Rekonstrukce a zařizování kuchyně

Máte pocit, že vaše kuchyň ztratila své původní kouzlo a je načase jí nějak oživit? Pak nezbývá nic jiného než se pustit do její rekonstrukce. A vůbec nemusí být celková. I dílčí rekonstrukce dokáže udělat se vzhledem kuchyně zázraky. A rekonstrukce kuchyně vás tak ani nevyjde na celé jmění. Podívejte se na pár našich tipů, jak zrenovovat kuchyň. 

Jak postupovat při rekonstrukci kuchyně?

Při rekonstrukci kuchyně je potřebné postupovat od těch nejdůležitějších věcí až po ty nejmenší detaily a všemu přitom věnovat dostatečnou pozornost. Pokud plánujete zrenovovat kuchyň kompletně, pak byste měli začít zejména pečlivým plánováním. Je dost možné, že budete muset upravovat také odpady či rozvody vody, elektřiny nebo plynu. Velmi důležité je proto předem vědět, jak budou v nové kuchyni rozmístěné spotřebiče. Toto všechno musíte vzít v potaz a celou dobu se při rekonstrukci podle toho řídit.

Pokud budete provádět dílčí rekonstrukci kuchyně, takto detailního plánování budete pravděpodobně ušetřeni. Proporce a rozvody zůstanou stejné, měnit budete pouze „háv“ kuchyně. Pokud jste řešili, kde si nechat vyrobit kuchyň, pak vězte, že při dílčí rekonstrukci si klidně vystačíte tím, že vaši původní kuchyňskou linku zrenovujete a vdechnete jí nový život. Právě kuchyňská linka je totiž středobodem, který kuchyni dodává charakter ze všeho nejvíce. Na začátku rekonstrukce se proto zaměřte právě na ni.

kuchyně

Jak oživit starou kuchyňskou linku? A na co dbát při výběru nové kuchyňské linky?

Pokud jsou těla skříněk na vaší kuchyňské lince stále v pořádku, není potřebné měnit při rekonstrukci kuchyně celou linku. Úplně si proto vystačíte s tím, že nový život vdechnete viditelným částem na lince, kterými jsou dvířka a jejich úchytky. Postup je velmi jednoduchý. Dvířka přetřete nějakou moderní barvou, která nejlépe zapadne do celkového stylu vaší kuchyně. Populární jsou světlé odstíny barev, které kuchyň opticky zvětšují. K tomu vyberte nové designové úchytky, které se vám líbí, a na dvířka je namontujte. Pokud jsou dvířka ale už hodně opotřebená nebo mají rozbité panty, které nejdou opravit, vyměňte je za nová. Při renovaci staré kuchyňské linky dost ušetříte a cena rekonstrukce kuchyně se vám tolik neprodraží. 

Pokud cenu neřešíte a rozhodli jste se pořídit si úplně novou kuchyňskou linku, pak musíte myslet na 2 věci – design a praktičnost. Před výběrem linky byste si proto měli položit tyto základní otázky:

  • Kolik mám na linku prostoru? Chci linku do L nebo pouze k jedné zdi?
  • Jakou barvu a design má linka mít?
  • Kolik můžu za linku utratit?
  • Kolik spotřebičů potřebuji v lince mít a které?
  • Jak případná nová linka ladí se zbytkem kuchyně?

Pokud si projdete první 4 otázky, výběr nové linky bude mnohem snadnější. Pak už zůstane zodpovědět pouze tu pátou a zjistit tak, zda je linka, na kterou se zrovna v obchodě díváte, tím správným kandidátem do vaší kuchyně.

Jakou pracovní desku?

Na kuchyňskou linku samozřejmě okamžitě navazuje také výběr pracovní desky. Jaké jsou možnosti?

Základem je laminát

Asi nejoblíbenějším materiálem je laminát. Je levný a snadno se udržuje. Kuchyni ale málokdy dodá charakter, většinou jde pouze o praktické řešení. Pokud chcete, aby vaše kuchyň po rekonstrukci dostala úplně jiný šmrnc, poohlédněte se spíše po jiných materiálech. 

Dřevo kuchyň prohřeje

Milovníci přírodních materiálů si mohou vybrat pracovní desku ze dřeva. Nechat si jí uříznout na míru zas tolik financí neubere a kuchyni to dodá charakter. Dejte si ale pozor na horké hrnce a ostré nože. Na dřevěné pracovní desce vždy používejte prkénko, jinak byste si jí zničili.

Odolnějšími variantami jsou žula nebo mramor

Pokud se nebojíte zainvestovat a hledáte něco odolnějšího, poohlédněte se po pracovních deskách z žuly nebo mramoru. Jsou velmi odolné a kuchyni okamžitě dodají moderní nádech.

A pokud už měníte pracovní desku, dobrou volbou bude také výměna dřezu a baterie. Jde o další z prvků, které dokáží změnit celkový vzhled kuchyně velmi rychle.

Kuchyňský dřez a dřezová baterie

Co se týče kuchyňských dřezů, základem jsou ty neřezové. Nový neřezový dřez sice vypadá minimalisticky, kuchyň ale zmodernizuje a je velmi praktický a odolný. Pokud při rekonstrukci počítáte každou korunu, jde pro vás o dobrou volbu, protože zas tolik nestojí. Pokud hledáte stylovější a luxusnější řešení a nebojíte se zainvestovat, vyměňte váš starý dřez za nový granitový nebo keramický kousek. 

Spolu s dřezem byste si při rekonstrukci měli do domácnosti vybrat také novou dřezovou baterii. Moderní nádech kuchyni dodají mosazné nebo slitinové pákové baterie. Co nejlepší manipulaci vám zajistí například baterie s vytahovací hadicí, díky které se ve vaší nové kuchyni budete cítit při práci mnohem pohodlněji. Pokud chcete vaši novou kuchyni ladit do retro stylu, nebojte se ani kohoutkové baterie, která do kuchyně ihned vpustí nádech minulosti.

Pokud vám připadá, že jste toho stále v kuchyni nezměnili dost, můžete se vrhnout také na obklady. Jejich výměna provede s vaší kuchyní obrovskou změnu. Na konec dopřejte kuchyňským zdím také nové barvy. Oživená kuchyňská linka, nová pracovní deska, nový dřez a baterie a čerstvý nátěr na zdech provedou s vaší kuchyní zázraky. Cena takovéto rekonstrukce nebude ani nijak extrémně vysoká. Trošku dráže vás může vyjít rekonstrukce kuchyně v paneláku – tam máme většinou minimum prostoru, musíme využít každý centimetr a najít místo vestavěným spotřebičům, což celkovou cenu rekonstrukce poněkud zvyšuje.

TIP: Podívejte se také na srovnání nejlepších indukčních varných desek, které vám pomůže při zařizování kuchyně.

rekonstrukce kuchyně

Na co si dát pozor při výběru kuchyně?

Při rekonstrukci kuchyně se spousta lidí nevyhne základním chybám. V kuchyni se následně necítí až tak příjemně nebo jim tam něco prostě chybí. Na co si tedy dát pozor při výběru kuchyně?

  • Rozměry pracovní desky – jsou důležitější, než vypadají. Aby se člověku průměrného vzrůstu v kuchyni dobře pracovalo, pracovní deska by měla být ve výšce 90 cm. Široká by měla být alespoň 60 cm.
  • Kvalitní plánování – dvakrát měř, jednou řež. Při rekonstrukci kuchyně to platí dvojnásobně. Vše musíte mít předem pořádně promyšlené a hlavně změřené. Každý spotřebič by před samotným nákupem už měl mít připravené své místo.
  • Design kuchyňské linky – linka se vám samozřejmě musí nejdříve líbit, není ale vhodné vybírat takovou, která by neladila se zbytkem kuchyně. Vše by působilo zmateným dojmem. Potřebné je myslet také do budoucnosti – linka je investice na dlouhou dobu, proto by měla být nadčasová a moderní i za 5-10 let.
  • Osvětlení – dělá v kuchyni víc, než si myslíte. Jedno stropní svítidlo nestačí, během rekonstrukce myslete proto také na další doplňkové zdroje světla v lince, které vám usnadní práci.
  • Montáž – pokud jste zkušenými a manuálně zručnými kutily, nic vám nebrání v tom, abyste si všechno v kuchyni sestavili sami. Pokud se ale na to necítíte, raději to svěřte odborníkům. Vyhnete se tak problémům, které by plynuly z neodborné montáže či instalace rozvodů.

Čtěte také: Vše pro kolaudaci – chytrý balíček, který vám ušetří spoustu času při kolaudaci nového či zrekonstruovaného domu!

Leave a Reply