Renovace střechy – jak na to a jaká je cena?

Zkuste podčlánkovou inzerci

Vaše střecha už není co bývala, ale trámy a další konstrukční prvky jsou ještě v pořádku? Ušetřete materiál i peníze a starou střešní krytinu zrenovujte. Jak na to a na kolik vás renovace střechy vyjde se dozvíte v následujících řádcích.

Proč se pustit do renovace?

Samozřejmě můžete namítat, že raději střechu kompletně zrekonstruujete a máte klid na mnoho let. Proč se tedy místo rekonstrukce pustit do renovace? Tady je pár pádných důvodů:

  • cena – renovace střechy, potažmo její krytiny vás vyjde mnohem levněji, než její kompletní výměna
  • ekologie – proč vyhazovat něco, co jde opravit a ještě dlouhá léta poslouží?
  • čas – zatímco rekonstrukce a výměna celé střechy zabere týdny práce, renovace je hotová během pár dnů
  • náročnost – rozhodnete-li se pro rekonstrukci, budete k tomu potřebovat celou řadu profíků a řemeslníků, od tesaře až po klempíře. S trochou šikovnosti zvládnete renovaci sami nebo s pomocí odborné firmy, jejíž pracovníci provedou veškeré úkony, a vy tak nebudete muset shánět několik odborníků
  • odolnost – při renovaci se používají speciální nátěry a materiály, které pomáhají předcházet opětovnému výskytu mechů, lišejníků, rzi a podobně
renovace střechy

Čtěte také: Sanace zdiva – jak se zbavit vlhkosti?

Typy střech k renovaci

Zrenovujete prakticky jakoukoliv střechu s jakéhokoliv materiálu. Například firma Dachmantechnik.cz se zabývá renovací střech plechových, ale také betonových či keramických střešních tašek.

Do renovace se tedy můžete pustit u střech:

  • plechových
  • eternitových
  • betonových
  • s keramickými taškami

Jak probíhá renovace střechy

Při renovaci je důležité dodržet základní postup, aby byla provedená opatření co nejúčinnější.

Prvním krokem je obvykle test přilnavosti – ten se provádí zejména u plechových, případně keramických a betonových střech. Tento test zajistí výběr ideálního nátěru, který k povrchu dokonale přilne a minimalizuje se tak riziko poškození barvy. Tento krok také rozhoduje o tom, zda je nutné původní lak obrousit nebo je možné nový nátěr nanášet rovnou.

Dalším krokem je čištění střechy. V tuto chvíli odborníci odstraní mechy, lišejníky, rez a další nečistoty. K tomu se obvykle využívá vysokotlaký čistič, kartáče, brusky a odmašťovač. Povrch musí být dokonale čistý, jinak může nátěr na podklad špatně přilnout, což ovlivní jeho životnost a funkčnost.

Posledním krokem je samotný nátěr. U plechových střech se volí barva a postupuje se stejně jako při malování zdí, nanáší se tedy klasicky válečkem. Obvykle se aplikují dvě vrstvy nátěru. Barvu ještě v některých případech překrýváme finálním lakem, ve většině případů to již dnes není potřeba, protože samotná barva má všechny požadované vlastnosti – je antikorozní, odpuzuje vlhkost a odolává povětrnostním vlivům.

renovace střechy

Renovace eternitu

U eternitu je postup o něco náročnější. Stará střecha může být velmi křehká a při čištění někdy dochází k jejímu poškození, a tak se od renovace musí upustit. Eternitové střechy musí vždy renovovat (i rekonstruovat a odstraňovat) profesionálové, protože eternit obsahuje azbest, se kterým se nakládá dle zákona.

Je-li však střecha v dobrém stavu, není důvod ji nezrenovovat. V tomto případě se postupuje prakticky stejně, jako je popsáno výše – střecha se tedy vyčistí, napenetruje a natře. Zde je oproti jiným typům střech malá změna, nátěry provádíme nástřikem, abychom předešli poškození krytiny.

Čtěte také: Střešní krytiny – typy, možnosti výběru a využití

Cena renovace střechy

Pojďme na to, co vás teď jistě zajímá nejvíce – na kolik to celé vyjde?

střecha

To záleží na tom, zda se na rekonstrukci střechy vrhnete sami, nebo přivoláte na pomoc odbornou firmu. Volíte-li raději profíky, solidní firma vás seznámí se svým ceníkem – práce zahrnují všechny nezbytné kroky jako je čištění, příprava i nátěr střechy. Cenu pak firmy uvádějí za metr čtvereční, nikoliv za jednotlivé úkony.

Například odborná firma Dachmantechnik.cz poskytuje velmi kvalitní služby, renovaci plechových i jiných krytin za použití vysoce kvalitních průmyslových nátěrů, za dostupné ceny. Za renovaci metru čtverečního zaplatíte přibližně 350 korun, záleží však na daném povrchu, jeho stavu i konkrétním materiálu a postupu pro danou zakázku. Samotné čištění střechy nebo pouze antikorozní nátěr vás vyjde ještě levněji. Pro konkrétní cenovou nabídku vždy kontaktujte firmu, ceny na webových stránkách bývají spíše orientační.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply