Vistárie – jak ji pěstovat?

Zkuste podčlánkovou inzerci

Bohaté převisy voňavých květin zdobící vaši terasu, zábradlí, plot nebo dokonce vchod do domu? Vytvořit je můžete s vistárií. Tato květina hojně rozšířená po spojených státech i Asii příliš často v našich zahradách místo nenachází, což je velká škoda. Zaujme totiž na první pohled, velmi rychle roste a není příliš náročná. Pojďme se podívat, jak vistárie pěstovat, kde ji vysadit a jaký druh vybrat.

Pěstování vistárie

Vistárie jsou bohatě kvetoucí popínavé rostliny z čeledi bobovitých. Jedná se o jedovaté rostliny, což je třeba mít na paměti při výsadbě do zahrad, po kterých se pohybují malé děti a domácí zvířata. Bílé, fialové či růžové květy se objevují již od dubna a postupně nakvétají až do léta. Květy silně voní a do zahrady přilákají mnoho opylovačů. Jedná se o vytrvalou, plně mrazuvzdornou rostlinu vhodnou pro celoroční pěstování venku.

  • Stanoviště – ideální je teplé a slunné stanoviště, v polostínu nebude tak bohatě kvést.
  • Zálivka – nároky na vláhu se nijak neliší od ostatních rostlin. Po výsadbě pravidelně zaléváme, abychom podpořili zakořenění. Stejně tak musíme pravidelně rostlinu zalévat při pěstování v květináči. Vzrostlý keř už si s vláhou poradí sám, zaléváme pouze v období velkého sucha.
  • Substrát – vhodná je dobře propustná půda bohatá na humus.
  • Hnojení – přihnojujeme na jaře, zejména hnojivy s obsahem draslíku, který podporuje kvetení.
  • Množení – množit můžeme vistárii semeny, která dozrávají po odkvětu v luscích. Dalším způsobem je hřížení, které provádíme na jaře nebo v létě.

Pěstování vistárie v květináči

V květináčích si předpěstováváme zejména sazenice, které plánujeme později vysadit do zahrady. Vistárie je poměrně vzrostlá květina, která se může ve vhodných podmínkách dorůstat výšky (délky) až 20 metrů. Pěstování v květináči tedy znamená radikální řez, který může způsobit omezené kvetení. Chcete-li ji i přesto v nádobě pěstovat, zvolte dostatečně velký květináč s objemem až 50 litrů.

Tento způsob je vhodný také pro pěstování vistárie na balkoně. Důležité je mít balkon prosvětlený, směřující na jižní až jihovýchodní stranu. Rostlina je popínavá a je důležité jí poskytnout nějakou oporu, aby neměla tendence se rozrůstat po dalších balkonech, oknech a fasádě.

vistárie

Vistárie druhy

Pěstovat můžeme hned několik druhů vistárií:

  • vistárie čínská (Wisteria sinensis)
  • v. křovitá (Wisteria frutescens)
  • vistárie květnatá (Wisteria floribunda)
  • v. velkokvětá (Wisteria macrostachya)
  • v. vznešená (Wisteria venusta)

Vistárie popínavá

Přirozeně popínavé jsou všechny druhy. Nejbohatší liány tvoří například vistárie čínská a vistárie květnatá, které se mohou dorůstat až 20 metrů a zastínit například dřevěnou pergolu. Rostlina sama hledá oporu a plazit se může po plotech, zábradlí, ale i fasádě domu. Nezapomeňte, že čím vzrostlejší vistárie je, tím je těžší – opora by tak měla být dostatečně pevná.

Vistárie jako stromek

V Asii, zejména v Japonsku, pěstují vistárie také jako stromky. Pevný kmen drží převislé větve plné květin, což působí velmi esteticky zejména v zahradách v japonském stylu. Vistárii můžete jako stromek tvarovat již od sazenice, případně si pořídit ve specializovaném e-shopu vistárii přímo na kmínku, kterou již stačí jen vysadit na vhodné stanoviště.

vistárie pěstování

Kdy se stříhají vistárie?

Základem úspěšného pěstování těchto rostlin je správné načasování řezu. Bez správného řezu se často stává, že rostliny nekvetou vůbec, mají malé roční přírustky a celkově špatně prospívají.

Jak tedy na to? Nejprve zkracujeme v předjarním období postranní výhony přibližně na 10 centimetrů. Následuje řez letní, který provádíme přibližně v květnu až v červnu (za vegetace). V tuto chvíli opět zaštipujeme výhony a celý proces ještě jednou opakujeme v srpnu. Díky pravidelnému řezu a zaštipování se listové pupeny přemění na květní a vistárie pokvete mnohem bohatěji a déle.

vistarie

Jak zazimovat vistárii?

Vistárie jsou odolné, plně mrazuvzdorné rostliny, které v našich podmínkách přezimují venku. Díky tomu je lze trvale pěstovat v zahradě. Pro úspěšné přezimování je však nutné vhodné stanoviště, které musí být chráněné před větrem a vlivy počasí. S prvními mrazíky pak můžeme zejména u mladých rostlin překrýt kořenový systém chvojím a udržet ho tak v teple. Omrznou-li některé větve, stačí je s jarním řezem jednoduše odstranit.

TIP: Hledáte zajímavé rostliny pro pěstování ve vyhřívaném skleníku? A zkoušeli jste pěstování citrusů? Jak na to vám poradíme v tomto článku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply