Povyšte svou terasu na venkovní tělocvičnu!

Zkuste podčlánkovou inzerci

S východem slunce se probouzí také většina života ve vaší zahradě. Ani u vás tomu nemusí být jinak – nasajte hned po ránu energii z nových slunečních paprsků, využijte krásného počasí i čerstvého vzduchu, a zacvičte si přímo na zahradě, nebo ještě lépe – využijte terasu. Na rozdíl od umělých světel v posilovně či interiéru, vám to denní “dobije baterky” i tolik potřebný vitamin D!

Máte-li obavy, že vaše terasa není pro cvičení dostatečně přizpůsobena, nebo že nelze nahradit posilování ve fitku, pojďte se s námi podívat na pár tipů, díky kterým bude ranní protažení venku stejně skvělým startem do nového dne, jako šálek voňavé kávy.

Materiály vybírejte chytře

Pokud terasu teprve budujete, nebo se chystáte k její rekonstrukci, myslete při výběru materiálu i na to, aby byl vhodný i pro váš trénink. Po povrchu budete nejspíš často chodit bosi, pokládat si na něj ruce nebo si na něj lehat. Nemělo by zde tedy být riziko zapíchnutí třísky, což u dřevěných prken, zejména pak těch starších, nevyhnutelně hrozí. Pokrytí terasy volte tak, aby byl materiál příjemný na dotek a zároveň dbejte na protiskluzové ošetření.

Skvělým řešením pro vaši terasu může být WPC materiál. Vypadá jako dřevo, ale nehrozí poranění od třísek, vyblednutí barvy vlivem UV záření nebo napadení dřevokazným hmyzem či hnilobou. Údržba je minimální a svou službu plní dlouhá léta.

TIP: Nezapomeňte ani na místo pro posezení. Po ranní rozcvičce si tak můžete rovnou dopřát výbornou snídani na čerstvém vzduchu. Jak si takové místo vybavit vám poradíme v tomto článku.

využijte terasu jako tělocvičnu

Nejlepší cvičení na terasu

Když máme terasu vhodně zařízenou, můžeme začít s pohybem. Nenechte si nikým namluvit, že musíte cvičit zrovna to, co “právě letí”. Dříve to byl aerobik, potom pilates, dnes posilovací cviky. Dělejte prostě to, co je nejbližší vám, jinak se můžete cvičení velmi rychle zprotivit a prvotní motivace se změní v nechuť.

Přizvat si můžete i různé pomůcky, které učiní váš trénink efektivnějším. V první řadě nikdy nezapomínejte na kvalitní podložku, která je základem pro jógu i posilování. Poskytne dostatečnou oporu a komfort při cvičení. Mezi další vybavení by pak mělo patřit klasické švihadlo, menší činky do ruky, posilovací gumy nebo balanční podložka.

posilovací cviky

Tipy na posilovací cviky

Jste-li zvyklí chodit do posilovny, nebojte se ji alespoň v letních měsících vyměnit za vlastní zahradu. Nemějte obavy, že vaše tělo ztratí na kráse. S těmito cviky budete ve stejné formě jako po celý rok.

  • sumo dřepy – jsou velice efektivní při tvarování hýždí. Chodidla rozestupte na šířku ramen se špičkami vytočenými dopředu. Ruce sepněte před sebou a klesněte do dřepu tak hluboko, jak jen vám to půjde. V podřepu můžete několik vteřin setrvat.
  • plank – cvik, který vypadá poměrně jednoduše, opak je však pravdou. Skvěle zpevní svaly na břiše i bocích. Lokty leží v úrovni ramen pod tělem, dlaně sevřené v pěst směřují dopředu a nohy se podpírají pouze o špičky prstů.
  • kliky – klasický klik zná asi každý. Vyzkoušejte i jejich variantu s židlí – postavte se k ní, jako byste se chtěli posadit. Ruce dejte na sedák, natáhněte nohy před sebe a zvedejte tělo nahoru a dolů tak, jak je u kliku zvykem.
jóga

Jóga – protáhne celé tělo a uklidní mysl

Nejstarší zmínky o józe pocházejí z doby 900 let před naším letopočtem. Její praktikování se uchovalo až dodnes, kdy sklízí miliony fanoušků po celém světě. Díky ní si skvěle protáhnete celé tělo a svaly a zlepšíte krevní oběh. Jóga ale není jen cvičením fyzickým. Mnohem větší význam má pro naši psychickou stránku. Hluboké dýchání a meditace uklidňují mysl a v některých kulturách dokonce spojují jednotlivé cviky s různými pocity nebo myšlenkovými postoji.

Prostředí vlastní terasy je ke cvičení jógy jako stvořené – máte klid a prostou pouze pro sebe, při meditaci si užíváte čistý vzduch a paprsky slunce. Za těchto podmínek se jistě brzy zařadí mezi vaše koníčky!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup