Skryté žlaby – inovativní řešení pro moderní domy

Moderní a minimalistické stavby si často žádají netradiční řešení a úpravy. Jedním z nich jsou skryté okapy, které nabízejí moderní vzhled, praktičnost, funkčnost a působí esteticky i na “klasických” domech. Jak takové okapy fungují, jaké vybrat, nebo jaké jsou jejich výhody si povíme v našem článku. 

Skryté okapy nejen pro minimalistické stavby

Skryté okapy jsou zvenčí budovy prakticky neviditelné, hodí se tak ke všem typům budov, zejména k těm moderním a minimalistickým, kde by klasický okap narušoval vzhled domu. 

Díky instalaci nadřímsových okapů splývá střecha přímo s fasádou a žlaby netvoří žádný “předěl”. Odpadá nám tedy náročný výběr vhodné barvy a materiálu klasického okapu, který by ladil s celým konceptem. 

Skryté žlaby jsou tedy vhodné pro všechny moderní budovy, precizní architekty a náročné majitele domů, kteří si potrpí na detail a eleganci. 

Zdroj: Blachotrapez.cz

Jak skryté žlaby fungují?

Nejčastěji se skryté okapy instalují přímo do střešní konstrukce. Systém tvoří nenápadná prohlubeň, která při dešti shromažďuje spadanou vodu. Ta dále putuje do skrytého žlabu na konci střechy, který je zavěšen na speciálních hácích a uschován pod krytinou velmi podobnou krytině střešní. 

Další část systému je zabudovaná ve zdi domu – jedná se o odtokový svod, které není na první pohled vůbec patrný. Do tohoto svodu je dešťová voda ze záchytného žlabu odváděna. Svody se často zakomponují do zateplení domu.

Instalace skrytých okapů

Celý systém skrytých okapů se skládá z následujících komponentů – nastavitelných háků pro uchycení krycích lišt, zpevněných krycích lišt, spojek krycích lišt a rour, podžlabových pásů a dalších důležitých součástí, které jsou nezbytné k sestavení odvodového systému. 

Instalace skrytých okapů není pro zkušeného stavaře náročná. Abyste však měli záruku, že bude vše fungovat jak má, přenechejte instalaci okapů odborné firmě, která se zabývá nejen jejich sestavováním, ale také výrobou a prodejem. Těchto firem na stavebním trhu díky stoupající oblibě skrytých žlabů stále přibývá. Mezi odborníky nejen na okapy, ale také na celé střechy a krytiny, patří například firma Blachotrapez. Specialisté z Blachotrapez se věnují výrobě střešních a fasádních krytin, ale i kompletaci celých střešních systémů včetně skrytých okapů – a to nejen v České republice, ale také v dalších státech Evropy a jiných oblastí. 

Výhody a nevýhody skrytých žlabů

VýhodyNevýhody
+ vysoká estetická hodnota
+ perfektní těsnost a funkčnost
+ dlouhá životnost
+ poměrně snadná montáž
+ někteří výrobci nabízejí velmi dlouhou záruku (i 40 let)
– vyšší cena než u klasických okapů
– je třeba na instalaci myslet už při stavbě
– většinou je nutné nechat systém instalovat odbornou firmou

Zdroj: Blachotrapez.cz

Leave a Reply