Ušetřete na energiích s programem Nová Zelená úsporám light!

Zkuste podčlánkovou inzerci

Nová zelená úsporám light (NZÚ light) je nový dotační program, který pomáhá hlavně rodinám s nižšími příjmy, které jsou energetickou chudobou zasaženy nejvíce. O dotaci si v rámci tohoto programu mohou žádat lidé, kteří potřebují efektivně a rychle snížit své náklady na bydlení. Díky dotačnímu programu lze například zateplit fasádu, vyměnit na domě okna nebo finance využít k zateplení střechy.

Pokud už jsou na nemovitosti některé úkony hotové, nemá to na schválení dotací žádný vliv – například má-li žadatel již zateplený strop, může z NZÚ light čerpat na výměnu oken za plastová s trojsklem. Dokonce je možné čerpání pouze na část oken v domě, případně na zateplení části fasády, která ještě tímto krokem neprošla.

ušetřete na energiích

Zateplujete? Peníze dostanete předem!

V čem je oproti klasice jiná Nová zelená úsporám light? V první řadě je to fakt, že žadatelé dostanou finance na opravy předem, což přímo koresponduje s tím, kdo má na dotaci nárok. U klasického programu NZÚ je totiž podmínkou, že žadatel nejprve provede opatření na vlastní náklady, dotace je mu pak vyplácena zpětně po dokončení. To však v případě důchodců či nízkopříjmových domácností, které pobírají příspěvek na bydlení, často není možné.

V praxi tedy program Nová zelená úsporám light funguje tak, že si majitel nemovitosti požádá o dotaci na daný úkon. Následně se finance převedou na účet majitele, a teprve pak může začít s realizací opatření na domě.

Kolik lze čerpat a na jaká opatření?

kolik lze čerpat V RÁMCI NZú?

V tomto programu je zajímavé také to, že se nikde neuvádí, kolik metrů čtverečních lze zateplit. To ale vůbec nevadí, protože na to se vás při žádosti nikdo ptát nebude. Stát totiž usiluje o to, aby se nemovitosti zateplily co nejdříve celé, takže žadatel načerpá dotaci a může zateplovat střechu o rozměru 40 m2 i o rozměru 150 m2. V žádostech nikde nefigurují žádné rozměry, a to ani u oken či dveří. Proto je čerpání tak výhodné, jde to snadno a rychle, bez dokládání většiny dokumentace, stavebních posudků nebo povinnosti zajistit si stavební dozor.

Chcete čerpat dotace? Poradíme vám, jak na to!

Určitě si pamatujete z fyziky a základní škole, že teplo stoupá vzhůru (na tomto principu funguje třeba i horkovzdušný balón). Není tedy divu, že největší podíl při úsporách za vytápění má zateplení střechy či stropu. Tímto krokem lze ušetřit za topení až 30 % z původní spotřeby, což je opravdu hodně. Na zateplení stropu můžete získat dotaci až 50 tisíc korun, v případě zateplení střechy je to až 120 000 korun. NZÚ light navíc nezná formuláře, ve kterých byste museli dlouze vyplňovat metry čtvereční a přepočítávat na získáné finance. Ať už má vás strop výměru 70 nebo 200 m2, vždy čerpáte maximální možnou částku. A když vám peníze zbydou? Nevadí, vracet je nemusíte!

Podmínky pro získání dotací z NZÚ light

Příspěvek z programu Nová zelená úsporám light mohou čerpat majitelé či spolumajitelé nemovitostí, kteří jsou v daném domě hlášeni k trvalému pobytu minimálně od 12. září 2022. Jednat se může o rodinný dům či nemovitost určenou k rekreačním účelům s číslem popisným.

Podmínkou tedy je:

  • vlastnictví či spoluvlastnictví dané nemovitosti
  • žadatel musí být na adrese trvale hlášen alespoň od 12.9.2022
  • žadatel musí pobírat starobní důchod, nebo invalidní důchod třetího stupně nebo musí pobírat příspěvek na bydlení, a to vše v rozmezí od 12.9.2022 do dne podání žádosti

Jak žádat o dotaci?

Podání žádosti je velmi snadné. Žádá se prostřednictvím elektronického formuláře a bankovní identity občana. Pokud toto slyší starší lidé, může je to odradit, což je ale škoda. S vyřízením bankovní identity vám totiž pomohou na přepážce vaší banky během pár minut. Některé banky nabízejí aktivaci bankovní identity také telefonicky. Se samotným vyřízením pak mohou starší občané požádat své děti či vnoučata, nicméně pokud nikoho mladšího v okolí nemají, mohou požádat také terénní sociální pracovníky nebo zaměstnance obecní samosprávy.

Žádost vyplníte snadno díky manuálu, který je dostupný ke stažení.

Kontrola využitých prostředků

Je samozřejmostí, že po načerpání dotace vás někdo zkontroluje, aby se vědělo, kam poskytnutý příspěvek putoval. Před realizací opatření si nezapomeňte nastudovat, jaké parametry má finální zateplení mít (viz níže). Kontrola se provádí většinou pouze prostřednictvím fotografií. Nezapomeňte si vyfotografovat celý průběh, jsou-li nějaké konstrukce ve finále zakryté, pořiďte jejich obrázky ještě před zakrytím. Následně vyfotografujte celé finální dílo. K fotografiím ještě přiložíte doklad o provedení prací od stavební firmy.

kontrola využitých prostředků NZú

Parametry pro získání dotace – materiály

nzú

TIP: Ušetřete čas i peníze s foukanou izolací – odborníci provedou zateplení rychle a bez zbytečného nepořádku. 

Závěr

Dotační program Nová zelená úsporám light je zcela unikátní. Díky němu totiž na dotaci dosáhnou i nízkopříjmové rodiny, pro které je našetřit si finance na opravu velmi náročné. NZÚ light poskytne finance ještě před realizací, tudíž vlastní kapitál není potřeba. Dotace pomůže ušetřit až 30 % nákladů na vytápění, což v dnešní době není zanedbatelná částka. Pokud patříte do cílové skupiny, rozhodně stojí za to si žádost podat!


reklama


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup