Vánoční květinové aranžmá

Zkuste podčlánkovou inzerci

Prosinec a zejména Vánoce jsou obdobím, kdy různé květiny a květinové dekorace patří do našich příbytků více než jindy. I když se to možná nezdá, jsou to právě květiny a různá květinová aranžmá, co dodává interiéru tu správnou vánoční atmosféru. Vše ostatní pak navazuje právě na ně. Jaké květiny jsou na Vánoce nejlepší? Co všechno můžete ozdobit? Jaké materiály při výrobě vánoční květinové dekorace použít? Pokud postrádáte inspiraci, načerpejte nějakou z našeho článku.

Jaké květiny na Vánoce použít?

K nazdobení interiéru a vytvoření vánoční atmosféry nejlépe poslouží takové květiny, které jsou na pohled krásné a mají výrazné barvy – základem jsou červená, zelená nebo bílá, vaší fantazii se ale meze nekladou. Mezi typické vánoční rostliny proto patří například poinsettie, hvězdníky, které možná znáte pod názvem amarylky, vánoční kaktusy či bramboříky.

Jak jsme již zmínili, červené, zelené nebo bílé květinové aranžmá je nesmrtelnou vánoční klasikou. Vy se ale na tyto barvy nemusíte omezovat. K výzdobě můžete použít proto i jiné květiny, například gerbery, orchideje, lilie, karafiáty, bledavky, banksie nebo růže. Pokud budete vyrábět květinové aranžmá v extravagantnější barvě, důležitější než samotná barva květů, bude celkové sladění výzdoby s barvami a stylem vašeho interiéru. Při výběru květin myslete proto také na tento faktor.

Pokud pěstujete na zahradě zajímavé rostliny, nemusíte se bát ani jejich využití ve výzdobě. Spousta lidí získává materiál pro jejich květinová aranžmá z okrasného keře, například z cesmíny. Ta je další rostlinou typickou pro vánoční období.

vánoční květinové aranžmá

Jaké materiály používat při výrobě vánočních dekorací?

Vánoce jsou obdobím se specifickou atmosférou. Je to čas tradic, kdy ožívá také symbolika. Ta je hodně důležitá i ve výzdobě a při výběru materiálů pro vánoční dekorace. Nejpoužívanějšími jsou stále přírodní materiály.

K výrobě vánočních dekorací se proto nejčastěji využívají jehličnaté větve. Kromě toho, že souvisí se samotným vánočním stromem, symbolizují také něco trvalého a stále zeleného, co bez jakékoli úhony přečká nepříjemné zimní období. Symbolizují životní sílu a odvahu, a proto své místo ve výzdobě na konci roku, kdy se chystáte vstoupit do nové životní kapitoly, neztratí nikdy.

K doplnění vánočního aranžmá lidé často používají i různé plody, nejčastěji jablka nebo ořechy. Ořechovými skořápkami můžete krásně dotvářet vánoční atmosféru, nebo z nich dokonce vyrábět samostatné dekorace.

Při doplňování výzdoby pak hlavní roli hrají opět přírodní materiály. Vsadit tak můžete například na chvojí, mech, šišky (či celé jehličnaté větve se šiškami) či na malé kousky dřeva a stromové kůry. Všechny tyto materiály interiér vašeho domova rozehřejí a vdechnou mu vánoční atmosféru.

Doplňkově pak můžete do svých dekorací zkusit zařadit i umělé materiály – například korálky, malé lesklé kousky kamínků či minerálů, třpytivá sklíčka a podobně. V tomto případě ale rozhodně platí, že méně je více. Z umělých materiálů proto vybírejte raději střídmě.

Co můžu vyrobit? A co všechno můžu nazdobit?

Základem květinových vánočních dekorací jsou samozřejmě adventní věnce. Na těch se můžete doslova vyřádit. Šišky, květiny, jehličnaté větve, mech, ořechové skořápky, stuhy – na adventní věnec si můžete dát cokoliv, co vás napadne. Položte si je kamkoliv, kde se vám to bude líbit – na nábytek či například parapet. Položené adventní věnce můžete krásně zkombinovat se svícny. Můžete si je ale klidně také pověsit – na dveře, pod strop či na lustr.

Již zmíněné svícny jsou také samostatnou kapitolou – můžete si je pomocí přírodních materiálů dozdobovat, nebo dokonce vyrábět. Větší svícny můžete vyrobit z vykrojeného jablka, menší z ořechové skořápky. Populární jsou také svícny, které vzniknou navrstvením jehličnatých větví na sebe. V tomto případě si ale dejte pozor na riziko vzplanutí použitého materiálu.

Vánočními květinami pak můžete dozdobit i samotný nábytek či lustry. Vánoční dekorace dopřejte i květinám a truhlíkům.

Na Vánoce toho jde vyrábět a zdobit mnoho. Nenechte se ale zápalem do vyrábění dekorací unést až příliš. Dojmu přeplácanosti je lepší se vyhnout – to, kam své dekorace umístíte a jak budou celkově v interiéru vypadat, proto vždy zvažujte předem.

Autor: Marek Kočan


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup