Houpačky milují snad všichni, od batolat až po dospělé. Na hřišti jich je vždycky nedostatek, a tak vaše děti určitě potěší, když jim na pořídíte houpačku vlastní. Je to ideální herní prvek na zahradu – nezabere mnoho místa, je poměrně levný a hlavně zábavný. Zavěsíte kamkoliv, ať už na strom nebo pod střechu terasy.
Když se pustíte do výběru, zjistíte, že nabídka houpaček a jiných houpadel je skutečně široká. Mohou být závěsné i s vlastní konstrukcí, plastové, dřevěné, z provazů, látky nebo klidně z kovu. Na co se tedy při nákupu zaměřit, abyste byli vy i vaše děti spokojeni? A kam houpačky umístit, aby bylo jejich používání bezpečné?
Podle čeho vybírat a kam houpačku umístit?
Při výběru si nejdříve položte otázku, kdo bude houpačku využívat. Je totiž rozdíl, zda se budou houpat ty nejmenší děti, nebo teenageři. Vezměte v potaz také důvod, díky kterému ji pořizujete – je cílem zábava pro děti, nebo spíš odpočinek pro vás? Dalším aspektem by měly být i preference samotných ratolestí. Mají raději obyčejné závěsné houpačky, houpadla, nebo klasiku, o kterou se podělí se sourozenci?
Nejdůležitější ze všeho je však bezpečnost. Výrobky musí být atestované a svou stavbou také vhodné pro danou věkovou skupinu. Houpačku vždy umístíme podle pokynů výrobce. Okolní prostor by měl být velký alespoň 2 metry do všech stran. Podklad musí být měkký, nejsou tedy vhodné kachličky či beton, ale nejlépe trávník. Menší děti nenechávejte bez dozoru.

Druhy dětských zahradních houpaček
Dle základního dělení můžete houpačky rozdělit do tří skupin, a to na houpačky závěsné, stabilní a takzvaná houpadla. Mezi ty patří například klasická zvířátka na pružině z plastu či dřeva pro nejmenší děti. Stabilní houpačky stojí stejně jako houpadla v zemi a poskytují prostor pro hru dvěma až čtyřem dětem, které sedí na koncích lávky naproti sobě.
Vůbec nejoblíbenější jsou závěsné houpačky. Vybírat můžete z mnoha variant a materiálů. Houpačky s vlastní konstrukcí mohou být dřevěné či kovové a pojmou více dětí najednou. Pokud je vaše zahrada menší, nebo nechcete obětovat příliš prostoru, nabízí se houpačky bez konstrukce, které jednoduše zavěsíte na strom nebo třeba trámy či stropy od terasy.
Pro malé i velké
Těm nejmenším dětem se jistě zavděčíte již zmíněnými houpadly ve tvaru zvířátek nebo dopravních prostředků, a také závěsnou houpačkou. Ta musí mít bezpečnostní prvky jako je zvýšené opěrátko nebo hrazda proti vypadnutí. Děti předškolního věku využijí v poslední době velice oblíbený houpací kruh s provazovým výpletem, do kterého se jich vleze klidně hned několik.
Pro školáky už zvolte klasickou “prkénkovou” houpačku, nebo závěsný talíř. Jedná se o kruh, jehož středem prochází provaz, který se upevní například k větvi stromu. Předností těchto houpaček je snadná údržba i instalace a velká nosnost. Nejen k zábavě, ale i k odpočinku nebo jako stylový doplněk vaší terasy mohou sloužit pohodlné textilní hamaky pro děti i dospělé.

Které jsou nejlepší, a které naopak nebrat?
Pokud vybíráte houpačku pro ty nejmenší děti, prioritou je samozřejmě bezpečnost a materiály té nejvyšší kvality. Dbejte na to, aby měl výrobek všechny atesty, a plasty neobsahovaly ftaláty ani jiné škodlivé látky. Pro miminka jsou nejlepší moderní textilní houpačky, jejichž hrazdička a opěrátko tvoří dřevo. Díky měkké látce se dítě při prudším pohybu neporaní.
Mějte také na paměti, že některé materiály vydrží méně, jiné zase potřebují pravidelnou péči. Plast je levnou a odolnou variantou, na slunci však často ztrácí barvu. Dřevěné houpačky mohou po čase používání poranit uvolněnou třískou a aby byly stále hezké, budou potřebovat nátěr. Textil je zase nutné uschovat před deštěm a v případě zašpinění se hůře čistí.
TIP: Posuňte dětskou zábavu na vaší zahradě ještě o level výš. Postavte dětem vlastní domeček na stromě! Jak na to se dozvíte v tomto článku.