete to změnit, je důležité znát alespoň základní pravidla jejich pěstování a přesazování.
Pěstování pokojových rostlin
Pěstování pokojových druhů samozřejmě nelze obecně sjednotit. Každý z nich má své specifické nároky na péči. Nicméně pokud bychom to chtěli shrnout obecně, pak lze říci, že pokojové rostliny potřebují hlavně dostatečné množství světla v závislosti na jejich druhu a kvalitní substrát a zálivku ve spojení s přiměřeným přihnojováním.
Dále už to je hlavně o jednotlivých druzích. Různé druhy pokojových rostlin mohou potřebovat vyšší vlhkost vzduchu nebo jí naopak nesnášet a podobně. K těmto faktorům je vždy při pěstování rostliny potřebné přihlížet a tomu přizpůsobit i péči o květinu.
V neposlední řadě potřebují i pokojovky občas také přesadit. Pokud jsou ve stejném substrátu příliš dlouho, ten už obsahuje pouze velmi málo živin a na rostlině se to může rychle projevit – začne ztrácet barvu i listy, kořeny jí začnou lézt na povrch substrátu. V tuto dobu už často kořeny ani nemají kam růst a potřebují prostě větší květináč. Ale čím se při přesazování pokojových rostlin řídit?

Přesazování pokojových rostlin
Na začátku samozřejmě rostlině vyberte nový domov – dostatečně velký květináč. Vybírejte ale takový, který bude pouze o pár centimetrů větší, než byl ten původní. Pokud zvolíte příliš velký květináč, rostlina začne velmi rychle růst pouze do kořenů a pravděpodobně bude mít potíže s kvetením.
Poté je potřebné zvolit vhodný substrát. Ten s určením pro pokojové květiny ale není úplně ideální pro všechny druhy pokojovek. Nejlepší je pro ty kvetoucí. Pokojové rostliny ozdobné listem mají ve větší oblibě substrát určený pro palmy. Pokud budete přesazovat sukulent nebo nějaký kaktus, například vánoční kaktus, který patří mezi oblíbené vánoční rostliny, opět budete potřebovat speciální substrát určený pro kaktusy.
Při samotném přesazování pak nezapomeňte na drenáž na dně květináče. Poté, co vyjmete rostlinu z květináče, snažte se co nejvíce zachovat její kořenový systém. Zasáhněte proto do něho pouze v případě, kdy vidíte evidentně uhnilé kořeny – ty odstraňte. Rostlinu poté položte do nového květináče na připravenou vrstvu substrátu. Postupně pak přisýpejte další substrát, až bude na požadované úrovni (navrchu květináče si nechte dostatek místa na zálivku).
Po přesazení u rostliny dbejte na pravidelnou zálivku. Rostlinu také určitou dobu nehnojte. Naopak u dlouho nepřesazených rostlin musíte pokojovkám přihnojovat pravidelně – alespoň jednou za 14 dní.
Oblíbené druhy pokojových rostlin
Mezi naprostou klasiku v interiéru řadíme například phalaenopsis (orchidej), lopatkovec, zelenec, monstery, krotony, fíkusy, šplhavnice nebo filodendrony. Pokojovek je však mnohem více. Chcete-li pěstovat něco neotřelého, podívejte se na těchto 7 dalších oblíbených druhů pokojových rostlin a na specifika při péči o ně.
Citrusy
Ať už zvolíte pomerančovník, mandarinku, klasický citrus nebo nějakou méně známou exotiku, vždy se trefíte mezi oblíbené pokojovky, které na sebe upoutají pozornost v každém interiéru. Citrusy potřebují poměrně vysoké teploty a dostatek rozptýleného světla. Pěstujte je proto ve vytápěné místnosti a zajistěte jim dostatečně vysokou vzdušnou vlhkost. Nejlepším místem pro pěstování citrusů jsou vytápěné skleníky a zimní zahrady, kde jsou ideální podmínky pro tropické rostliny. Pokud je dodržíte, možná se dočkáte i plodů!

Granátovník
Další zajímavou a neotřelou pokojovou rostlinou je granátovník. Jedná se o rostlinu, ze které pocházejí granátová jablka. Vyžaduje dostatek světla a tepla, pěstujeme je tedy po vzoru výše zmíněných citrusů ve vytápěném interiéru či skleníku. Během teplých letních dnů vyneste rostlinu do zahrady a dopřejte jí trochu slunečních paprsků.
Rostlinku si můžete vypěstovat buďto přímo ze semínka, které necháme vzklíčit, nebo si lze obstarat již předpěstovanou sazenici. Při jejím růstu si promyslete, zda byste raději stromek s vysokým kmínkem, nebo pěkně košatý keřík. Granátovník se dá totiž velmi dobře tvarovat, takže pokud stojíte o keřík, zaštipujte konce mladých výhonků. Tím docílíte hustějšího vzhledu.
Tlustice
Velmi nenáročnou a oblíbenou pokojovou rostlinou je tlustice. Jde o sukulentní rostlinu, je proto potřebné vybrat pro ni substrát určený pro sukulenty (dařit se jí ale bude také v substrátu pro pokojové rostliny). Má tlustý kmínek a zaoblené, krásně zelené a tlusté listy. Jelikož jde o sukulentní rostlinu, vydrží i delší období (klidně 3 týdny) bez zálivky. Je proto vhodná pro zapomnětlivce. Při teplotách nad 30 °C se tlustice vyloženě nesmí zalévat. Nevadí jí suchý vzduch ani přímé slunce. Je proto ideální na parapet. Přihnojovat jí lze minerálním hnojivem pouze jednou za měsíc. Jde o velmi odolnou rostlinu, které v pokojových podmínkách můžete ublížit asi jenom vy, a to přehnanou zálivkou. Při přemokření kořenů by rostlina odhnila.
Aloe vera
Další nenáročnou pokojovkou je aloe vera. Jde opět o sukulent (vyberte substrát pro sukulenty s příměsí písku a se zálivkou buďte stejně jako v případě tlustice vždy raději opatrní – zalévejte jednou týdně). V tomto případě je vždy lepší sucho, než přemokřený substrát a kořeny, to by aloe vera odhnila. Co se týče hnojiva, rostlina má také ráda minerální. Vyhovuje jí sušší vzduch a sluneční paprsky, nemá ráda průvan.

Begónie
Begónie patří mezi kvetoucí pokojové rostliny, a právě kvůli krásným květům je v našich domovech často pěstována. Tato květina vyžaduje dostatek světla, nemělo by ale být přímé. Substrát v květináči musí být stále vlhký, pravidelná zálivka je proto v tomto případě velmi důležitá. Běžná pokojová teplota 18-24 °C je pro její růst ideální. Oblibuje ale vyšší vlhkost vzduchu, najděte jí proto vhodné umístění. Opět je potřebné rostlinku také přihnojovat – ráda má organické rostlinné hnojivo. Během letních měsíců můžete begónie pěstovat také v truhlících na balkoně či terase.
TIP: V květináčích na slunném balkóně se dobře daří také chilli papričkám všech odrůd! Jakou vybrat a jak pálivé papriky pěstovat se dozvíte v tomto článku.
Sloní noha
Sloní noha je další z rodu sukulentů. Má ráda světlo, ale nikoli přímé sluneční paprsky. Pokojová teplota v zimě i létě jí naprosto vyhovuje. V létě sloní nohu zaléváme přibližně 2 x týdně, v zimě jí postačí zalít klidně jednou za měsíc. Ve stejném intervalu můžete také přihnojovat, ale pouze v létě. V zimě to nebude potřebné. Sloní noha je velmi odolnou rostlinou, zničit jí dokáže pouze přemíra zálivky.
Rýmovník
Rýmovník ve svých domácnostech ocení zejména astmatici a alergici. Jak napovídá již název této rostliny, dokáže pomoci také při rýmě, postačí si vyrobit sirup. Rýmovník také osvěžuje vzduch a v místnosti, kde se nachází, se lépe spí.
Rýmovník má rád dostatek světla, teplo, suchý vzduch. Nesnáší průvan a větrání. Zalévat přehnaně je opět jen na škodu. Počkejte raději na vysušení substrátu a poté rostlinu zalijte.
Pokud se rozhodnete některou rostlinu z našeho seznamu doma pěstovat, můžete se těšit na rozzáření interiéru krásnou zelenou barvou. V případě begónie budete mít radost také z bohatých barev jejích květů a rýmovník vás zase nadchne svými účinky na vaše zdraví.