RECENZE: Rýžovary

Existuje několik metod, jak připravit lahodnou rýži. Vaření si můžete zjednodušit použitím rýže v sáčcích nebo se spolehnout na klasický hrnec. Jedním z jednodušších způsobů je použití elektrického kuchyňského pomocníka – rýžovaru. Stačí do něj vložit propláchnutou rýži, přidat potřebné množství vody a stisknout tlačítko.

Hrnec automaticky detekuje, kdy je veškerá voda absorbována a rýže uvařena. Nemusíte se tedy obávat, že rýže bude rozvařená nebo naopak nedovařená. Rýžovar navíc udržuje rýži teplou i po uvaření, takže si můžete vychutnat připravené jídlo i několik hodin poté.

V následujícím článku se zaměříme na rozdělení rýžovarů, na důležité parametry pro výběr a představíme a srovnáme nejoblíbenější modely na trhu.

Rozdělení a srovnání rýžovarů

Pro získání perfektně uvařené rýže již nemusíte spoléhat pouze na návštěvu asijských restaurací. Nyní můžete dosáhnout stejného efektu i v pohodlí domova s pomocí moderního rýžovaru. A právě při jeho pořízení vám rádi poradíme.

Při výběru vhodného přístroje si musíme odpovědět na několik základních otázek:

Pro kolik osob budu rýži vařit? Podle počtu členů domácnosti a podle toho, zda budete vařit rýži na více dnů najednou nebo ji budete připravovat každý den čerstvou, budete vybírat velikost rýžovaru.

Jaké mám nároky na rychlost vaření? Prověřte příkon – ten je důležitý pro rychlost vaření. Modely s vyšším příkonem samozřejmě uvaří i větší množství rýže dříve.

Co dalšího od rýžovaru očekávám? Zvažte další funkce – jako bonus mohou být automatické programy nebo možnost vaření v páře, případně uchování rýže teplé i o delší dobu po uvaření.

Kolik chci do rýžovaru investovat? Nejlevnější rýžovary lze pořídit za méně než 1 000 Kč. Většina zákazníků však bude vybírat v cenovém rozmezí 1 000 až 3 000 Kč.

Máte-li v těchto otázkách jasno, pak už stačí vybírat z dané kategorie produktů. Pojďme se tedy podívat, co dalšího nás bude zajímat.

recenze rýžovary

Typy rýžovarů

Rýžovar do mikrovlnky

Nádoba ze skla, silikonu nebo plastu, do které se vloží rýže a voda v potřebném množství a umístí se do mikrovlnky na určitou dobu. Tento druh rýžovaru lze použít pouze v kombinaci s mikrovlnnou troubou. Běžnými výrobci takových kuchyňských nástrojů jsou firmy Tupperware nebo Tescoma. Je třeba poznamenat, že na trhu není příliš široká nabídka tohoto typu.

Mikrovlnné rýžovary přitahují méně náročné zákazníky svou nízkou cenou. Nejlevnější modely stojí méně než 500 Kč. Avšak působení mikrovln či plastová nádoba mohou negativně ovlivnit chuť i konzistenci rýže.

Elektrický rýžovar

Tento typ rýžovaru je častěji používán a lze ho najít ve většině obchodů s elektronikou. Elektrické zařízení umožňuje připravit nejen klasickou rýži, ale i mnoho dalších variant nebo různé pokrmy z rýže. Jednou z hlavních výhod těchto přístrojů jsou různé programy a funkce, které zajistí vypnutí rýžovaru ve chvíli, kdy je rýže perfektně uvařená. Většina modelů dokáže udržet hotovou rýži teplou až několik hodin.

Tyto elektrické rýžovary nabízejí oproti mikrovlnným modelům širší možnosti použití. Nejběžnějším materiálem pro výrobu je plast a nerezová ocel. Mnoho z nich má skleněné víko, díky kterému lze sledovat proces vaření. Vnitřní nádoby na rýži bývají navíc pokryty nepřilnavým materiálem, který zabraňuje připékání a zjednodušuje čištění.

Jak vybrat rýžovar?

Příkon

Tento ukazatel udává, kolik energie spotřebuje rýžovar z elektrického proudu během jedné hodiny provozu. Hlavním pravidlem je, že čím větší je kapacita rýžovaru, tím vyšší je jeho příkon a energetická náročnost. Rýžovary s nižším příkonem logicky uvaří menší množství rýže.

Malé rýžovary obvykle mají příkon do 500 W. Středně velké rýžovary vhodné pro větší rodiny potřebují přibližně 500 – 800 W, v závislosti na jejich rozměrech a objemu. U velkých modelů může dosahovat příkon až 1 500 W nebo více. Tyto varianty jsou vhodné pro kavárny nebo restaurace, které potřebují vařit rýži ve velkém množství.

Velikost rýžovaru

U rýžovarů standardní velikosti očekávejte kapacitu do 2 litrů, což je více než dostatečné pro rodinu se čtyřmi členy. Pro ty, kdo vaří jen pro sebe, je populární volbou rýžovar o objemu 1 litr. Jestliže však máte vyšší požadavky, zvolte zařízení s kapacitou mezi 2 a 3 litry. V této velikostní kategorii také nejčastěji narazíte na multifunkční hrnce typu 2v1.

Upřednostňujete vážení rýže v kilogramech? Do těch nejmenších modelů se vejde méně než 0,75 kg rýže. Ideálním kompromisem jsou pak hodnoty mezi 0,75 a 2 kg. Nejvyšší maximální hmotnost nad 2 kg bude zase nejlépe vyhovovat hlavně větším rodinám a stravovacím zařízením.

Další funkce rýžovaru

 • Příprava zdravé rýže – některé typy se pyšní tím, že dokážou připravit rýži s nižším obsahem sacharidů, což ocení příznivci keto a low carb diet.
 • Funkce časování – můžete si dobu vaření podle svých potřeb. Některé programy lze odložit až o 24 hodin.
 • Udržování teploty – po dokončení vaření zařízení udržuje rýži teplou po dobu 2-12 hodin. Doba se liší v závislosti na modelu.
 • Plně automatické vaření – zařízení samo rozpozná, kdy je rýže hotová. Stačí zmáčknout jedno tlačítko a nechat ho pracovat.
 • Multifunkční rýžovar – díky parnímu koši lze připravit křupavou zeleninu nebo jemné maso na páře. Některé typy poskytují také funkci 2v1, která kombinuje rýžovar s parním hrncem.
 • Programy pro různé druhy rýže – basmati, jasmínová, parboiled, indická rýže nebo sushi. Ať už plánujete italské risotto nebo thajské curry, díky rozmanitým režimům vaření bude rýže připravena správně.
 • Ovládání prostřednictvím mobilní aplikace – pokročilejší modely nabízejí možnost ovládat rýžovar pomocí mobilní aplikace. V aplikaci můžete vybírat program vaření, čas spuštění a spravovat všechny funkce.
 • Bezpečnostní prvky – moderní zařízení poskytují co největší množství bezpečnostních funkcí. Mezi nejdůležitější patří ochrana proti odpaření vody, ochrana proti přehřátí nebo odolná rukojeť.

Čtěte také: RECENZE Pomalých hrnců – jak vybrat ten nejlepší?

Recenze – nejlepší rýžovary

Sencor SRM 0600WH

ParametrHodnota
Objem0,6 l
Příkon300 W
Maximální váha rýže0,45 kg
Bezpečnostní prvkyautomatické vypnutí po dovaření,
ochrana před přehřátím,
ochrana před přetékáním vody
Další funkceudržování rýže v teple až 6 hodin
Hmotnost1,2 kg

Tefal RK102811

ParametrHodnota
Objem3 l
Příkon500 W
Vaření v pářeano
Bezpečnostní prvkyano – ochrana před vyvřením, automatické vypnutí
Další funkceparní vaření, udržování teploty, nádoba na vaření zeleniny
Hmotnost1,5 kg

Lauben Low Sugar Rice Cooker 1500AT

ParametrHodnota
Objem1,5 l
Příkon500 W
Maximální váha rýže1,2 kg
Bezpečnostní prvkyautomatické vypnutí po dovaření,
ochrana před přehřátím,
ochrana před přetékáním vody
Další funkcesnížení obsahu sacharidů, časovač, odložený start, funkce keep warm, multifunkční využití
Hmotnost2,1 kg

Sencor SRM 0650SS

ParametrHodnota
Objem0,6 l
Příkon350 W
Maximální váha rýže0,45 kg
Bezpečnostní prvkyautomatické vypnutí po dovaření,
ochrana před přehřátím,
ochrana před přetékáním vody
Další funkcekoš na zeleninu, odložený start, parní vaření, několik režimů (i na ovesné kaše, luštěniny nebo pomalé vaření)
Hmotnost1,4 kg

Siguro RC-R700B

ParametrHodnota
Objem2 l
Příkon350 W
Maximální váha rýže600 g
Bezpečnostní prvkyautomatické vypnutí po dovaření,
ochrana před přehřátím,
ochrana před přetékáním vody
Další funkcedigitální displej, 6 různých programů, udržení teploty až 24 hodin, vaření v páře
Hmotnost2,2 kg

Jak vařit v rýžovaru?

Chcete-li dosáhnout nadýchané, skvělé a nelepící se rýže, je důležité nejen vybrat ideální rýžovar, ale také jej umět správně použít. Následujte tyto kroky a zjistíte, že vaření rýže tímto způsobem je opravdu jednoduché a nenáročné.

 • Nejprve důkladně opláchněte rýži, aby jste odstranili škrob – z dobře omyté rýže by měla vytékat čistá voda.
 • Základem úspěchu je správné množství rýže a vody. Obvykle se doporučuje 1,5 až 2 díly vody na 1 díl rýže.
 • Můžete přidat sůl nebo další dochucovadla, bylinky a koření podle chuti.
 • Rýžovar uzavřete a zapněte, u některých modelů si můžete zvolit i příslušný program.
 • Po uvaření se rýžovar automaticky vypne a některé modely i udržují teplotu hotové rýže.
 • Je vhodné nechat po vypnutí rýžovar ještě asi 5–10 minut zavřený. Během této doby se rýže “dokončuje” a nabere ještě lepší aroma a chuť. Poté můžete podávat hotový pokrm.
rýžovary

Jak se starat o rýžovar?

Rýžovar je nepochybně užitečným pomocníkem v kuchyni. Očekáváme od něj nejen snadné vaření rýže, ale také jednoduchou péči po použití. Proto vybírejte jen ty modely elektrických rýžovarů, které mají vyjímatelnou vnitřní část. Ideálně takovou, kterou lze bez problémů umýt v myčce na nádobí.

Pokud jde o trvanlivost, nejlépe se osvědčila nerezová ocel. Z hlediska lehčí údržby by mohl být vhodnější nepřilnavý povrch, jako je speciální teflon. Ten už při vaření zabrání tomu, aby se rýže přilepila na stěny a dno. Jen si dejte pozor na sílu, kterou použijete při čištění. Teflon je totiž citlivý na poškrábání, takže buďte co nejopatrnější.

FAQ – nejčastější otázky a odpovědi

Co vše se dá vařit v rýžovaru?

Kromě rýže zde uvaříte také zeleninu, rizoto, v některých modelech také luštěniny, ovesné kaše a další pokrmy, které lze připravit ve vodě či páře.

Jak dlouho se vaří rýže?

V rýžovaru je obvykle rýže hotová do 30 minut. Záleží na množství i příkonu přístroje.

Čtěte také: Recenze vakuovaček – jak vybrat vakuovačku pro maximální uchování potravin?

Leave a Reply