Nenáročné řasokoule osvěží každý interiér. Jejich výhodou jsou nízké nároky na péči, prostor i světlo, a tak si s nimi hravě poradí i úplní začátečníci nebo lidé, kterým zvadne i kaktus! V našem článku vás provedeme pěstováním řasokoulí krok za krokem a zodpovíme všechny otázky, které před pořízením této zajímavé rostlinky potřebujete znát.
Co je to řasokoule?
Řasokoule zelená, latinsky jako Cladophora aegagropila, je vlasovitá zelená řasa pocházející z různých oblastí severní polokoule. Nejčastěji ji najdeme v jezerech na Islandu, ve Skotsku či v Japonsku.
S řasokoulí se můžeme setkat ve třech formách. Tou první je klasický kulovitý tvar, jaký známe právě z akvárií a dekoračních sklenic s řasami. Druhá forma je eliptická a v třetím případě tvoří řasa jakési koberce na dně jezer a je zcela rozpadlá.
Velikost řasokoulí se liší zejména podle jejich původu. Zatímco v evropských jezerech se dorůstají nanejvýš 12 centimetrů, v Japonsku se setkáme s exempláři až 30 centimetrů velkými. Roční přírůstek je zhruba 5 milimetrů, přičemž čím je řasokoule starší, tím je tempo růstu pomalejší.

Jak se starat o řasokouli?
Řasokoule jsou v poslední době stále populárnější dekorací a živou rostlinkou v domácnostech. Skvěle oživí každý interiér, jsou vhodné pro alergiky (což klasické pokojové rostliny pěstované v substrátu ne), nenáročné na péči a jejich pěstování zvládne s potřebnými znalostmi každý začátečník. Jak tedy na to?
Jak pěstovat řasokoule – základní podmínky
Základem pro úspěšné pěstování řasokoulí je voda – jedná se totiž o vodní rostliny, které žijí pouze v tomto prostředí. Pokud tedy pravidelně vyměníte či doplníte do akvária řasokouli vodu, bude spokojeně žít i desítky let.
Také na teplotu nejsou náročné. V přírodě zvládnou přežít i v zamrzlých jezerech. Ideální teplota vody se pohybuje v rozmezí od 1 °C do 25 °C.
Aby naše řasokoule zůstala hezky zelená a zdravá, je dobré ji jednou týdně jemně propláchnout pod tekoucí vodou. Díky tomu se vyplaví nečistoty. Následně ještě řasokouli “vytvarujeme” rukama do pěkné kuličky a vložíme zpět do vody.
Co se týče světla, ani zde nejsou tyto rostlinky příliš náročné. Vystačí si s rozptýleným světlem, přímý sluneční svit nevyžadují, právě naopak by mohl uškodit.
Jakou vodu pro řasokoule zvolit?
Teplota vody by se tedy měla pohybovat v rozmezí od 1 do 25 stupňů. Snažte se udržovat teplotu spíše nižší, předejdete tím rychlému množení bakterií a jiných mikroorganismů. Právě kvůli nim je také vhodné vodu pravidelně měnit. Doporučuje se nádobu jednou týdně vyprázdnit, vypláchnout a opět naplnit čerstvou a čistou vodou.
Doporučuje se nechat vodu z kohoutku chvíli odstát, než do ní řasokouli ponoříme. V některých diskuzích najdete dokonce informace, že se voda musí převařovat, to ale není nutné. Některé zdroje dokonce uvádějí, že se má do vody přisypávat sůl, která vodu i řasokoule vyčistí. Ani to není příliš vhodné, vzhledem k faktu, že se jedná o sladkovodní organismus.
Čím krmit řasokouli?
Řasokoule krmení nepotřebují. Jedná se o zelené řasy, které se “živí” fotosyntézou – tedy přeměnou energie ze slunečního záření na energii potřebnou pro životní procesy. O důvod víc, proč si nenáročnou řasokouli pořídit klidně místo rybiček 🙂
Nádoba na řasokoule
Řasokoule můžete umístit prakticky do čehokoliv, co pojme vodu a propustí světlo. Ideální jsou tedy jakékoliv skleněné nádoby jako zavařovací sklenice, skleněné misky, různé ozdobné sklenice na nápoje a podobně. Nejlépe však vyniknou ve speciálních nádobách. Sklenice na řasokoule zakoupíte ve specializovaných e-shopech, hobby marketech, dokonce i ve zverimexech nebo květinářstvích. Pěkná nádoba pozvedne estetickou funkci řasokoule na ještě vyšší úroveň.
Kam umístit řasokouli?
Nádobu s řasokoulí můžete umístit prakticky kamkoliv, kde je alespoň trochu rozptýleného světla. Hodí se tedy i do tmavších místností jako je chodba, ložnice či kancelář.
Naopak nevhodným místem pro řasokoule jsou okenní parapety, na které svítí přímé slunce. To těmto vodním organismům nesvědčí, mohou začít měnit barvu na hnědou, rozpadat se nebo dokonce uhynout.
Jak často řasokouli “mazlit”?
V přírodě se koule vlivem proudění “valí” po dně jezer, čímž získávají svůj kulovitý tvar. To se v nádobě či akváriu samozřejmě neděje, a tak je na vás, abyste požadovaný tvar zajistili. Docílíte toho “mazlením řasokoule” – tu stačí vyjmout z vody a jemně ji propláchnout pod tekoucí vodou. Během toho ji mírně ždímáme a rukama velmi opatrně mačkáme tak, abychom tvořili kouli.
Řasokouli “mazlíme” alespoň jednou za čtrnáct dní, ideálně jednou týdně, například při příležitosti výměny vody v nádobě.
Množení řasokoulí
Řasokoule můžeme rozmnožit řízkováním. To znamená, že z mateřské koule oddělíme například pomocí skalpelu či malých nůžek menší část – péče následně probíhá stejně jako u velkých řasokoulí. Tuto část můžeme od původní koule oddělit i odtržením. V tomto případě však hrozí, že by se řasokoule mohla vlivem mechanického poškození rozpadnout.
Starší řasokoule se také množí samy. Buďto na nich najdete malé kuličky, které lze snadno oddělit (případně odpadnou samy), nebo se koule celá rozpadne na dva a více kusů. Tento způsob množení se doporučuje. Chcete-li si vypěstovat “baby řasokoule”, sledujte pečlivě původní rostlinku. Jakmile se z ní uvolní byť jen kousek řas, vyjměte je a uložte tuto kuličku do jiné nádoby. Pečujte o ni podobně jako o původní řasokouli a dočkáte se přírůstků 0,5 až 1 centimetr ročně.

Řasokoule a rybičky – lze je pěstovat v akváriu?
Soužití řasokoule v akváriu s rybami je bezproblémové. Pokud nechováte velké ryby, které se mohou řasokoulí krmit nebo ji nějakým způsobem napadat, není se čeho obávat a rostlinku můžete do zařízeného akvária klidně vhodit. Kromě estetické funkce poskytne rybkám úkryt a kyslík. Obávat se nemusíte ani drobných druhů krevetek, které se obvykle řasami živí, nicméně tento druh do jejich jídelníčku nepatří.
Řasokouli je vhodné z akvária opět alespoň jednou za 14 dnů vytáhnout, propláchnout a vytvarovat.
Mějte také na paměti, že řasokoule vždy přidáváme do klasického většího akvária vhodného pro rybky a jiné vodní živočichy. Nikdy nedávejte ryby, krevetky a další druhy do sklenic či jiných malých a kulatých nádob k řasokouli.
Nemoci řasokoulí
Stejně jako živočichové či rostliny, i kolonie řas mohou napadnout různé nemoci a jiné potíže. Některé vycházejí ze špatného zacházení s řasokoulí či nevhodných podmínek k životu. Problémy jako je hnědnutí, rozpadání se a podobně se často objevují v případě, že je řasokoule dlouhodobě na přímém slunečním světle nebo majitel nemění vodu v nádobě a dochází k množení bakterií a mikroorganismů.
Kromě hnědnutí či nažloutlé barvy se můžeme setkat také s černými skvrnami na řasokoulích, případně s hnilobou. Jedná-li se o druhou variantu, obvykle se již nedá nic dělat a řasokoule uhyne.
Nemocem je tedy dobré předcházet. Jak na to? Řasokoulím poskytneme pouze rozptýlené světlo či stín, nikdy je nevystavujeme slunci. Vodu v nádobě pravidelně měníme. Měla by být co nejchladnější, v teplé se mikroorganismy množí rychleji. Nezapomínáme ani na řádné promývání pod čerstvou tekoucí vodou, díky tomu zbavíme řasokouli nečistot.
Největší řasokoule na světě
S největšími řasokoulemi se setkáme v Japonsku, konkrétně na ostrově Hokkaidó v jezerech Národního parku Akan. V této oblasti se řasokoule dorůstají průměru neuvěřitelných 30 centimetrů. Kromě klasických kulovitých tvarů se zde setkáme také s hustými porosty pokrývajícími dno v mělké vodě.
FAQ – nejčastější otázky
Řasokoule roste spíše pomalu. Obvykle růst trvá několik let, a to závisí na druhu řasokoule a prostředí. Nejběžnější přírůstky v prvních letech činí 0,5 až 1 centimetr a s postupem času se snižují.
Rozpad nejčastěji přichází po nevhodné manipulaci. Obvykle se jedná o nepravidelné koulení v dlaních či proplachování pod velkým proudem, který vazby vláken řasokoulí naruší. Rozpadne-li se vám rostlinka, vytvořte z jednotlivých částí nové řasokoule.
Mrtvé řasokoule začnou měnit svoji barvu, zpravidla černají. Při doteku mají slizký povrch, mohou také zapáchat. Později se celé rozpadnou a uhnijí.
V ideálních podmínkách žijí řasokoule 20 až 100 let.
Ne, řasy mají blíže k rostlinám. V podstatě se jedná o jejich primitivnější verzi.
Bez vody vydrží rostlinky asi 15 až 20 dní, nicméně důležitá je okolní vlhkost, která musí být skutečně vysoká. Pokud máte mokrou řasokouli například v zipovém igelitovém pytlíku, nemusíte se o ni po tuto dobu obávat.
Pokud rostlinka plave na hladině, znamená to, že se uvnitř hromadí vyloučené plyny, které ji nadnáší. Řasokoulím to neškodí, ovšem pokud chcete, aby zůstávaly na dně, stačí je jemně zmáčknout a “vyždímat”, čímž se bublinky plynů uvolní.
