Rekonstrukce dětského pokoje – jak do úprav zapojit i děti?

Zkuste podčlánkovou inzerci

Rozhodli jste se, že je čas na rekonstrukci pokojíčku pro děti? Pak byste ho rozhodně neměli zařizovat úplně sami. V této části domu či bytu přece nebydlíte vy, ale vaše dítě, a proto se tam musí líbit hlavně jemu. Zapojte tedy vaše ratolesti do rekonstrukce dětského pokoje a dejte jim tak volnou ruku, jak to jen půjde!

Pro děti je zařizování vlastního pokoje obrovská zábava. Navíc podpoříte jejich fantazii a kreativitu, ale také zlepšíte celkový pocit dítěte z pokoje. V pokojíčku, který si váš potomek sám “navrhne”, stráví čas mnohem raději než na místě, které k jeho vkusu a osobnosti tolik nepasuje. Jak tedy zapojit děti do rekonstrukce pokojíčku?

Konzultujte s dětmi návrh na barevné sladění a rozmístění pokojíčku

Každá rekonstrukce začíná v hlavě a následně na papíře. Je to část, ve které můžete nechat dětem obrovský prostor. Na začátku zkuste s dítětem probrat barevné sladění pokoje. To ale neznamená, abyste dítě nechali ohledně barev na zdech úplně vyřádit. Pestrobarevný pokoj s křiklavými zdmi by mohl podněcovat zvýšenou aktivitu a dítě by v takovém pokojíčku mohlo hůře usínat. Navrhněte proto nějaký rozumný a neutrální základ (například bílou nebo béžovou), a poté dítěti a jeho fantazii poskytněte prostor. Děti si rády vymyslí různé barevné kombinace pro malbu stěn. Nakonec byste spolu měli najít takové barvy, které pokojíčku dodají veselost a optimismus. Důležité je, aby použité barvy spolu ladily. 

dětský pokoj

Co se týče rozmístění nábytku v pokoji, opět můžete nechat dítěti dostatek prostoru. Ať si vymyslí, jak to všechno chce v pokojíčku mít. Zároveň ale myslete na funkčnost a taková řešení, která by ztěžovala průchod pokojem či pohyb v něm rozhodně zavrhněte. Dítěti ale vysvětlete proč. K tomu vám velmi dobře mohou posloužit papírové modely pokoje a jednotlivého nábytku v něm. Dítěti názorně ukážete, proč to nebo ono nefunguje a nejde. Navíc si váš potomek formou hry vyzkouší různá rozestavení pokoje, až najde definitivní řešení, které se mu líbí nejvíce. Využít ale můžete i některý z designerských softwarů. Navrhování dětského pokoje na tabletu bude pro dítě ohromná zábava.

Jemně se při návrhu pokoje snažte dítě dostat k takovému rozestavení, které pokoj pomyslně rozdělí na 3 části – tam, kde se bude učit, tam, kde si bude hrát a tam, kde bude spát a odpočívat. Během navrhování mu proto dávejte rady, co k čemu patří a co naopak ne.

Čtěte také: Dětský pokoj – na co při zařizování nezapomenout?

Zapojte dítě i do samotného malování

Jakmile budete vědět, jaké barvy budou na zdech pokojíčku, můžete se pustit do realizace vašeho návrhu. Do té můžete vaše dítě opět zapojit, samozřejmě v závislosti na jeho věku. 

Větší dítě vám při malování jeho pokoje bude určitě rádo pomáhat. Klidně ho nechte, ať si vyzkouší pár otočení válečkem na malování, bude mít ohromnou radost. Malí umělci, kteří umí hezky malovat, klidně mohou na zdi namalovat nějaký vlastní motiv. A i pokud neumí, vždy si mohou na zeď obtisknout svou dlaň. Dopřejte dítěti na zdi něco vlastního a specifického, díky čemu se bude v pokojíčku cítit dobře. 

A opět určitě nezapomeňte na funkčnost. Barvy, které použijete na dětský pokojíček, by rozhodně měly být omyvatelné. Kvůli pár čmárancům na zdi pak nebudete muset vyšilovat.

S dítětem vybírejte i nový nábytek

Pokud v pokojíčku chybí nějaký nábytek nebo ten starý už něco pamatuje a chcete dítěti dopřát kompletní nové vybavení, určitě jej s sebou vezměte také na nákupy.

Nechte svou ratolest prolézt celý obchod s nábytkem. Opět to bude ohromná zábava a dítě se bude cítit důležitě – samo si přece vybírá nábytek do svého nového pokojíčku. Samozřejmě jej ale během výběru trochu korigujte a nekupujte první nábytek, na který dítě ukáže, pokud se vám do pokojíčku nehodí. 

Na něčem se shodněte a vyberte několik variant, a nakonec kupte ten nábytek, který se dítěti líbí nejvíc. Před koupí ho nechte všechno pořádně vyzkoušet i z praktické a funkční stránky. Je matrace dostatečně pohodlná? Je ten psací stůl na výšku dítěte přiměřeně vysoký? Dosáhne dítě do všech šuplíků a polic ve své nové skříni? Malé kutily pak rozhodně nezapomeňte zapojit také do samotné montáže jednotlivých kusů nábytku. 

Obdobný postup uplatněte i při textiliích a dekoracích. Tam už toho můžete na dítěti nechat i víc. Ať si vybere takové povlečení, deky či dekorační polštářky, jaké se mu nejvíce líbí.

rekonstrukce dětského pokoje

Čtěte také: Pořiďte dětem houpačky a udělejte ze své zahrady malé hřiště

V čem dítě trochu brzdit?

Dítě během rekonstrukce určitě nemusí rozhodovat o materiálech. Tam je hlavní dbát na to, aby byl nábytek i ostatní vybavení kvalitní. Bezpečnost a nezávadnost materiálů je na prvním místě.

Druhým bodem jsou svítidla a jejich rozmístění. Samozřejmě, že si dítě může vybrat takovou lampu, která se mu líbí, zde je ale rozmístění plně na vás. Musíte docílit toho, aby byl pokojíček osvětlený co nejlépe a toto rozmisťování má svá pravidla, která je nutné dodržovat.

Autor: Marek Kočan


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply