Střešní krytiny – typy, možnosti výběru a využití

Zkuste podčlánkovou inzerci

Kvalitní střecha je základem každé nemovitosti. Pokládka nové střešní krytiny je však vždy nemalou finanční investicí a nová střecha musí vydržet ve výborném stavu alespoň několik desítek let. Proto byste výběr střešní krytiny rozhodně neměli brát na lehkou váhu. Jako při každé rekonstrukci, i při rekonstrukci střechy je kvalitní plánovaní samozřejmým základem. Co však brát při výběru střešní krytiny v potaz? Čím jste limitováni? Jaké existují typy střešní krytiny a z čeho máte na výběr? Vše se dozvíte v následujícím článku.

Co vzít v potaz před výběrem střešní krytiny?

Snad to nejdůležitější, co zvažujeme hned v začátku plánování, je sklon vaší střechy. Šikmé ani strmé sklony o 10-90° nemusíte řešit, použít můžete téměř libovolnou krytinu. Na nízké sklony 1-10° ale není vhodná skládaná střešní krytina, proto vybírejte z jiných typů.

Jako další přijde na řadu hmotnost krytiny. Před rekonstrukcí střechy si proto nechte zkontrolovat nosné zdivo i vazbu střechy odborníkem, který vám ohledně nosnosti střechy a maximální hmotnosti krytiny poradí. Pokud by vám to nevycházelo, pro položení těžší krytiny bude nutná také celková rekonstrukce vazby střechy. Těmi nejtěžšími krytinami jsou ty pálené a betonové. Naopak nejlehčí jsou hliníkové, bitumenové a plechové krytiny.

Posledním limitem je cena střešní krytiny. Zde se rozhodujete zejména podle vašeho rozpočtu. Nejlevnějším řešením je bitumenová krytina (cca od 180 Kč/m 2), v podobné ceně najdete i asfaltovou, vláknocementovou, plechovou a betonovou krytinu (cca od 200 Kč/m 2). Dražší volbou je hliníková krytina (od cca 230 Kč/m2). Finančně nejnáročnějším řešením je pálená střešní krytina (od cca 300 Kč/m2). 

Svou roli by při výběru krytiny měla sehrát i její značka. Vybírejte kvalitní výrobky od prověřených výrobců nabízejících dlouholetou záruku (velmi populární jsou například střešní krytiny Tondach či Bramac).

Poté, co si ujasníte tyto základní faktory, vám vznikne výběr z několika typů střešních krytin. Pro představu, jaké jsou možnosti výběru, v čem spočívají výhody jednotlivých typů krytin a jaká je jejich životnost, jsme vám připravili přehled těch nejpoužívanějších.

střešní krytiny

Typy střešních krytin

Existuje mnoho typů střešních krytin. Liší se od sebe nejen materiálem, ale také celkovým vzhledem, barvou, cenou, provedením a zpracováním, možnostmi použití, délkou životnosti a celou řadou dalších faktorů, které bereme v potaz při výběru a rozhodování.

Pálená střešní krytina

Střecha z pálených tašek je finančně nejnáročnějším řešením, je ale velmi kvalitní a její životnost se uvádí na minimálně 50 let. Použít jí lze pro střechy s minimálním sklonem 22° a více. Její hmotnost se pohybuje kolem 40-55 kg/m2, patří proto k nejtěžším typům krytin. Zároveň je ale špatně pochozí, což může hrát roli například při opravě komína. Pálené tašky mohou při zatížení praskat, a proto je k opravám na střeše nutné přistupovat opatrně.

Betonová střešní krytina

Je velmi podobná té pálené. Vysoce odolná s životností alespoň 50 let, téměř stejnou hmotností a minimálním požadovaným sklonem střechy (lze jí použít od 17°). Rozdíl je v tom, že je podstatně levnější než pálená střešní krytina a výborně pochozí, a proto opravy komína či čehokoli jiného na střeše nepředstavují žádný problém.

Asfaltová střešní krytina

Zde už nejde o tašky, nýbrž o šindel. Ten umožňuje tvarovat různé oblouky či přechody. Asfaltový šindel lze použít na střechy s minimálním sklonem 7° a více. Cena je srovnatelná s betonovou krytinou, zásadní rozdíl je ale v jejich životnosti – beton 50 let versus asfalt 15 let. Co se týče hmotnosti, asfaltová krytina patří mezi středně těžké – váží cca 10 kg/m2. Její nevýhodou je nízká požární odolnost. 

Plastová střešní krytina

Lze jí použít v podobě šablony nebo šindele. Výhodou je nízká hmotnost, dlouhá životnost a možnost vytváření oblouků či přechodů. Nižší je odolnost vůči povětrnostním vlivům. Plastová krytina často svým vzhledem imituje tašky či břidlice. Je pochozí, což usnadňuje údržbu střechy i komínu. Obdobou je gumová střešní krytina, taktéž používaná ve formě šablon. 

Plechová střešní krytina

Lehká střešní krytina (cca 2-5 kg/m2 v závislosti na použitém materiálu), která bývá vyráběna z různých materiálů (ocel, měď, zinek či hliník). Lze jí použít na střechy se sklonem od 5° a pokládá se buď plošně, nebo v podobě tašek či šindelů. Její výhodou je, že jí můžete stříhat podle potřeby a pokrýt tak i střechy s atypickými tvary. Životnost plechových krytin se pohybuje kolem 35 let a cenově spadají do střední kategorie k asfaltu a betonu (výjimkou je hliník – jeho životnost se pohybuje kolem 50 let a je mírně dražší než ostatní kovové krytiny).

Bitumenová střešní krytina

Bitumenové krytiny jsou na trhu poměrně nové. Jde o velmi lehký (4 kg/m2) a zároveň velmi odolný materiál. Tyto krytiny se pokládají v podobě desek a použít je lze na střechy se sklonem od 5°. Jejich velkou výhodou je nízká finanční náročnost a šetrnost k životnímu prostředí. Životnost mírně zaostává, pohybuje se kolem 20 let. 

Čtěte také: Skryté žlaby – inovativní řešení pro moderní domy

Závěrem

Jak vidíte, co se týče střešních krytin, možností je spousta. I v případě, že jste dost limitováni rozpočtem nebo například nízkou nosností starší střechy, vždy můžete vymyslet takové řešení, které naplní všechny vaše požadavky. 

Autor: Marek Kočan


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply