RECENZE – Chytré květináče

Zkuste podčlánkovou inzerci

Chytré květináče jsou skvělým pomocníkem v pěstování rostlin, zejména pak v tmavých interiérech nebo pro všechny, kteří na své rostliny často zapomínají. Díky moderním technologiím a poznatkům vypěstujete s minimem úsilí a prostoru bylinky, léčivky, zeleninu i drobné ovoce. V tomto článku se podíváme na to, co jsou to chytré květináče, jak fungují, jaké typy a druhy existují, jak si vybrat ten správný a jak v nich pěstovat rostliny.

Co jsou to chytré květináče a jak fungují?

Chytré květináče jsou speciální nádoby pro pěstování rostlin, které obsahují technologii usnadňující péči o rostliny. Tyto květináče mohou monitorovat vlhkost půdy, množství světla, teplotu a další faktory důležité pro růst rostlin. Některé chytré květináče dokonce umožňují automatické zavlažování rostlin, takže nemusíte trvale kontrolovat, zda vaše rostliny mají dostatek vody.

Tento typ květináčů je skvělý pro všechny, kteří si neví rady s pěstováním rostlin, udržováním optimální vláhy nebo živin. Pomáhá také udržet ideální prostředí pro rostliny v tmavých interiérech, které se pro výsadbu některých druhů (zejména těch plodících) příliš nehodí. Ve zkratce by se dalo říct, že se tato zařízení o vaše bylinky a drobné rostliny postarají za vás a vy tak vynaložíte minimální úsilí na jejich pěstování.

chytré květináče
Zdroj: Heureka.cz

Typy a druhy chytrých květináčů

Rozdělení podle funkcí

Chytré květináče s monitorováním

Obsahují senzory, které měří vlhkost půdy, teplotu, množství světla a další faktory. Tyto údaje mohou být zobrazeny na displeji nebo odeslány do vašeho chytrého telefonu či tabletu prostřednictvím aplikace.

Chytré květináče s automatickým zavlažováním

Tyto květináče mají vestavěný zásobník na vodu a systém, který automaticky zavlažuje rostliny podle potřeby. Některé z nich dokonce umožňují nastavit plán zavlažování, takže se nemusíte starat o pravidelné zalévání.

Chytré květináče s osvětlením

Květináče mají integrované LED osvětlení, které poskytuje rostlinám dostatek světla pro optimální růst. Osvětlení může být nastaveno na různé intenzity a barvy podle potřeb konkrétní rostliny.

Rozdělení podle technologie

Hydroponické chytré květináče

Hydroponické nebo aeroponní květináče umožňují pěstování rostlin bez použití půdy. Rostliny jsou zavlažovány živinovým roztokem, který je dodáván přímo ke kořenům. Hydroponické chytré květináče mohou být vybaveny také osvětlením a monitorovacími funkcemi.

ClickAndGrow květináče

Tato technologie byla vyvinuta speciálně pro NASA. Jde o to, že součástí takového květináče je jakási náplň, kterou do zařízení pouze zacvaknete a přidáte vodu. Tuto vodu jednou týdně vyměníte a samozřejmě je potřeba mít květináče zapojený do zásuvky. O nic dalšího se nestaráte. Květináč rostliny vyživí, zavlaží a dostatečně osvětlí.

Čtěte také: Pěstování banánovníku doma i na zahradě – jak na to?

Jak vybrat chytrý květináč?

Při výběru chytrého květináče je důležité zvážit následující faktory:

Typ substrátu

V první řadě nás bude zajímat typ použitého substrátu. U většiny chytrých květináčů se nepoužívá klasická zemina, fungují na principu tzv. chytrého substrátu nebo hydroponii či aeroponii.

Chytrý substrát najdeme u květináčů typu ClickAndGrow. Obsahuje všechny důležité živiny a vy tak nemusíte nic dalšího přidávat. Obsažená výživa vystačí rostlinkám po celou dobu jejich růstu. Rostliny navíc rostou na pevném podkladu a jsou tak stabilnější.

U hydroponického nebo aeroponního pěstování musíme do vody přidávat živný roztok. V tomto případě jsou kořeny pěstovaných rostlin přímo ve vodě a chybí jim pevný podklad. Někteří zahradníci mají pocit, že rostliny jsou méně “vitální”. Tyto květináče však bývají levnější, dostupnější a najdeme zde i lepší výběr co se designu týče.

Velikost a tvar

Stejně jako u klasiky, i zde počítáme s velikostí pěstovaných rostlin a jejich požadavky na prostor. Volte dostatečně velkou nádobu podle druhu zvolených bylinek nebo zeleniny. Velikost květináče by také měla odpovídat jeho umístění. Například pokud plánujete dát zařízení na parapet, volte spíše užší a podlouhlý design.

Funkce

Funkcí u chytrých květináčů je nespočet. Od monitorování, přes automatické zavlažování, osvětlení nebo hydroponický systém. Pokud jste začátečník v pěstování rostlin, rozhodně vám pomůže model chlubící se většinou možných funkcí.

Důležité je se zaměřit hlavně na osvětlení. Že má květináč lampu je sice hezké, ale její výkon nebo druh světla nemusí být vyhovující. Vybírejte tak dostatečně výkonné LED diody se správnou teplotou světla. Lampa by také neměla večer zhasnout z ničeho nic, ale napodobovat přirozený denní cyklus – od určité hodiny musí světlo pomalu slábnout, až se večer vypne úplně. To samé se pak děje ráno, kdy naopak intenzita světla postupně zesiluje.

Kompatibilita s aplikacemi

Některé chytré květináče vyžadují ke svému použití speciální aplikaci. Zkontrolujte, zda je tato aplikace kompatibilní s vaším chytrým telefonem nebo tabletem. Podle uživatelů má mnoho modelů nabízejících kompatibilitu se smartphony problémy s připojením k aplikacím. Chcete-li této funkce naplno využít, pročtěte si dostupné osobní recenze například na Heureka.cz, kde se od zákazníků z první ruky dozvíte, jestli květináč bez problémů k aplikaci připojíte.

Cena

Chytré květináče se pohybují v cenovém rozmezí od několika set do několika tisíc korun. Konečná částka závisí na kvalitě provedení, funkcích nebo na typu květináče. Modely s pevným substrátem bývají zpravidla dražší.

Recenze – nejlepší chytré květináče

Click And Grow SmartGarden CNG SG3 WHI bílý

 • chytrý květináč o rozměrech 47 x 30 x 12 cm
 • samozavlažování
 • LED osvětlení s časovačem
 • k užití v interiéru
 • typ s pevným “chytrým substrátem”
 • součástí balení jsou také kapsle s bylinami

Chytrý květináč Microgreens by Leaf Learn Mini MLL0132

 • určený k pěstování microgreens
 • součástí balení jsou kapsle se semínky microgreens v BIO kvalitě
 • první sklizně se dočkáte už přibližně po 4 až 5 dnech
 • disponuje LED osvětlením
 • samozavlažovací

Click and Grow Smart Garden 3 chytrý květináč, béžový

 • elegantní design
 • chytrý substrát
 • kompaktní rozměry vhodné pro pěstování bylinek
 • LED osvětlení s časovačem
 • součástí balení jsou kapsle se semínky bazalky
 • kompatibilní i iOS a Android (dostupná aplikace ke stažení)

Pěstování v chytrém květináči – jak na to?

 1. Zvolte vhodnou rostlinu pro váš chytrý květináč. Některé rostliny vyžadují více světla, zatímco jiné potřebují méně vody. Informujte se o potřebách konkrétní rostliny a zvolte chytrý květináč, který tyto potřeby splňuje.
 2. Připravte půdu a rostlinu podle návodu k použití chytrého květináče. Některé modely mohou vyžadovat speciální substrát nebo živiny.
 3. Umístěte rostlinu do chytrého květináče a nastavte potřebné parametry, jako je plán zavlažování nebo intenzita osvětlení.
 4. Pravidelně sledujte stav rostliny a údaje z monitorovacích senzorů. Pokud je třeba, upravte nastavení chytrého květináče podle potřeb rostliny.
 5. Udržujte chytrý květináč čistý a v dobrém stavu. Vyčistěte senzory a zkontrolujte funkčnost automatického zavlažování.

FAQ – otázky a odpovědi

Jak vybrat chytrý květináč?

Při výběru chytrého květináče se zaměřte na jeho funkce (senzory vlhkosti, teploty, světla), kompatibilitu s vaším zařízením, velikost a design.

Co pěstovat v chytrém květináči?

V chytrém květináči můžete pěstovat bylinky, květiny nebo malé rostliny, které vyžadují specifické podmínky pro růst.

Lze připojit chytrý květináč k Apple a Android?

Většina chytrých květináčů je kompatibilní s Apple i Android zařízeními, ale zkontrolujte specifikace před nákupem.

Chytré květináče představují skvělý pomocník pro pěstování rostlin doma. Díky nim můžete mít krásné a zdravé rostliny bez nutnosti neustálé péče a kontroly. Stačí si vybrat ten správný model, který splní vaše potřeby a očekávání.

Zdroj foto: Heureka.cz


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply