Venkovský styl domácnosti – jak na něj?

Zkuste podčlánkovou inzerci

Venkovský styl je v poslední době stále více populární, především kvůli jeho útulnému a příjemnému charakteru. Pro mnoho lidí je představou starý dům s masivními podlahami, trámy na stropě, kachlovými kamny a dřevěnými okenicemi. Avšak, bydlení ve venkovském stylu není určeno pouze pro majitele těchto pohádkových chalup, ale také pro všechny, kteří touží po této atmosféře v moderní stavbě, nebo dokonce v bytě. Zkuste to také a budete se cítit jako na venkově i při bydlení ve městě.

Bydlení ve venkovském stylu můžete mít i v moderním bydlení, stačí jen využít správné prvky. A to jsou ty, které jsou pro něj typické, jako například zdobné textilie, vůně masivního dřeva a starožitné doplňky. Právě ony vnesou do interiéru útulnost a pohodlí. Tyto prvky dodají bytu atmosféru, kterou byste mohli mít například i u babičky na venkově.

Útulnost a romantika jako na venkově

Venkovský styl se projevuje teplým dřevem a textilními doplňky, které dodávají interiéru útulnou atmosféru. Krb je jako třešnička na dortu, ale i bez něj můžete dosáhnout podobného efektu. Stačí použít velké svíčky s vůněmi dřeva, které vás přenesou přímo do venkovské chaloupky. A pro ještě větší romantiku zasaďte čerstvé květiny do keramické vázy na jídelním stole. Ty dodají interiéru živý nádech a zároveň vytvoří příjemnou atmosféru.

venkovský styl

Zdobený venkovský interiér

Při vytváření domácnosti ve venkovském stylu, nezapomeňte na důležité textilní doplňky, které dokonale dotváří atmosféru.

Počínaje pohovkou, na ni nezapomeňte položit zdobené polštářky s výšivkami a pletenou deku pro chladnější večery. Na jídelní stůl nezapomeňte umístit pěkné prostírání a běhoun, a pokud nejsou židle čalouněné, nezapomeňte na měkké podsedáky.

Krajkové záclony a vzorované závěsy jsou neodmyslitelnou součástí venkovského interiéru. Můžete také experimentovat s motivem ložního prádla. Doporučujeme zvolit jednu základní barvu nebo motiv a od toho se odvíjet. V opačném případě může interiér působit „přeplácaně“. Mezi nejvhodnější motivy patří kostka, drobné květiny, puntíky nebo proužky. Textil můžete doplnit také krajkou nebo výšivkami.

TIP: Velmi podobné prvky jako venkovský styl zahrnuje také bydlení ve stylu Provence. V tomto případě však sáhneme po trošku jiné barevné paletě – jak zařídit interiér ve stylu Provence vám poradíme v našem předchozím článku.

Připravte se na návrat ke kořenům tradičního života v harmonii s přírodou. V interiéru by mělo být dominujícím materiálem masivní dřevo, jehož vůně provoní celý interiér. V kuchyni nebo jídelně by neměl chybět velký jídelní stůl a židle či lavice. Obývací pokoj bude příjemným místem k odpočinku s čalouněnou pohovkou, masivními komodami, konferenčním stolkem a možná i malou podnožkou. 

Venkovský styl bydlení přináší jednoduchost, klid a harmoničnost do vašeho domova. Při jeho výběru dbejte na kvalitu materiálů a zároveň na to, aby byly v souladu s celkovým stylem bydlení.

interiér ve venkovském stylu

Oživte interiér detaily a doplňky

Doplňky i detaily by se měly vyskytovat v každé místnosti. A kde jinde se tuto kombinaci podaří realizovat lépe než v kuchyni a „obýváku“? Tyto prostory jsou místem, kde se můžete vyřádit s detaily a krásnými doplňky. Například otevřené police mohou být plné malovaného porcelánu, starých kousků jako mlýnek na kávu po babičce, a jiných rodinných relikvií. V létě by na stole neměla chybět váza s čerstvým květinovým zápěstím, zatímco okenní parapet se může stát zdrojem čerstvých bylinek, které lze použít při vaření. 

Obrazy také hrají důležitou roli v dekoraci – nejen rám, ale i motiv, má svůj význam. Inspirujte se i obrazy, které se nacházejí na stěnách vašich předků a zvažte, zda by nebylo krásné vrátit se k tématům jako jsou chaloupky, příroda, zátiší plné květin či ovoce.

Pravé osvětlení venkova

Osvětlení je klíčovým prvkem pro každý interiér a v případě venkovského stylu to není jinak. Místo toho, abyste se soustředili na moderní a sterilní bodovky a LED světla, zaměřte se na jedinečná a nápaditá řešení, jako jsou závěsné lustry s malovanými keramickými stínidly nebo světla z přírodního kovu či dřeva. Venkovský styl volá po teplém a žlutém světle namísto chladného bílého světla, které je často spojováno s moderním stylem. Lucerničky se svíčkou uvnitř dodají nejen světlo, ale také působivou dekoraci. A pokud jde o stolní nebo stojací lampy, volte modely s textilními stínidly, které dodají interiéru vláčnost a teplo.

doplňky venkovský styl

Moderní venkovský styl je taky cesta

Určitě se nemusíte obávat, že vaše bydlení bude připomínat staré babiččino útočiště. Dnes můžete sladit moderní prvky s venkovskými a vytvořit tak nadčasový interiér. Pokud nemáte v plánu vyměnit nábytek, stačí ho obohatit o správné doplňky, aby vyzněl jako byt ve stylovém venkovském stylu. Pro střídmý a elegantní vzhled sjednoťte vše do jednoduchých barev a nechte, aby vynikl masivní nábytek a výrazné dekorace, které váš styl podtrhnou. Pro moderní vzhled můžete využít kontrastů světlých a tmavých barev, stejně jako lesklé kovy a kvalitní tvrzené plasty.

TIP: K modernímu venkovskému stylu můžete kromě “klasiky” využít také nápaditý nábytek z palet doplněný o patinu či pěkné čalounění. Jak vyrobit posezení nebo třeba botník z palet poradíme v našem předchozím článku!

Autor: Kamil Vítek


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup