Skandinávský styl –  opravdová síla minimalismu, jak na něj?

Zkuste podčlánkovou inzerci

Skandinávský styl je charakterizován jednoduchostí, funkčností a přírodními materiály. V interiéru se objevují světlé barvy a jednoduchý design nábytku, který zdůrazňuje pohodlí a praktičnost. Tyto prvky vytvářejí příjemnou a útulnou atmosféru, která připomíná severskou krásu. Důraz na přírodu se projevuje v použití dřeva a kamene, což dodává interiéru vzdušnost a svěžest.

Přestože byl styl dříve spojován převážně s firmou Ikea, dnes lze najít minimalistický nábytek v různých obchodních domech i od menších výrobců. Pokud chcete zařídit svůj domov v tomto stylovém provedení, zvolte prvky, barvy a materiály, které se od něj očekávají, a využijte rad a tipů, jak dosáhnout pravé skandinávské atmosféry.

Severské prvky: co je pro ně typické?

  • Záclony a závěsy zde vůbec neúčinkují. Pokud na ně ale nenecháte dopustit, tak minimálně přes den je nechte roztažené, aby interiérem proudilo dostatek světla.
  • Úkolem nábytku je, aby prostor byl co nejméně stísněný a tmavý. Tudíž jděte spíše po světlých odstínech. Na těžkopádný a obrovský nábytek ani nemyslete. Využijte i zrcadel, které interiér ještě více opticky zvětší a prosvětlí.
  • Základem je dřevo. Nejvíc vhodné je masivní a surové, které dodá pocit propojení s divokou severskou přírodou a navíc poskytuje domovu teplo.
  • Přírodní materiály jako je textil, dřevo či kůže jsou nezbytnou součástí tohoto stylu a nahrazují tak nevzhledné plasty, které v naprosté většině případů nevypadají dobře.
  • Světlé barvy doprovázeny s výrazným kontrastním prvkem, dominují celému interiéru a dokážou ho tak velice oživit.
  • Útulnost a pohodlí je pro skandinávce naprostá nutnost. Měkké polštářky, pletené deky a ostatní textilní doplňky, tudíž jsou nezbytnou součástí tohoto interiéru.
  • Takto jednoduchému zařízení můžete dodat netradiční a designové kousky, které se tak stanou dominantou místnosti. 
skandinávský styl interiér

Důležitost světla a bílé barvy

Při zařizování domovů se obyvatelé skandinávských zemí drží hlavně světlých barev, a to zejména bílé. Dělají tak převážně kvůli krátkým dnům a dlouhým nocím, které naštěstí my neznáme. Obzvláště bílá barva místnost opticky nejen zvětší, ale taky dodá pocit protáhnutí celého dne. Ovšem je důležité se zaměřit na více odstínů těchto barev, čistě bílý interiér působí velmi sterilně. Tudíž je vhodné kombinovat již zmíněnou bílou společně s béžovou krémovou, ale také se slonovou kostí a jemně pastelovými tóny. 

Důležitost světla s sebou přináší další typický a důležitý prvek, což je velké množství osvětlení v různých tvarech, materiálech a také barvách. Lampy jak stojací a stolní, ale také i lustry jsou doplňky, které by si v každém skandinávském interiéru měly najít svoje místo. Avšak velkým trendem dnešní doby se stávají žárovky klasického tvaru pouze na dlouhém kabelu a bez stínidla.

TIP: Jak zařídit ložnici a vybrat ideální lůžkoviny? Všechny důležité informace pro vybavení toho nejlepšího místa pro spánek a odpočinek najdete v našich předchozích článcích.

Úloha severské přírody

Severskou přírodu vystihuje zejména dřevo. Skandinávci se tomuto přírodnímu materiálu neradi vyhýbají, tudíž nábytek z masivního dřeva hraje při zařizování domova velkou roli. A není divu, působí luxusně, tvoří nezaměnitelný pocit domova, udržuje teplo, ale také naplňuje bydlení krásnou vůní. Pokud sáhnete po kvalitních kusech, tak nebudete na omylu, vydrží opravdu mnoho let a vypadají skvěle. Správně povrchově upraveným dřevem, skandinávci obkládají zdi nejen v místnostech, ale také v koupelnách.

Dřevo není jediným přírodním materiálem, který se na severu používá. Dalšími takovými jsou kůže a kožešiny, které skandinávci využívají hlavně na koberečky a předložky. Své místo zde mají i materiály, jako je kámen, kov nebo sklo. Skvělým doplňkem jsou skleněné vázy, do kterých umístíte dekorační trávu či jiné pokojové květiny, které dodají interiéru život a pravé propojení s přírodou.

scandi

Hygge – komfort a harmonie

Skandinávský životní styl, který je proslulý jako “hygge“, se snaží dosáhnout pohody, komfortu, harmonie a klidu prostřednictvím jednoduchých, ale krásných interiérů. Přestože je nábytek v tomto stylu poměrně jednoduchý, neznamená to, že by byl prázdný a nudný. Naopak, Skandinávci dávají přednost bohaté škále doplňků, které dodávají celému prostoru atmosféru tepla a útulnosti.

Tyto doplňky, jako jsou hebké a pletené deky, měkké polštářky, svíčky a keramické hrníčky, se staly neodmyslitelnou součástí jejich životního stylu, což jim pomáhá udržovat se mezi nejšťastnějšími národy na světě.

Oživte interiér sytými barvami a geometrií

Bílá a světlé barvy v interiéru mohou být monotónní, ale stačí pár správných kousků nábytku a dekorací, abyste se tohoto problému zbavili. Skandinávci milují syté a výrazné barvy, jako je černá, která dodá interiéru kontrast. Polštáře, židle a jiné textilie v černé barvě se stanou dominantou místnosti. 

Geometrické tvary jsou také velmi oblíbeným prvkem v této stylové linii. Aplikujte je na kovová stínidla lamp a lustrů, na obrazy nebo textilie. To vše dodá interiéru moderní a sofistikovaný nádech. Nezapomeňte ani na důležitost detailů. Krásné koberce, výrazné polštáře a stylové křeslo dodají interiéru charakter a zajistí, že se v něm budete cítit příjemně a komfortně.

Autor: Kamil Vítek


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup