Každý vášnivý zahrádkář má většinou doma na zahradě také skleník. Pro lidi, kteří oblibují práci na záhonech a rádi pěstují vlastní ovoce či zeleninu je jejich skleník takovou oázou míru a klidu, kde při péči o své rostlinky zrelaxují. Ve skleníku se daří mnohem lépe také samotným pěstovaným rostlinám.
To ale samozřejmě nejsou všechny výhody pěstování ve skleníku. Tou největší je rozhodně možnost vypěstování neobyčejných plodů, které by na běžném záhoně nejspíše nevyrostly. Skleník totiž vytváří výborné podmínky i pro teplomilné rostliny. Chcete si vypěstovat vlastní citrusy nebo například granátovník? Se skleníkem je to možné.
Skleník je také ideálním místem k zazimování muškátů, a nejen to. V zimě v našich bytech není takový vzduch, který by byl pro některé druhy rostlin ideální. Bývá příliš suchý. Tomu lze ve skleníku snadno zamezit. Na zimu proto do skleníku můžete umístit také pokojové rostliny, kterým horký a suchý vzduch příliš nevyhovuje.
Ve skleníku jsou navíc všechny vaše rostliny chráněny také před rozmary počasí či případnými domácími mazlíčky. Správný pěstitel má proto ve skleníku právě ty rostliny, které jsou nejcitlivější a nejnáročnější na péči.
Co však dělat v případě, že jste se rozhodli si nový skleník pořídit? Jaké jsou možnosti? Podle čeho vybírat? Na co si dát pozor? Poradíme v článku.

Výběr nového skleníku krok po kroku
Výběr skleníku není složitou záležitostí, nicméně existuje pár parametrů, které byste si měli pohlídat. Důležitým faktorem při výběru je hlavně materiál skleníku.
Materiál skleníkové výplně
V prvním kroku výběru skleníku budete muset rozsoudit otázku sklo vs. polykarbonát. To jsou materiály, které se používají k výrobě skleníkové výplně nejčastěji.
Každý materiál má jiné výhody. Sklo má dlouhou tradici, konstrukce skleníků ze skla bývá robustnější a těžší a má dlouhou životnost. Nevýhodou je, že v případě běžného skla hrozí při poškození skleníku a rozbití skla případné zranění (kvůli ostrým hranám úlomků). Ve většině případů musí mít skleníky ze skla také betonovou podezdívku.
Alternativou je skleník z polykarbonátu. Výhodou tohoto materiálu jsou lepší termoizolační vlastnosti. Polykarbonátový skleník je proto ideální právě pro pěstování teplomilných rostlin, například citrusů. Jeho výhodou jsou také nižší náklady, a to jak na pořízení, tak na zimní provoz. Výborná je také údržba. V případě poškození polykarbonátového plátu jednoduše vyměníte tento plát a skleník je zase jako nový. Nevýhodou polykarbonátu při srovnání se sklem je nižší světelná propustnost.
Před výběrem nového skleníku si proto musíte nejdříve ujasnit, co v něm chcete pěstovat. Na základě požadavků rostlin na teplo a světlo poté vyberete vhodný materiál.
Materiál konstrukce skleníku
Co se týče samotné konstrukce skleníku, nejpoužívanějším materiálem jsou hliníkové profily. Jsou univerzální, často z nich bývá postavena také zimní zahrada. Profily jsou lehké a snadno se montují. Snesou i vyšší zatížení, ale pouze do určité hranice. Pokud bydlíte v oblasti, kde v zimě padá hodně sněhu a střecha skleníku tak musí během chladného období snést extrémní zatížení, lepší bude konstrukce z pozinkované oceli. Vydrží toho hodně. Pozinkovaná vrstva zase ochrání konstrukci před korozí.
Alternativou je pak trubková konstrukce, která je podobná té ocelové – snese i horší povětrnostní a sněhové podmínky.
Tvar skleníku
Skleníky bývají buď obloukové, nebo sedlové. Rozdíl spočívá v tom, jak budete skleník konstruovat. V případě sedlových skleníků budete osazovat jednotlivé tabulky skleníkové výplně do připravených rámů. Výhoda tohoto způsobu je, že v případě poškození jedné tabulky materiálu jí snadno vyměníte za novou. Pokud ale přijde větší nepřízeň počasí, například silný vítr, může vám jednotlivé tabulky materiálu ze skleníkové konstrukce snadno vyházet.
Obloukové skleníky jsou konstruovány jinak – jednotlivé pláty jsou připraveny tak, aby po vložení do konstrukce skleníku nevytvořily na střeše sedlo, nýbrž oblouk. Do těchto plátů se vítr nemůže opřít tak snadno, a proto materiál v obloukových sklenících i při větší nepřízní počasí nevypadává.
Vybírejte tedy podle toho, zda vám víc vyhovuje snadnější a rychlá montáž nebo naopak vyšší odolnost vůči rozmarům počasí.
Příslušenství
Jako poslední faktor při výběru zvažte také příslušenství skleníku. Má skleník střešní okno? Kolik má dvířek a větracích otvorů? Má v ceně také nějaké regály nebo poličky? Na základě vašich preferencí se poté rozhodněte, který skleník je pro vás ten nejlepší.

Stavba skleníku
Zakoupený skleník si můžete nechat postavit od odborníků. Pokud je ale manuální zručnost vaší doménou, určitě to zvládnete i sami.
Stavba skleníku začíná už výběrem vhodného místa. V případě skleněného skleníku bude poté nutné vybudovat na jeho místě také betonovou podezdívku. Čím je skleník větší, tím pevnější a kvalitnější základy byste měli vystavět. Zajistí to jeho dlouhou životnost.
Dále už pak přijde na řadu samotná konstrukce. Způsob, jak jí vystavět, se může lišit podle různých výrobců i materiálů. Informujte se proto tam, kde jste váš nový skleník zakoupili. To samé pak platí o opláštění skleníku. Poté, co založíte poslední tabulku výplňového materiálu, je váš nový skleník připravený na pěstování.