Prázdniny jsou tady. Postavte svým malým dobrodruhům domeček na stromě!

Snad každé dítě – a možná i někteří dospělí – sní o tajuplné pevnosti na stromě. Děti v takovém domečku popustí uzdu své fantazii a zažijí se svými kamarády či sourozenci nová dobrodružství. Domeček na stromě ale není pro každého, jeho stavba totiž vyžaduje určité proporce zahrady, přítomnost vhodného stromu, a kromě toho také zdatného a šikovného stavitele, který si s projektem hravě poradí.

Jelikož bude tato malá stavba sloužit dětem, je důležité myslet především na bezpečnost. Před realizací si tedy ujasněte, zda vy i vaše zahrada splňujete vše pro zdárné dokončení domečku, ve kterém se vaše děti nezraní a bude jim dobře sloužit. Ke stavbě je můžete přizvat také, jejich nadšení z domku bude dvojnásobné, pokud samy přiloží ruku k dílu! A jak tedy na to?

Plánujte

Ještě než se začnete vybavovat nářadím a materiálem, udělejte si nějaký plán. Promyslete si, jak má být domeček na stromě velký. Přitom vycházejte hlavně z toho, kolik dětí a v jakém věku domek využije. S věkem souvisí také to, v jaké výšce se má nacházet. Pokud domeček slouží mladším dětem, rozhodně jej neinstalujte příliš vysoko, aby dítě nespadlo a nezranilo se.

Dalším bodem, na který se zaměřte je střecha. Troufáte si na sedlovou, nebo zůstanete spíše u rovné? Výběr materiálu hraje také velkou roli. Dřevo by mělo být alespoň z venku ošetřeno proti povětrnostním podmínkám, podlahy dostatečně stabilní a přes stříšku by do domečku nemělo zatékat. Opravdoví kutilové pak mohou domek vylepšit i o okna nebo padací dveře.

domeček na stromě

Dobře vyberte strom

Plánujete-li mít na zahrádce domek na stromě, je nejdůležitějším předpokladem mít na ní statný strom. Podlaha vašeho “stavení” se bude opírat především o nosnou větev, kterou strom musí disponovat. Jedná se o silnou větev, která s kmenem stromu svírá úhel 90°. Na základě takové opory lze začít stavět podlahu domku. Větev před deskou chraňte textilním či pryžovým obalem a desku k ní následně připevněte pomocí drátěného lana.

Pokud nemáte na zahradě vyhovující strom, nebuďte zoufalí, vše vyřešíte pomocí podpor. Ty je nutné použít také v případě, že některá část domku vyčnívá od kmene dál než 1,5 metru. Pomocné podpěry upevněte pomocí sloupkových patek a bodového základu.

Materiál a bezpečnost

Veškerý materiál použitý pro stavbu dětské chýše musí být určený pro použití v exteriéru. Jen tak lze zaručit zachování jeho původních vlastností a současně tak i bezpečnost. Vyberte proto dřevo z borovice, modřínu nebo douglasky. Nejenže se tyto druhy dobře zpracovávají, ale mají také přirozenou rezistenci vůči povětrnostním vlivům, a tak vydrží bez prasklin a poškození i několik let.

Stejně tak všechny kovové komponenty musí být určeny k venkovnímu užití. Nejlepší jsou tedy ty, které jsou vyrobené z nerezové oceli. Z hlediska bezpečnosti je u domečku nejlepší schodiště. To můžete doplnit nějakým šplhacím prvkem. Pod domkem by pak nikdy neměla být tvrdá zem jako je beton, kachličky nebo kamení. Nechejte kolem stromu klidně růst trávu, případně kolem něj vytvořte vrstvu z měkké mulčovací kůry.

TIP: Na výrobu domku na stromě můžete použít také palety. Jsou pevné, levné a ušetříte si díky nim spoustu práce. Více o tvoření nábytku a dalších výrobků z palet se dozvíte v tomto článku.

domek na stromě

Dejte prostor své fantazii

K plánování nebo stavbě domku přizvěte i děti. Ty mají nejlepší představu o tom, jak by měla jejich “základna” vypadat. Nezapomeňte tedy na nákup pestrých barev na dřevo, kterými děti nudné desky vylepší. Střecha si zaslouží pěkné tašky a okna zase skleněné výplně a možnost otevírání. Interiér si děti samozřejmě zařídí samy, nicméně osvětlení nebo poličky na drobnosti jistě nechají ještě na vás.

Domeček na stromě by měl mít také zásobu vychytávek. Nesmí chybět lana, houpací síť a spouštěcí košík na provázku pro snadné doručení svačinky. Dětem dejte do domku také něco k sezení. Skvěle poslouží třeba starší matrace, ze které si za pomocí deky a polštářků vytvoří vlastní sedačku. Do “špionážní výbavy” jim dejte dalekohled, vysílačky, baterku nebo třeba kelímkový telefon.