Sauna na zahradě – jakou vybrat?

Zkuste podčlánkovou inzerci

Neznáme téměř nikoho, kdo by neměl rád wellness. Pravidelné pobyty ve wellness centrech můžete za předpokladu, že na to máte vedle domu dostatek prostoru, vyměnit za pravidelné návštěvy vaší vlastní zahrady. Už jste přemýšleli o tom, jak by se vám tam vyjímala vaše osobní sauna nebo vířivka? Nebo obojí i s bazénem? 

Základem je dostatek prostoru na zahradě

Prvním předpokladem k tomu, abyste se mohli těšit z vlastní sauny, je dostatek místa na vaší zahradě. Na samotnou saunu ho zase nepotřebujete až tolik – svou funkci perfektně splní i nejmenší sauny o rozměrech 2 x 2 metry. Nicméně volný prostor těchto rozměrů prostě musíte mít k dispozici, bez toho to nepůjde. A co ze stavby vlastní zahradní sauny budete mít?


sauna marimex

Venkovní finská sauna Marimex ULOS 4000

Venkovní sauna Marimex ULOS 4000 je určena pro 4 osoby, vybavena je saunovými kamny s příkonem 4,5 kW a třífázovým napájením 400V. Dodávka kamen je bez kabelu. Součástí vybavení je korpus, podlaha, lavice, ochranný rám kolem kamen. Po sestavení je potřeba dřevo sauny zvenku ošetřit vhodným konzervačním přípravkem, nejlépe olejovou barvou na dřevo, pro prodloužení životnosti sauny.


Venkovní sauna má opravdové kouzlo

Vedle relaxačních účinků a pozitivního působení na lidské zdraví, kterým se dále v článku budeme také věnovat, vám venkovní zahradní sauna nabídne také něco, co v saunách ve wellness centrech nezažijete. Jedinečnou atmosféru. Zejména pokud vsadíte na celoskleněnou přední stěnu.

Postačí si to představit – sedíte večer v sauně, prohříváte své unavené svaly a u toho pozorujete přírodu nebo hvězdnou oblohu. Romantická atmosféra se pak ještě více zvýrazní v zimě. Venku sníh, všude bílo, chladný přísvit měsíce a naprosto vymetená obloha s jasnými hvězdami. A vy se u toho saunujete. Ať se nakonec rozhodnete pro saunu s ohřevem tradičními kamny, saunu s elektrickým ohřevem nebo infrasaunu, saunování ve venkovní sauně si nakonec prostě zamilujete a poté už nebudete chtít nic jiného.

Tato procedura se stane vašim oblíbeným relaxačním rituálem. Kromě toho se ale díky saunování budete těšit z mnoha příznivých účinků na vaše zdraví. Jaké účinky to jsou?

Zdravotní benefity saunování

Sauna dokáže výborně zregenerovat celé tělo a uvolnit ztuhlé a bolavé svaly. Navodí příjemnou atmosféru a zlepší vám náladu. Dokážete se v ní uvolnit tak jako nikde jinde. Kromě těchto relaxačních účinků vám ale může nabídnout také zdravotní benefity.

Střídání vysokých teplot a vlhkosti s následným ochlazením organismus otužuje a posiluje tak imunitní systém. Zlepší se vaše odolnost vůči různým nemocem, včetně těch respiračních.

V sauně se budete také extrémně potit, což napomáhá organismus vyčistit a detoxikovat. Po saunování ale nezapomeňte vždy ztracené tekutiny doplnit – nejlepší je čistá voda. Sauna také rozproudí vaši krev. Pravidelné saunování proto podporuje také krevní oběh a srdce.

V neposlední řadě může pravidelné saunování pomoci vyřešit také případné problémy se spánkem. V sauně se uvolníte jako nikde jinde, odplaví se veškeré napětí a úzkost. Když poté ulehnete k nočnímu spánku, okamžitě poznáte rozdíl. Pravidelné saunování vás dostane do duševní pohody.


Finská sauna Marimex SISU L

Tradiční finské sauny Marimex SISU L pro 2-3 osoby. Vynikají designovými prvky, jednoduchostí montáže, funkčností a dostupností. Sauny jsou určeny do vnitřních prostor s minimální teplotou 15°C a možností odvětrávání.

Saunu jednoduše zapojíte do zásuvky, funguje na elektřinu. Výška sauny činí 190 centimetrů, délka 150 centimetrů a hloubka 110 centimetrů.


Jak na to?

Pokud jste se rozhodli, že do toho půjdete a vaši vlastní venkovní saunu na zahradě chcete mít, pak nezbývá nic jiného než se do toho pustit.

Dnes už vlastní sauna není nějakou známkou luxusu, nýbrž velmi běžnou záležitostí. Z tohoto důvodu najdete řadu firem, které vám mohou postavit saunu na klíč přesně podle vašich přání. 

Pokud se ale řadíte mezi domácí kutily a s manuální zručností nemáte žádný problém, pak si malý saunový zahradní domek zcela jistě zvládnete postavit i sami. 

Pokud vás zajímá, jak postavit saunu svépomocí, můžete si předtím, než se do toho pustíte, přečíst něco o tom, co všechno stavba sauny obnáší a jak na to.

Není to ale pouze sauna, co můžete na zahradě mít.

Malý soukromý wellness hotel na zahradě? Proč ne?

Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří mají na zahradě spoustu volného místa, pak si na ní v klidu můžete vystavět celý vlastní wellness. Co vždy najdeme během pobytu v různých wellness centrech? Téměř vždy jsou to bazén nebo alespoň ochlazovací sprcha, vířivka a právě sauna.

Pokud na to máte dostatek prostoru, všechny tyto věci můžete doma na zahradě mít. Atmosféra venkovní vířivky v zimě a její zdravotní benefity by vydaly na další samostatný článek. Bazén je pak naprosto běžnou záležitostí, kterou má na zahradě dnes již spousta lidí.

Pokud se rozhodnete dopřát si luxus a všechny tyto 3 věci si postavíte, stvoříte si na své zahradě takový malý soukromý wellness hotel a relaxační ráj.

Infrasauna Marimex SMART 1000 M

Infrasauna Marimex SMART 1000 M se díky svému universálnímu designu  hodí do každého interiéru. Při výrobě bylo použito kvalitního dřeva kanadského jedlovce – hemlocku. Infrasauna Marimex SMART 1000 M umožňuje vychutnat si kouzlo saunování jedné osobě. Malé rozměry dovolují infrasaunu umístit v rodinném domě i prostornějším bytě. Skleněné dveře umožňují pohodlný výhled po okolí sauny. 

Nemáte na zahradě místo? Nevadí!

Mnohem častější než venkovní sauny jsou ty interiérové. Takže pokud máte nevyužitou místnost ve sklepě či jinde v domě, není nic lepšího, než ji povýšit na domácí spa! Kromě již zmíněné vířivky (v interiéru ideálně pevné, nikoliv nafukovací) sem umístíte také klasickou finskou saunu nebo infračervenou saunu.

Každá z variant má své výhody. Finská klasika vás nechá vypotit a odpočinout za poměrně krátkou dobu, přičemž proces se nejčastěji několikrát opakuje. Je dobré, pokud máte v blízkosti sauny sprchu se studenou vodou či ochlazovací bazének. Oproti tomu v infračervené sauně nedosahuje teplota takové výšky a abychom se příjemně prohřáli, můžeme zde setrvat i hodinu. Kromě toho má pozitivní vliv na tvorbu kolagenu a správnou funkci pokožky. Nezapomeňte svou saunu vybavit ani doplňky na saunování jako jsou různé opěrky, dřevěný kbelík s naběračkou pro ochlazování kamenů, lávové kameny do saunových kamen, solné kameny, byliny a vonné oleje.

Autor: Marek Kočan


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup