[RECENZE] Robotické vysavače

Robotické vysavače jsou skvělými a moderními pomocníky v domácnosti. Představují moderní způsob uklízení podlah, který vám může ušetřit spoustu času. Pracují totiž samy – na vás je pouze vysavač zapnout! Naše recenze robotické vysavače proklepne a pomůže vám vybrat ten nejlepší!

Abyste však byli s výsledným úklidem spokojeni, musíte vybrat ten správný robotický vysavač pro vaše potřeby. Jednotlivé modely se totiž mohou funkcemi a schopnostmi dost lišit. Některé si poradí pouze s vysáváním prachu, jiným nedělá problém uklízet velké množství chlupů po domácích mazlíčcích, vysávat různé povrchy, pohybovat se podle neviditelných mantinelů nastavených v mobilní aplikaci, či dokonce vytírat a doplňovat si čistou vodu i během práce.

Nejlepší robotické vysavače

 1. iRobot Roomba Combo j7+
 2. Robzone Duoro XClean Profi
 3. iRobot Roomba i7
 4. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro
 5. ETA Falco Smart 2515 90000

Proč si pořídit robotický vysavač?

Hlavní výhodou robotických vysavačů je, že fungují úplně samy. Ušetří vám tak námahu při vysávání pomocí běžných vysavačů. Běžný způsob vysávání je náročný i časově, robotický vysavač vám proto kromě námahy ušetří i spoustu času. Uklízet s ním můžete klidně i ve chvíli, kdy nejste doma – postačí si na vysavači nastavit čas, kdy chcete úklid spustit. Díky tomu se při návratu domů vrátíte do čistého a uklizeného prostředí.

Velkou výhodu a úlevu přináší robotické vysavače méně pohyblivým lidem a seniorům, kteří takto mohou úklid podlah zvládnout úplně sami. Jistě je ale ocení i majitelé domácích mazlíčků, jelikož robotické vysavače umí uklízet zvířecí chlupy velmi efektivně. 

Důvodů, proč si pořídit robotický vysavač, je proto hned několik. Tím hlavním ale je, že robotické vysavače jsou prostě revolucí v oblasti uklízení podlah. Ušetřený čas i námahu tak budete moci investovat jinam než do úklidu.

Čtěte také: [RECENZE] Rýžovary – jak vybrat ten nejlepší?

Jak vybrat robotický vysavač

Robotický vysavač může být prostředkem k základnímu úklidu podlahy (vysaje drobky, chlupy a další nečistoty), anebo také komplexním pomocníkem pro vysávání a vytírání podlahy. Záleží to na tom, pro jaký typ robota se nakonec rozhodnete a jaké bude mít funkce. Proto je při výběru robotického vysavače důležité zohlednit vše, co od něho požadujete, a zodpovědět si následující otázky:

 • Jaký typ podlah či koberců budu vysávat?
 • Mám nebo plánuji domácí mazlíčky?
 • Jak často budu uklízet?
 • Chci použít vysavač také k vytírání podlah?
 • Chci používat vysavač, i když budu mimo domov?
 • Mám doma hodně překážek?
 • Kolik chci do spotřebiče investovat?
recenze robotické vysavače

Typ podlahy a kartáčů

Na začátku je však potřebné se zaměřit na to, jaký typ podlahy doma máte. Většina robotů sice má označení na koberce i tvrdé podlahy, tudíž tyto přístroje vypadají komplexně, poradí si ale pouze s koberci s kratším vlasem a primárně jsou tak určeny na úklid tvrdých podlah.

Pokud doma máte většinou koberce s delším vlasem (cca nad 1 cm), pak hledejte robotický vysavač s určením na koberce. Je totiž přizpůsobený na vysávání měkkých povrchů. Pokud ale doma máte běžné nižší kusové koberce, pak si s nimi i s tvrdou podlahou kolem robotické vysavače s označením koberce/tvrdé podlahy bez problémů poradí.

Další parametr, který byste při výběru neměli opomenout, je typ kartáče. Robotické vysavače bývají vybaveny jedním hlavním a dalšími postranními bočními kartáči. Hlavní kartáč může být buď štětinový nebo gumový.

Štětinový typ se lépe hodí na koberce a je tišší než gumový kartáč. Zachytí vlasy i chlupy. Ty se ale do něho mohou zamotávat, proto je náročnější na údržbu. Gumový kartáč je zase výborný na tvrdé a hladké podlahy. Je účinný, dobře zachytává nečistoty a velmi snadno se čistí. Postranní kartáče s dlouhými štětinami zase slouží na vymetání nečistot z hůře dostupných míst, například z rohů místnosti. Typy robotických vysavačů, které postranní kartáče nemají, bývají sice levnější, kvalita úklidu s nimi ale bývá mnohem nižší.

Schopnosti vysavače a vaše očekávání

Při výběru pak dále zvažte také to, zda chcete, aby vysavač uměl také vytírat. Tato funkce se vám hodí hlavně v případě, kdy máte doma převážně tvrdé podlahy. Robotický vysavač s mopem bude sice dražší, úklid podlahy ale budete moci úplně pustit z hlavy – o vše se postará robot. Některé přístroje mohou vytírat na sucho, jiné zase mohou obsahovat také nádržku na vodu a vytírat tak na mokro (tento model je samozřejmě efektivnější).

Dále při výběru zvažte, jak je prostor, který bude robotický vysavač uklízet, členěný. Pokud se v prostoru nebudou vyskytovat žádné překážky, postačí vám levnější model vysavače bez navigace. Na členitější prostor s překážkami se vám více vyplatí robotický vysavač s navigací. Ten si nejdřív zmapuje prostor, kde bude operovat, a díky tomu nebude do ničeho narážet. Navíc si také bude pamatovat, kde už uklidil a kde ne, a proto bude také celkově efektivnější.

Zastánci moderních technologií by měli zvážit, zda se jim nevyplatí spíše chytrý robotický vysavač. Jeho výhodou je možnost jeho ovládání přes mobilní aplikaci i ve chvílích, kdy nejste doma. Jeho cena bude ale samozřejmě vyšší. 

Dalším důležitým faktorem při výběru robota je jeho filtrace. Ta rozhoduje o kvalitě vypouštěného vzduchu. Běžné filtry bývají vyrobeny z tkaniny, alergici by však měli hledat vysavače s HEPA filtry, které jsou nejúčinnější. Ty jsou dále označovány číslem, které udává stupeň jejich účinnosti. Běžným uživatelům postačí HEPA filtr 10, silní alergici či astmatici by měli hledat přístroje s HEPA filtrem 12 nebo 13.

Dále pak při výběru robotického vysavače hrají roli také jeho základní parametry (výkon, hlučnost, kapacita baterie atd.), na které se ještě dále v recenzi podíváme.

robotické vysavače recenze

Typy robotických vysavačů

Jednotlivé typy robotických vysavačů rozlišujeme hlavně podle toho, jaký typ podlahy umí uklidit, a dále také podle toho, jak se při úklidu chovají a jaké jsou možnosti jejich ovládání.

Robotické vysavače na tvrdé podlahy

Tento typ si efektivně poradí s každou tvrdou podlahou (linoleum, laminát, vinyl, dlažba, parkety, dřevo, …). Většinou disponuje gumovým kartáčem, jehož údržba je velmi snadná. Poradí si ale také s koberci s nižším vlasem přibližně do 1 cm. Jeho výhodou je také fakt, že často disponuje také mopem, a proto s jeho pomocí můžete podlahy také vytírat.

Klady

 • efektivní úklid tvrdých podlah
 • většinou i s mopem – umí i vytírat
 • snadnější údržba hlavního kartáče

Zápory

 • neporadí si s koberci s vyšším vlasem (nad 1 cm)
 • vyšší hlučnost

Robotické vysavače na koberce

Tento typ robotů je určený na vysávání koberců s vlasem vyšším než 1 cm. Výšku vlasu, kterou je vysavač schopen zvládnout, je nutné sledovat v produktovém popisu konkrétního produktu. Tento typ robotů zvládá překonávat překážky mnohem lépe než robot s určením na tvrdé podlahy. Poradí si ale samozřejmě také s hladkým povrchem, proto je ideální volbou, pokud doma máte kusové koberce s vysokým vlasem. Vybaven bývá většinou štětinovým kartáčem.

Klady

 • ideální na úklid koberců
 • dobře zvládá překážky
 • uklidí i hladké povrchy
 • nižší hlučnost

Zápory

 • náročnější údržba hlavního kartáče

Robotické vysavače bez navigace

Tento typ robotů má nárazník. Po nárazu do zdi nebo jiné překážky se vždy vydá jiným směrem. Neví ale, kde už uklidil a kde ještě ne, proto efektivita úklidu není až na tak vysoké úrovni – uklidí přibližně 70-80 % místnosti. Bývá ale mnohem levnější než robot s navigací.

Klady

 • nižší pořizovací cena

Zápory

 • naráží do zdí a překážek
 • nepozná, kde už uklidil a kde ještě ne
 • nižší efektivita úklidu – pokryje 70-80 % místnosti

Robotické vysavače s navigací

Tento typ robota si nejdřív pomocí senzorů zmapuje místnost. Poté už operuje ve vymezeném prostoru a do ničeho nenaráží. Rozezná také to, kde už uklidil a kde ještě ne. Efektivita úklidu je proto na maximální možné úrovni – pokryje 100 % místnosti.

Klady

 • nenaráží do předmětů a zdí
 • rozezná, kde již uklidil
 • 100% efektivita úklidu

Zápory

 • vyšší pořizovací cena

Chytré robotické vysavače

Tyto robotické vysavače můžete propojit s mobilní aplikací a poté je ovládat odkudkoli s její pomocí. Můžete tak úklid spouštět ve chvílích, kdy nejste doma a vracet se do uklizeného prostředí. Přes aplikaci můžete kontrolovat také to, co zrovna robot dělá a v jaké fázi je probíhající úklid, případně ho i zastavit. 

Klady

 • možnost ovládání a sledování robota odkudkoli přes aplikaci
 • zastavení úklidu nebo nastavení dávkování vody na dálku

Zápory

 • nejdražší cenová relace

Čtěte také: [RECENZE] Robotické čističe oken jako další chytrý pomocník v domácnosti

Základní parametry robotických vysavačů

Před definitivním výběrem musíte kromě samotného typu robota posoudit samozřejmě také jeho základní parametry. Jen tak si budete schopni vybrat přesně takový přístroj, který vám bude vyhovovat co nejlépe. Proto se teď na tyto parametry podíváme.

Výkon

Výkon u robotického vysavače udává to, jak kvalitně bude nasávat a odstraňovat nečistoty z podlahy. Proto by výkon vždy měl být co nejvyšší. 

Příkon

Příkon zase udává to, kolik elektrické energie bude robotický vysavač při úklidu spotřebovávat. Podle toho si pak budete schopni udělat představu o jeho provozních nákladech. Samozřejmě platí, že čím nižší příkon, tím lépe. Výkonné přístroje ale budou mít samozřejmě vyšší také příkon.

Hlučnost

Robotické vysavače bývají méně hlučně než běžné vysavače, přesto se ale vyplatí sledovat také tento parametr. Pohybuje se přibližně v rozmezí 50-75 dB. Pokud máte v rodině malé děti a plánujete vysávat i ve chvílích, kdy budete doma, vyplatí se vám méně hlučný přístroj (cca 50-55 dB). Pokud budete vysávat hlavně ve chvílích, kdy doma nejste, postačí vám běžný přístroj s hlučností 60-75 dB.

Velikost

Rozměry robotických vysavačů bývají velmi podobné – jejich průměr se pohybuje přibližně v rozmezí 30-40 cm a výška kolem 8 cm. Výška je však nejdůležitější – vysavač se vám musí vejít také pod nábytek. Proto si před nákupem změřte mezery pod nábytkem a zjistěte, zda vám tam vysavač bude schopen uklidit.

Kapacita nádoby

Robotické vysavače bývají malé, proto mají většinou malé také nádoby s objemem v rozmezí přibližně 0,3-0,8 l. Na úklid většího bytu nebo bytu s domácími mazlíčky se vždy snažte vybrat větší nádobku s objemem alespoň 0,5 l a více.

Kapacita baterie

Čím větší kapacita baterie, tím déle vydrží vysavač v provozu. Tento parametr by proto měl být co nejvyšší. Jednotlivé typy vysavačů se mezi sebou mohou výdrží hodně lišit (některé vydrží v provozu 60 minut, některé klidně 360 minut). Dobrým průměrem je pak 2-3hodinový úklid na jedno nabití. Čím větší plochu potřebujete vysát, tím delší výdrž by váš nový vysavač měl mít, aby bylo možné tuto plochu uklidit na jedno nabití. Dále si pak pohlídejte také to, za jak dlouho se vysavač nabije – tato doba se může pohybovat přibližně mezi 1,5-6,5 hodinami. Některé typy vysavačů umí vybití včas rozeznat a samy si zajedou do dokovací stanice, kde se nabijí. Levnější modely zůstanou stát a do dokovací stanice je budete muset umístit vy. 

Doplňkové funkce a příslušenství

Nakonec se při výběru robota zaměřte také na to, jaké má přístroj doplňkové funkce. Těch totiž může být mnoho a úklid vám mohou ještě dále usnadnit.

Těmi nejoblíbenějšími jsou automatické dobíjení během úklidu, senzory proti pádu ze schodů a překážkám, časovač, časový rozvrh úklidu, LED osvětlení, dezinfekční UV lampa, dálkové či mobilní ovládání, odložený start, paměť poslední polohy či například automatické vysypání nádobky na prach. Mezi oblíbené příslušenství patří zase náhradní kartáče a filtry nebo čisticí prostředky.

nejlepší robotické vysavače

RECENZE robotické vysavače – nejlepší modely

iRobot Roomba Combo j7+

Robotický vysavač iRobot Roomba Combo j7+ je jedním z nejoblíbenějších přístrojů na trhu. Obsahuje také mop, kromě vysávání proto umí také vytírat. Disponuje také navigací a rozezná jakékoli překážky, díky čemu uklidí 100 % místnosti. Své funkce přizpůsobuje typu podlahy, proto umí uklidit jak tvrdé podlahy, tak koberce. Patří mezi chytré přístroje, které můžete ovládat pomocí mobilní aplikace. Mluví česky, uklízet vydrží 75 minut, načež si zajede do dokovací stanice a automaticky se dobije. Pokud ještě s úklidem neskončil, automaticky bude pokračovat tam, kde práci přerušil. Disponuje také funkcí automatického vysypání sběrné nádoby. 

Plusy

 • robotický vysavač s mopem
 • na tvrdé podlahy i koberce
 • lze ovládat pomocí aplikace
 • automatické nabití i vysypání koše
 • paměť poslední polohy
 • podpora češtiny

Mínusy

 • nejvyšší cenová relace
 • provozní doba pouze 75 minut
 • nižší objem sběrné nádoby – 0,4 l

Robzone Duoro XClean Profi

Duoro XClean Profi je univerzálním prostředkem na úklid – umí vysávat, vytírat na sucho či mokro, dezinfikovat podlahy, vysoušet. Účinně zlikviduje také zvířecí chlupy. Vybaven je přesnou gyroskopickou navigací a také senzory proti pádu.

Pamatuje si, kde již uklidil, rozpozná znečištěná místa, na která se při úklidu více zaměří, na nabití si automaticky zajede do dokovací stanice. Ovládat ho lze dálkovým ovladačem nebo přes mobilní aplikaci. Jeho velkou výhodou je velkokapacitní koš na nečistoty s objemem 1 l. Baterie s kapacitou 2 600 mAh zaručí 80-120 minut provozu. 

Plusy

 • komplexní úklid podlahy
 • možnost dálkového ovládání
 • funkce automatického nabití a paměti poslední polohy
 • velký objem koše až 1 l
 • šetrná dezinfekce podlah bez chlóru

Mínusy

 • nižší doba provozu 80-120 minut
 • vyšší hlučnost 60-70 dB
 • delší doba dobíjení 3-4 hodiny

iRobot Roomba i7

iRobot Roomba i7 opět patří mezi chytré robotické vysavače, které lze ovládat pomocí mobilní aplikace. Přístroj má inteligentní navigaci, díky které se naučí rozeznávat jednotlivé místnosti a poté je co nejefektivněji uklízet.

Jeho bezpečnost zajišťují senzory proti pádu ze schodů. Robot mluví plně v češtině, automaticky se nabíjí a automaticky také vysypává velkokapacitní sběrnou nádobu. Pokud kvůli nabití přeruší úklid, automaticky bude pokračovat tam, kde skončil. Určitě potěší také funkce odloženého startu nebo bezpečnostní systém proti zamotání kabelů.

Plusy

 • inteligentní ovládání pomocí mobilní aplikace
 • velkokapacitní sběrný koš
 • bezpečnostní senzory proti pádu ze schodů či zamotání kabelů
 • automatické nabíjení i vysypání plného koše
 • doba nabití pouze 90 minut
 • nízká hlučnost pouze 58 dB

Mínusy

 • kratší doba provozu – 120 minut
 • vyšší pořizovací cena
 • bez dálkového ovládání (to lze pouze pomocí aplikace)

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro

Chytrý robotický vysavač Vacuum Mop 2 Pro od Xiaomi s pokročilým laserovým navigačním systémem umí vysávat i vytírat. Velká baterie s kapacitou 5 200 mAh udrží vysavač v provozu po dobu 2 hodin. Přístroj je po vybití opět plně nabitý po hodinovém nabíjení.

Vhodný je na úklid tvrdých podlah i koberců, samozřejmostí je HEPA filtrace. Bezpečnost je zajištěna díky senzorům proti pádu ze schodů. Robota můžete ovládat také pomocí aplikace – na dálku si nastavíte třeba sací výkon nebo dávkování vody. Jde proto o velmi inteligentní přístroj s množstvím doplňkových funkcí.

Plusy

 • přijatelná cena
 • vysávání + sonické mopování
 • krátké hodinové nabíjení
 • možnost ovládání na dálku přes aplikaci
 • režim automatického dobíjení a obnovení čištění i samovysypávání
 • detekce znečištěných míst

Mínusy

 • vzhledem k velké kapacitě baterie až 5 200 mAh krátká provozní doba 120 minut
 • menší objem sběrné nádoby – 450 ml
 • vyšší hlučnost – 72 dB

ETA Falco Smart 2515 90000

Chytrý robotický vysavač ETA Falco Smart nabízí vysoký poměr cena/kvalita. Za příznivou cenu dostanete spoustu možností a chytrých funkcí. Vysavač je vybaven gyroskopickou navigací a orientuje se pomocí 16 pohybových senzorů. Jeho součástí je také mop a nádržka na vodu, kromě vysávání proto umí i vytírat.

Ovládat ho lze i na dálku pomocí aplikace, která je plně v češtině. Plné nabití vysavače zabere 5 hodin, jeho provozní doba je poté 120 minut. Robot včas rozezná nadcházející vybití a s předstihem se vrátí do dokovací stanice na nabití. Systém Anti-Collision, kterým je robotický vysavač ETA vybaven, zase včas rozezná jakoukoli překážku a zamezí tak nárazům do nábytku či pádu robota ze schodů. Sběrná nádoba vysavače má dostatečně velký objem – 0,6 l.

Plusy

 • vysoký poměr cena/kvalita
 • dálkové ovládání pomocí ovladače nebo aplikace
 • automatický návrat do stanice na nabití
 • bezpečnostní systém Anti-Collision
 • dostatečně velký koš s objemem 0,6 l

Mínusy

 • poměrně dlouhá doba plného nabití – 5 hodin
 • vyšší hlučnost 72 dB
robotický vysavač recenze

Jak se starat o robotické vysavače

Aby vám robotický vysavač vydržel sloužit co nejdéle, bude potřebovat také správnou péči. Údržba není nijak náročná, postačí pravidelné čištění. Pokud vysavač nemá funkci automatického vysypání sběrné nádoby, tuto nádobku vysypávejte pravidelně po každém použití.

Alespoň jednou týdně pak přistupte také k důkladnějšímu čištění – od veškerých nečistot očistěte kartáče, kola i všechna čidla a senzory, které najdete na těle vysavače. Nezapomínejte ani na pravidelné očištění a opláchnutí filtru vysavače.

Čtěte také: [RECENZE] Parní mopy – pomocník pro dokonalou čistotu

FAQ (Otázky a odpovědi)

Jaký robot je nejlepší na zvířecí chlupy?

Na zvířecí chlupy kromě běžných typů existují také speciální robotické vysavače s označením PET. Mívají speciální kartáče, které umí sesbírat i ty nejjemnější chloupky. V tomto případě je ideální najít si takový vysavač, který bude mít navíc také antibakteriální funkci. Samozřejmostí by měl být také HEPA filtr.

Proč nejde výkon u robotů srovnávat s výkonem u běžných vysavačů?

Na první pohled se výkon robota může zdát ve srovnání s běžným vysavačem velmi nízký, není to ale pravda. Roboti mají sací otvor přímo u země a nemají sací trubici, kvůli které musí běžný vysavač disponovat mnohem vyšším výkonem, aby vůbec nečistoty nasál.

Uklidí robotický vysavač i koberce?

Ano, samozřejmě. Běžné typy si poradí jak s tvrdými podlahami, tak s koberci s nižším vlasem. Na koberce s vyšším vlasem ale existují také specializované robotické vysavače.

Proč jsou robotické vysavače tak malé?

Výška robotů se mezi 6-9 cm pohybuje z prostého důvodu – musí se vejít i pod nábytek, aby tam mohli uklidit. Kvůli těmto kompaktním rozměrům bývají menší samozřejmě také jejich sběrné nádoby na prach a nádržky na vodu.

Autor: Marek Kočan

Zdroj foto: Pixabay.com; AI grafika (licenční!)

Leave a Reply