Vaše střecha už není co bývala, ale trámy a další konstrukční prvky jsou ještě v pořádku? Ušetřete materiál i peníze a starou střešní krytinu zrenovujte. Jak na to a na kolik vás renovace střechy vyjde se dozvíte v následujících řádcích.
Proč se pustit do renovace?
Samozřejmě můžete namítat, že raději střechu kompletně zrekonstruujete a máte klid na mnoho let. Proč se tedy místo rekonstrukce pustit do renovace? Tady je pár pádných důvodů:
- cena – renovace střechy, potažmo její krytiny vás vyjde mnohem levněji, než její kompletní výměna
- ekologie – proč vyhazovat něco, co jde opravit a ještě dlouhá léta poslouží?
- čas – zatímco rekonstrukce a výměna celé střechy zabere týdny práce, renovace je hotová během pár dnů
- náročnost – rozhodnete-li se pro rekonstrukci, budete k tomu potřebovat celou řadu profíků a řemeslníků, od tesaře až po klempíře. S trochou šikovnosti zvládnete renovaci sami nebo s pomocí odborné firmy, jejíž pracovníci provedou veškeré úkony, a vy tak nebudete muset shánět několik odborníků
- odolnost – při renovaci se používají speciální nátěry a materiály, které pomáhají předcházet opětovnému výskytu mechů, lišejníků, rzi a podobně

Čtěte také: Sanace zdiva – jak se zbavit vlhkosti?
Typy střech k renovaci
Zrenovujete prakticky jakoukoliv střechu s jakéhokoliv materiálu. Například firma Dachmantechnik.cz se zabývá renovací střech plechových, ale také betonových či keramických střešních tašek.
Do renovace se tedy můžete pustit u střech:
- plechových
- eternitových
- betonových
- s keramickými taškami
Jak probíhá renovace střechy
Při renovaci je důležité dodržet základní postup, aby byla provedená opatření co nejúčinnější.
Prvním krokem je obvykle test přilnavosti – ten se provádí zejména u plechových, případně keramických a betonových střech. Tento test zajistí výběr ideálního nátěru, který k povrchu dokonale přilne a minimalizuje se tak riziko poškození barvy. Tento krok také rozhoduje o tom, zda je nutné původní lak obrousit nebo je možné nový nátěr nanášet rovnou.
Dalším krokem je čištění střechy. V tuto chvíli odborníci odstraní mechy, lišejníky, rez a další nečistoty. K tomu se obvykle využívá vysokotlaký čistič, kartáče, brusky a odmašťovač. Povrch musí být dokonale čistý, jinak může nátěr na podklad špatně přilnout, což ovlivní jeho životnost a funkčnost.
Posledním krokem je samotný nátěr. U plechových střech se volí barva a postupuje se stejně jako při malování zdí, nanáší se tedy klasicky válečkem. Obvykle se aplikují dvě vrstvy nátěru. Barvu ještě v některých případech překrýváme finálním lakem, ve většině případů to již dnes není potřeba, protože samotná barva má všechny požadované vlastnosti – je antikorozní, odpuzuje vlhkost a odolává povětrnostním vlivům.

Renovace eternitu
U eternitu je postup o něco náročnější. Stará střecha může být velmi křehká a při čištění někdy dochází k jejímu poškození, a tak se od renovace musí upustit. Eternitové střechy musí vždy renovovat (i rekonstruovat a odstraňovat) profesionálové, protože eternit obsahuje azbest, se kterým se nakládá dle zákona.
Je-li však střecha v dobrém stavu, není důvod ji nezrenovovat. V tomto případě se postupuje prakticky stejně, jako je popsáno výše – střecha se tedy vyčistí, napenetruje a natře. Zde je oproti jiným typům střech malá změna, nátěry provádíme nástřikem, abychom předešli poškození krytiny.
Čtěte také: Střešní krytiny – typy, možnosti výběru a využití
Cena renovace střechy
Pojďme na to, co vás teď jistě zajímá nejvíce – na kolik to celé vyjde?

To záleží na tom, zda se na rekonstrukci střechy vrhnete sami, nebo přivoláte na pomoc odbornou firmu. Volíte-li raději profíky, solidní firma vás seznámí se svým ceníkem – práce zahrnují všechny nezbytné kroky jako je čištění, příprava i nátěr střechy. Cenu pak firmy uvádějí za metr čtvereční, nikoliv za jednotlivé úkony.
Například odborná firma Dachmantechnik.cz poskytuje velmi kvalitní služby, renovaci plechových i jiných krytin za použití vysoce kvalitních průmyslových nátěrů, za dostupné ceny. Za renovaci metru čtverečního zaplatíte přibližně 350 korun, záleží však na daném povrchu, jeho stavu i konkrétním materiálu a postupu pro danou zakázku. Samotné čištění střechy nebo pouze antikorozní nátěr vás vyjde ještě levněji. Pro konkrétní cenovou nabídku vždy kontaktujte firmu, ceny na webových stránkách bývají spíše orientační.