V dnešní době stále více lidí hledá způsoby, jak si zjednodušit život a ušetřit čas. Jedním z možných řešení může být chytrá domácnost, neboli smart home. Možná jste o této technologii již slyšeli, možná ne. Určitě vás ale napadlo, zda je toto řešení vhodné pro vás a vaši rodinu. Chcete mít kontrolu nad svým domovem i z dálky? Chcete, aby se vaše domácnost přizpůsobila vašim potřebám a preferencím? V tom případě by vás mohla zajímat možnost chytré domácnosti.
Určitě jste viděli filmy, kde se dveře domu otevřou samy od sebe a všechny světla se rozsvítí, jakmile někdo přijde do domu. To už je dnes skutečností. Ovšem pro někoho může být taková domácnost strašidelná, ale pro jiného je to příjemná a praktická věc.
Spisovatel Karel Čapek vymyslel slovo “robot”, které je dnes celosvětově známé, ale ve svém díle varoval před tím, že by se roboti mohli stát našimi pány a ovládat nás. Ale je tomu skutečně tak? V následujícím článku vysvětlíme, co to vlastně chytrá domácnost znamená a jaké jsou její výhody i nevýhody. Pojďme si tedy odpovědět na otázku, zda je chytrá domácnost právě pro vás.

Chytrá domácnost – co to vlastně je?
Smart home je moderní technologie umožňující automatizaci různých činností v domě, jako například osvětlení, topení, klimatizaci či dokonce zabezpečení. Řízení chytré domácnosti provádíme pomocí hlasových asistentů, mobilních aplikací nebo dokonce i umělou inteligencí. Můžete tak jednoduše ovládat svůj dům z gauče, ale klidně i z opačné části světa. Řídící centrální jednotce jednoduše řeknete, aby rozsvítila světlo, ta vyšle pokyn a světlo se rozsvítí. Chytrá domácnost tedy přináší spoustu výhod, mezi které patří například úspory energií a zvýšené pohodlí.
Jak ovládat smart home
Centrální řídící jednotka je srdcem každé chytré domácnosti a v podstatě je to ona, kdo je pánem domova. Zadáváme do ní počáteční informace o tom, co chceme udělat, ale poté je to právě ona, kdo odesílá pokyny. Jednotka ví všechno o každém chytrém spotřebiči, synchronizuje se s nimi a koordinuje jejich činnost. V podstatě přetlumočí naše potřeby a dohlíží na to, aby vše fungovalo podle našich představ. V mnoha ohledech je to podobné roli matky v domácnosti, která organizuje všechny aktivity v domě a dohlíží na to, aby všechno bylo na svém místě. Ostatní spotřebiče pak hlásí svou aktivitu velké “mamince”, která má vše pod kontrolou. Centrální jednotka je tedy naprosto klíčová pro to, aby všechno v chytré domácnosti fungovalo správně a bez problémů.
Proč mít chytrou domácnost?
Je to rozhodnutí, které závisí na vašich potřebách a představách. Statistiky ukazují, že nejčastějšími důvody pro pořízení smart home jsou úspora času, energie a rychlá instalace.
Jednou z hlavních výhod chytrého domu je úspora času. S chytrým domem se uvádí možnost ušetřit až 50 000 úkonů ročně, což může přinést úsporu 13,8 hodin ročně. Hledáte-li způsob pro úsporu času, je chytrý dům skvělou volbou.
Další výhodou je úspora energie. Pokud využíváte možnosti regulace topení na dálku, můžete ušetřit až 30% energie ročně. To může být velmi výhodné zejména pro rodiny s vysokou energetickou náročností.
Rychlá instalace je další výhodou chytrého domu. S bezdrátovým systémem není třeba stavebních úprav a instalaci provede specializovaný pracovník.
Cena pořízení chytrého domu není o tolik vyšší než u klasického domu. Velkou výhodou je, již zmíněná, možnost ušetření času a energie, což dokáže zajistit úsporu peněz. Kromě toho můžete přístoje zvolit nebo průběžně vyměnit, takže domácnost se vždycky dá přizpůsobit vašim potřebám.
Jaké jsou nevýhody chytré domácnosti?
Ačkoliv se může zdát, že negativa nejsou, tak vás určitě napadla jedna otázka. Co se bude dít, pokud vypadne proud? Toto je asi jediná nevýhoda. Taková situace může způsobit mnoho potíží, jako například situaci, kdy se nemůžete dostat ven ze svého domu. To je obzvláště nebezpečné v případě nouze nebo když se potřebujete co nejrychleji dostat ven.
Doporučuje se mít alternativní způsob zabezpečení dveří, jako známý klasický klíč. Špatným nápadem určitě není mít k dispozici záložní generátor připravený na takovou situaci.
Co všechno umí chytrá domácnost a jak vypadá
Možnosti, které vám centrální řídící jednotka nabízí, jsou téměř neomezené. Díky ní můžete ovládat a koordinovat téměř všechny spotřebiče v domácnosti, ať už se jedná o pračku, kávovar, robotický vysavač, sušičku, osvětlení, topení, zabezpečovací kamery nebo zámky na dveřích. Stačí vám k tomu pouze chytrý telefon a připojení k internetu.
A co když máte saunu nebo bazén? Ani to není problém. S centrální jednotkou si můžete nastavit barvu světel v sauně nebo ovládat údržbu bazénu a jeho ph, zapnutí filtrace nebo dopouštění bazénu po dobu, kdy jste na dovolené. A když potřebujete zavlažit trávník nebo posekat trávu, ani to nevadí. Stačí dálkově zapnout sekačku nebo zavlažování a váš trávník bude vypadat krásně i během vaší nepřítomnosti.
Centrální jednotka vám také umožní dálkové ovládání hudby a využití chytrých zásuvek, které vám ukážou spotřebu energie jednotlivých spotřebičů. A když nastane nějaká porucha, můžete si to hned zkontrolovat přes mobilní aplikaci.
Díky centrální jednotce se tak můžete uvolnit a nechat, aby všechno fungovalo tak, jak má. Ať už jste na dovolené nebo jen mimo domov, váš dům se postará o vše potřebné a vy se můžete plně soustředit na své aktivity. To zní skvěle, no ne?
Jak se smart home tedy začít?
Pokud s chytrou domácností právě začínáte, tak nemusíte mít obavy z rozkopávání a natahování kabelů. Je totiž naprosto běžné využívat bezdrátové připojení, které vám umožní snadnou instalaci všech chytrých zařízení.
Prvním krokem je instalace, již zmíněné, centrální jednotky, která dokáže propojit všechny přístroje v domácnosti. Poté můžete začít vybavovat svůj dům či byt chytrými spotřebiči. Ovládat je můžete i pomocí mobilní aplikace, která se dá snadno stáhnout z internetu. Většinou jsou tyto aplikace zdarma, avšak u některých značek může být potřeba za ně zaplatit.
Při výběru aplikace je důležité brát v úvahu také její jazykovou dostupnost. Pokud se chcete vyhnout jazykovým bariérám, doporučuje se vybírat aplikace od renomovaných výrobců, kteří nabízejí i českou verzi.
Pokud chcete mít jistotu, že všechna vaše zařízení spolupracují bez problémů, můžete zvolit systém od jedné značky. Tím se vyhnete případné nekomunikaci mezi zařízeními různých výrobců.
Profily a scénáře – využití a nastavení
Profily a scénáře se využívají stále častěji. A jakou úlohu vlastně mají? Jejich správné nastavení, vám může výrazně usnadnit život. Umožňují nastavení příkazů, díky kterým se například pozvolna roztáhnou rolety, rozsvítí světla nebo zvýší teplota v domě, takže ranní světlo z venku nemusí být při vstávání tak šokující.
Profil Ráno patří mezi ty nejpopulárnější. Umožní postupné probuzení, aniž byste museli vyskakovat z postele. Tento profil může například rozsvěcovat světla nebo zapnout kávovar, abyste si mohli uvařit ranní kávu.
Dalším oblíbeným profilem je Příchod domů, který vám při příchodu odemkne bránu, garážová vrata a vstupní dveře. Tento profil dále rozsvítí světla a zvýší teplotu termostatu, aby bylo v domě příjemně teplo. Posledním profilem je Noc, který vám umožní kvalitní noční odpočinek. Tento profil ztlumí světla nebo je dokonce úplně vypne, aby vám nebránily ve spánku. Dále může zatáhnout žaluzie a dokonce zamknout váš dům.
Všechny profily si můžete samozřejmě přizpůsobit podle sebe, dle vašich potřeb. Pokud máte raději čaj než kávu, můžete si místo kávovaru zapnout rychlovarnou konvici. Nebo pokud víte, že doma nikdo není, můžete si nastavit topení tak, aby se zapnulo pouze při vašem příchodu domů z práce.
Co se týče oblíbených technologií v Česku, patří mezi ně chytrá topení a bezpečnostní systémy. Tyto technologie jsou pro většinu lidí důležité – ušetří na energiích, a zároveň poskytnou vysokou úroveň bezpečnosti. Dalším oblíbeným zařízením jsou ovladače světel, které umožňují ovládání intenzity, vypínání a zapínání nebo dokonce i měnění barev.

Jak domácnost zařídit, tak aby fungovala správně?
Pro perfektně fungující smart home je klíčové, aby každé zařízení komunikovalo s těmi ostatními. Jedině tak domácnost bude jako celek fungovat správně. Tato komunikace probíhá pomocí protokolů, které podporují všechna připojená zařízení, jinak může dojít k nefunkčnosti systému. Proto již před nákupem zařízení zjistíme, zda je kompatibilní s tím samým protokolem.
Wi-fi
Umožňuje bezdrátové připojení k internetu a přenos dat mezi zařízeními. Je klíčovým prvkem pro vzdálené ovládání a monitorování chytrých zařízení v domácnosti
Bluetooth
Bluetooth hraje roli v chytré domácnosti při přímém připojení zařízení v chytré domácnosti. Má krátký dosah, obvykle okolo 10 metrů, a může být náchylný na rušení.
GSM
Používá se v zabezpečovacích systémech pro informování o důležitých událostech. Díky GSM modulu vás může systém notifikovat o změnách bez ohledu na připojení k internetu a informovat vás zavoláním či zasláním SMS nebo MMS zprávy, ale i vyskočením notifikace.
ZIGBEE a Z-WAVE
Komunikace mezi zařízeními smart home probíhá pomocí přenosu informací od jednoho zařízení k druhému. Jako příklad si tedy můžeme uvést pračku, která zašle informaci sušičce, ta zase vysavači a vysavač může odeslat informaci centrální řídící jednotce. Tento proces umožňuje komunikaci přístrojů z různých částí domu, což výrazně zvyšuje efektivitu celé domácnosti.
Pokud některé zařízení selže, systém se snaží najít jinou cestu k řídící jednotce. Díky tomu je zajištěna nepřetržitá a spolehlivá komunikace mezi zařízeními. Kontrolujte kompatibilitu s ostatními zařízeními, ještě než si chytré zařízení pořídíte. Může se stát, že termostat je kompatibilní s Z-Wave, ale nekomunikuje s ZigBee.
TIP – chytrý kurník i skleník
Chytrý kurník je zajímavým projektem, který se v poslední době objevuje na farmách po celém světě. Oproti tradičnímu kurníku je automatizovaný a umožňuje zlepšení podmínek pro slepičky a zvýšení produkce vajec. V kurníku se nachází moderní technologie, jako je vyhřívání, měření teploty a vlhkosti, ale i detektor kouře a pohybu. Ten zabrání krádežím a vandalství tím, že okamžitě informuje majitele o jakékoli podezřelé aktivitě.
Další velkou výhodou je automatické otevírání dvířek, které umožňuje slepičkám volný pohyb. Pokud se nechtějí zdržovat uvnitř, mohou odejít ven a zpět díky síťové konstrukci, která jim umožňuje snadné navádění. Chcete-li zlepšit podmínky pro své slepičky a zvýšit produkci vajec, chytrý kurník je ideální volbou.
FAQ – nejčastější dotazy
Ohrožují bezdrátové automatizované systémy život? Samozřejmě že ne. Bezdrátové systémy jsou navrženy tak, aby byly bezpečné a spolehlivé, a aby se s nimi dalo pracovat bezpečně, můžete tedy být naprosto v klidu.
A když už mluvíme o ohrožení, když zapomenete vypnout kávovar, tak není na vině systém. Samozřejmě pokud se tak stane, tak díky aplikaci, kávovar můžete vypnout odkudkoliv. Chytré zařízení nemají v úmyslu dělat neposlušnosti. Pokud ovšem stále máte pochybnosti, zkontrolujte si bezpečnostní opatření a návod k obsluze, ale můžete si být jisti, že bezdrátové automatizované systémy jsou pro vaši bezpečnost navrženy a testovány.
Přenos všech dat, jak už určitě víte, je ovládán centrální jednotkou, která dokáže rychle reagovat na jakoukoli situaci.
I v případě, že dojde k nějakému nečekanému zkratu, jsou ostatní přístroje schopny přenést informaci do centrální jednotky. Díky úspornému provozu, vám chytrá domácnost nezruinuje peněženku.
Chytrá domácnost je zkrátka spolehlivá a úsporná. Pokud by se přece jen něco stalo, centrální jednotka vás okamžitě informuje o situaci. Takže se nemusíte bát a můžete si užívat výhod, které chytrá domácnost nabízí.
Když se rozhodnete pro chytrou domácnost, může být cena různorodá, závisí na velikosti domu nebo bytu, ale také na použitých technologiích. Může se pohybovat v řádech tisíců i statisíců, dle náročnosti majitele nemovitosti.
Ovládat lze prakticky vše, co je tomu uzpůsobeno. Od žaluzií, přes topení až po žárovky. Nejžádanější funkcí chytrého domu je regulace topení. Na druhém místě je zabezpečení, včetně bezpečnostních kamer a zámků. Měření spotřeby energie je na třetím místě. Doplňkové, ale stále velmi žádané funkce jsou ovládání garážových vrat, brány, světel a audia/videa.
Autor: Kamil Vítek